Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kosmy022
    Incepator
    • 05.mar.2012
    • 29

    #46
    Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

    Buna ziua,

    Am o casa in regim P+E+M acoperita cu tigla metalica. Intentionez ca pe coama casei sa pun o cruce metalica. E nevoie si de paratraznet? Nu departe de mine este o casa cu paratraznet si o biserica tot cu paratraznet. Acestea "acopera" si ceva suprafata in jurul lor?

    Comentariu

    • electricman
      Membru Marcant
      • 26.iul.2009
      • 691

      #47
      Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

      Postat în original de kosmy022
      Buna ziua,

      Am o casa in regim P+E+M acoperita cu tigla metalica. Intentionez ca pe coama casei sa pun o cruce metalica. E nevoie si de paratraznet? Nu departe de mine este o casa cu paratraznet si o biserica tot cu paratraznet. Acestea "acopera" si ceva suprafata in jurul lor?
      Pentru a -ti da un raspuns corect,trebuie sa spui tipul paratrasnetului de pe casa si biserica,daca e PDA sau nu,tipul etc.
      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #48
        Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

        Si cam cat de departe sunt constructiile respective si locatia.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • RaspoElectric
          Membru Marcant
          • 17.feb.2009
          • 707

          #49
          Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

          Si diferenta de inaltime dintre constructii.
          Cu respect ... Ovi
          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

          Comentariu

          • gerula2006
            Membru
            • 15.feb.2011
            • 183

            #50
            Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

            Salut!
            Va rog sa-mi spuneti si mie ce parere aveti despre sistemul de paratrsnet de la HERMI. Din ce am citit merg pe principiul celor de la OBO ( cusca lui Faraday) , dar sunt mai ieftini si au produsele din inox.
            Pe care sitem recomandati sa merg?
            Multumesc!

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #51
              Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

              Hermi pe asta se si bazeaza sa vina cu produse mai competitive ca pret si din cate am mai studiat si eu reusesc acest lucru fara sa faca rabat de la calitate. Acum ca performante intre unii si altii nu stiu ce sa zic.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • GeorgeTrisina
                Membru marcant
                • 27.sep.2012
                • 748

                #52
                Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

                Postat în original de kosmy022
                Buna ziua,

                Am o casa in regim P+E+M acoperita cu tigla metalica. Intentionez ca pe coama casei sa pun o cruce metalica. E nevoie si de paratraznet? Nu departe de mine este o casa cu paratraznet si o biserica tot cu paratraznet. Acestea "acopera" si ceva suprafata in jurul lor?
                Ca sa primesti un raspuns concret, ne trebuie mai multe date:
                -distanta dintre casa ta si cea mai apropiata casa cu paratrasnet
                -dimensiunile casei tale Lxlxh
                -tipul paratrasnetului caselor invecinate (ex: daca e cu PDA si ai o distanta <30m pana la ele atunci nu este necesara protectia IPT, iar daca e sistem clasic, asta protejaza doar cladirea respectiva)
                -structura casei: beton, lemn, etc
                -forma acoperisului (doua ape, 4 ape, varfuri proeminente)
                -daca ai copaci in preajma casei tale
                -daca exista cladiri mai inalte decat casa ta si la ce distanta
                In felul acesta poti determina necesitatea utilizarii paratrasnetului

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #53
                  Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

                  Se pare ca nu a mai intrat sa citeasca pentru ca si eu il intrebasem la vremea aceea cat de departe sunt constructiile cu paratraznet dar nu am primit raspuns.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • gerula2006
                    Membru
                    • 15.feb.2011
                    • 183

                    #54
                    Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

                    Postat în original de Consultant electrice
                    Hermi pe asta se si bazeaza sa vina cu produse mai competitive ca pret si din cate am mai studiat si eu reusesc acest lucru fara sa faca rabat de la calitate. Acum ca performante intre unii si altii nu stiu ce sa zic.
                    Dar ca principiu de functionare ar fi la fel.Cei de la Hermi au piese din inox fata de cei dela Obo care au zincate toate componentele.Cred ca o sa merg pe Hermi. Obo sunt de doua ori mai scumpi si nu prea ofera nimic in schimb.

                    Comentariu

                    • gerula2006
                      Membru
                      • 15.feb.2011
                      • 183

                      #55
                      Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

                      Salut!

                      Care din urmatorele produse recomadati sa le folosesc in tablou ca protectie la supartensiuni atmosferice:

                      - http://www.celon.ro/protectie-impotr...lectric-578442

                      - http://www.celon.ro/protectie-impotr...lectric-578430

                      - http://www.celon.ro/protectie-impotr...-20ka-c-524183 - numai ca are 4 poli.

                      Am observat ca produsul Moeller are are 4 intrari si patru iesiri iar cel Schneider are 4 intrari si o iesire -presupun ca acolo intra impamintarea.Sa inteleg ca al doilea trimite supartensiunea la impamintarea si Moellerul nu? Ce valoare este indicata sa o aleg ? Cea de 8 KA , 20 KA sau 40KA? Sau ce alta valoare ?

                      Schneiderul este mai scump ca Moellerul , acum nu stiu daca si calitativ.

                      Am incercat si varianta OBO dar ese mult mai scumpa .In schimb cica insumeaza protectie B+ C.

                      Va multumesc anticipat

                      Comentariu

                      • gerula2006
                        Membru
                        • 15.feb.2011
                        • 183

                        #56
                        Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

                        Salut!
                        In cazul in care impamantarea casei este comuna cu cea a paratrasnetului ,trebuie facuta neaparat o bucla in jurul casei? Sau se poate face si in linie? Cum este mai bine ? Comuna sau separata una de alta?
                        Multumesc!
                        Ultima editare de gerula2006; 16.apr.2013, 23:11.

                        Comentariu

                        • GeorgeTrisina
                          Membru marcant
                          • 27.sep.2012
                          • 748

                          #57
                          Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

                          In linie (asa cum ii zici d-ta) sau priza artificiala se face doar in cazurile in care:
                          - Nu ai priza naturala (in fundatie) la case vechi.
                          - Priza naturala nu este suficienta (are peste valoarea de 1 ohm necesara paratrasnetului)
                          Priza artificiala se poate face in 3 moduri: 1. in linie; 2. in contur; 3. in triunghi
                          Deobicei e comuna dar se poate face si separata doar in cazul in care paratrasnetul are distanta mai mare de 20m fata de priza de pamant.
                          Ultima editare de GeorgeTrisina; 23.oct.2016, 07:46.

                          Comentariu

                          Procesare...