Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • electricman
    Membru Marcant
    • 26.iul.2009
    • 691

    Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

    Am deschis acest subiect pentru ca nu am vazut nici o abordare a acestui subiect important din executia instalatiilor electrice,deseori neglijat cu consecinte deosebit de grave.
    Fișiere Atașate
    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.
  • DM7
    Membru
    • 13.apr.2006
    • 290

    #2
    Ai dat "Cautare" cu tema asta? Vei fi uimit...

    Comentariu

    • electricman
      Membru Marcant
      • 26.iul.2009
      • 691

      #3
      Postat în original de DM7
      Ai dat "Cautare" cu tema asta? Vei fi uimit...
      Nu am dat cautare pentru tema asta, cat despre uimire .....Iti raspund numai pentru faptul ca esti automatist(deci in acelasi domeniu cu mine,si daca nu esti ovidiu, nu te-am vazut pe siteul profesionistilor)In rest numai sanatate si de bine la voi la arad!
      Fișiere Atașate
      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

      Comentariu

      • da_n
        Banned
        - Exclus de pe forum -
        • 10.mai.2009
        • 1226

        #4
        Postat în original de electricman
        ... nu te-am vazut pe siteul profesionistilor
        care-i ala? daca nu te superi binenteles

        Comentariu

        • electricman
          Membru Marcant
          • 26.iul.2009
          • 691

          #5
          Postat în original de da_n
          Postat în original de electricman
          ... nu te-am vazut pe siteul profesionistilor
          care-i ala? daca nu te superi binenteles
          Portal electric si SIEAR
          Fișiere Atașate
          Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

          Comentariu

          • da_n
            Banned
            - Exclus de pe forum -
            • 10.mai.2009
            • 1226

            #6
            Postat în original de electricman
            Portal electric si SIEAR
            multumesc, o sa le vizitez, intotdeauna se gaseste ceva interesant de invatat pe acolo

            Comentariu

            • raducu_ilie
              Living Legend
              • 10.apr.2008
              • 1043

              #7
              Ok, primul pas a fost facut. Asta e bine. Din pacate siteul mentionat de dvs pacatuieste prin lipsa imaginilor si a schitelor direct in forum acestea gasindu-se doar in sectiunea de download. Ar trebui sa discutam despre ce folosim fiecare si nu despre ce am vazut sau auzit la altii. De exemplu, personal as vrea sa incerc sistemul prevectron. Am inteles de la cei care il comercializeaza ca este extraordinar, etc, etc...dar m-ar interesa parerea cuiva care chiar a montat asa ceva. Sunt sigur ca in 2009 se gasesc si alte solutii decat o tija metalica legata la o instalatie de pamantare.
              Sanatate maxima si efort minim!

              Comentariu

              • electricman
                Membru Marcant
                • 26.iul.2009
                • 691

                #8
                Postat în original de raducu_ilie
                Ok, primul pas a fost facut. Asta e bine. Din pacate siteul mentionat de dvs pacatuieste prin lipsa imaginilor si a schitelor direct in forum acestea gasindu-se doar in sectiunea de download. Ar trebui sa discutam despre ce folosim fiecare si nu despre ce am vazut sau auzit la altii. De exemplu, personal as vrea sa incerc sistemul prevectron. Am inteles de la cei care il comercializeaza ca este extraordinar, etc, etc...dar m-ar interesa parerea cuiva care chiar a montat asa ceva. Sunt sigur ca in 2009 se gasesc si alte solutii decat o tija metalica legata la o instalatie de pamantare.
                Eu pot sa-ti spun ca am executat multe instalatii de paratrasnet,nu prevectron,dar trazor da.pot sa-ti spun ca diferenta intre paratrasnetul de tip clasic si cele de tip pda(cu dispozitiv de amorsare)consta in tija de captare.Cele cu pda au o suprafata mai mare de acoperire,dar ce nelinisteste(parerea cuiva din ministerul energiei care a facut parte din colectivul care a scris PE116,este ca partile electronice-senzorul,dupa lovitura nu se stie daca mai este bun)este ca in prospectele lor spun ca in momentul in care se produc conditiile de descarcare electrica atmosferica,pda creeaza un camp electromagnetic care directioneaza trasnetul pe el.Ele sunt testate ,dar pe langa asta conteaza cum sunt amplasate ,felul acoperisului ,MODUL IN CARE SE FAC COBORARILE,priza de pamant.In rest contorul care masoara nr de descarcari este de fita,alta utilitate adevarata este sa montezi descarcatoare pe curentii tari si pe cei slabi.Bafta!
                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                Comentariu

                • razvyyc
                  Membru Marcant
                  • 04.ian.2008
                  • 450

                  #9
                  Postat în original de electricman
                  In rest contorul care masoara nr de descarcari este de fita,alta utilitate adevarata este sa montezi descarcatoare pe curentii tari si pe cei slabi.Bafta!
                  Contorul respectiv nu este de fita. Dupa fiecare lovitura de trasnet in instalatia de protectie trebuie verificata IPT, inclusiv facute masuratori ale rezistentei de dispersie a prizei.

                  Comentariu

                  • electricman
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2009
                    • 691

                    #10
                    Postat în original de razvyyc
                    Postat în original de electricman
                    In rest contorul care masoara nr de descarcari este de fita,alta utilitate adevarata este sa montezi descarcatoare pe curentii tari si pe cei slabi.Bafta!
                    Contorul respectiv nu este de fita. Dupa fiecare lovitura de trasnet in instalatia de protectie trebuie verificata IPT, inclusiv facute masuratori ale rezistentei de dispersie a prizei.
                    Ai dreptate,dar si fara el ,in momentul cand IPT primeste o lovitura directa ,e de bun simt(meserie) sa verifici totul.Multumesc pentru completare si numai bine!
                    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                    Comentariu

                    • DM7
                      Membru
                      • 13.apr.2006
                      • 290

                      #11
                      Nu am dat cautare pentru tema asta, cat despre uimire .....Iti raspund numai pentru faptul ca esti automatist(deci in acelasi domeniu cu mine,si daca nu esti ovidiu, nu te-am vazut pe siteul profesionistilor)In rest numai sanatate si de bine la voi la arad!
                      Sanatate si de bine si tie acolo de ori unde esti.....Nu iti apare locatia
                      Vad ca te-ai documentat despre mine. Ai cautat repede ceva cu care sa ma "curentezi"...Cel putin, vad ca ai avut satisfactia sa o faci virtual...
                      Ma bucur ca mai este un automatist pe site. Cat despre site-ul profesonistilor.... ptr mine nu are nici o relevanta... Eu nu consider asta un criteriu de a cataloga profesionalismul cuiva, fie el si site-ul profesonistilor. Daca nu apare cineva acolo inseamna ca nu are habar de domeniu, sau nu are studii in domeniu sau ca nu lucreaza in domeniu. Eu la toate pot sa iti raspund pozitiv. Eu consider ca niste diplome pot sa te reprezinte (daca nu sunt false) nu un site. Dar...
                      Cat despre Dl. Ovi. Nu nu eu sunt. Daca te referi la Ovi " Raspoelectric", nu il cunosc chiar daca e din Arad, insa am toata stima pentru dansul. Asta prin pertinenta si profesionalismul raspunsurilor pe care le da si le pot citi pe forum.
                      Nu m-am gandit ca acele cuvinte vor avea un asa impact asupra ta si vei reactiona asa. Ptr ca eu nu te-am atacat ca persoana sau cunostintele sau profesionalismul pe care il ai. Ci poate ca am reactionat la modul tau de abordare al subiectului
                      pentru ca nu am vazut nici o abordare
                      cand eu citisem destule topicuri...
                      Scopul meu de a intra pe forum este de a invata de la altii si de a ajuta pe altii si nu de a impresiona pe cineva sau a intra in polemici. Cine imi spune ca e brici in toate domeniile electricitati si ca nu mai are nimic de invatat ii rad in fata
                      Bine. Eu nu am resentimente. Si per ca nici tu
                      Sa revenim la subiectul tau.
                      In toata activitatea mea am montat un singur paratraznet pe o Biserica. Si sunt perspective de a mai monta una pe o casa .Deci nu e domeniul meu forte. Insa atunci cand m-am apucat de lucrare m-am documentat. In PE 116 am gasit putine care sa fie de folos. Normativul I20 este destinat acestui domeniu de aplicatie. Asa ca nu am prea multe de a dialoga despre acest subiect.
                      Firma care ne-a livrat toate echipamentele si care a relizat proiectul a fixat locul de montare a captatoarelor. Voi putea pune poze cu captatoarele. Au fost diferite de ceea ce ai pus tupe forum. Ca element de coborare s-a folosit cablu de Cu argintat. Aceasta instalatie cuprindea si contorul.
                      Poate ar fi de mentionat, ptr cei care vor sa stie mai multe despre IIPT, IEPT de valorile prizelor de pamant in functie tipul prizei: individuala, comuna, naturala, artificiala. Despre izolarea sau neizolarea elementelor de coborare. Despre periodicitatea verificarilor a prizelor de pamant a instalatiei IEPT ca mentenanta sau la STA samd
                      Cat despre descarcatoarele montate in instalatii am folosit de curand descarcatoare cu cartuse schimbabile daca nu gresesc de la Hager. Cu timp in urma montam descarcatoare la care nu imi amintesc firma producatoare insa sunt sigur ca le stiti. Erau acelea cu carcasa de culoare rosie.
                      Am pus si normativul I20 ptr cei ce vor sa afle mai multe...
                      Succes si va urmaresc cu interes...
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • electricman
                        Membru Marcant
                        • 26.iul.2009
                        • 691

                        #12
                        Mi s-a parut ca ma iei peste picior cu chestia cu uimirea.In forum este normal sa fie discutii,dar pertinente,dar eu unul urasc pe cei de profesie,,DATATOR CU PAREREA UNIVERSAL"sau ,,CEL CE LE CUNOASTE PE TOATE".Cat priveste diferentele pe care le-ai observat ,pot sa-ti spun ca fiecare tip de cladire ,in functie de inaltime ,zona,forma acoperisului,destinatia cladirii,numar de ocupanti,are o forma diferita de abordare.Legatura cu PE116 este ca in el se specifica de cate ori ,in ce conditii, cum se fac masuratorile ,etc.Cat priveste coborarile din ,,cupru argintat" ma fac sa rad.Au inventat unii coborarile din cupru pt ca e bun conducator de electricitatea.Parerile unora mai destepti ca mine(au scris si normative) este ca coborarile din platbanda sau conductor olzn sunt cele mai indicate.Apropo de PE116 am pomenit in contextul in care am pomenit parerea cuiva din colectivul de acolo.I20 este normativul pentru acest domeniu,dar spre uimirea ta te anunt ca nu pentru toate situatiile.CE ZICI?1) La ovidiu ma refeream.2)Sunt din Bucuresti.3)As prefera sa discutam numai pe chestiuni concrete ,in situatii date .4)Daca vorbesti de diplome false(apropouri) nu e frumos,si mai ne intrebam cine jigneste pe cine.Sa auzim numai de bine.
                        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                        Comentariu

                        • DM7
                          Membru
                          • 13.apr.2006
                          • 290

                          #13
                          Mi s-a parut ca ma iei peste picior cu chestia cu uimirea
                          Asa e Ti s-a parut
                          Ca s-a folosit Cu argintat si nu platbanda. Pe tine te-a facut sa razi. Pe mine nu m-a interesat....
                          Au fost altii mai documentati ca mine care au considerat OK lucrul acesta. Au semnat si au luat banii pe lucrul acesta. Sper ca ai inteles ca eu am fost doar executantul. Nu eu am generat si am proiectat instalatia. Nu eu am recomandat materiale echipamentele si modul lor de folosire. Ok il voi contacta pe dl inginer care a proiectat si ii voi spune ca ceea ce a proiectat a fost dea-dreptul ilar pentru altii.
                          Tu ai o problema de personalitate. Ai impresia caci tot timpul te ataca cineva. Eu tot timpul am considarat forumul un loc unde virtual se intalnesc prieteni egali fie el electricianul care stie sa lege doar doua fire sau de alta meserie si fie el inginerul care lucrurile acestea sunt floare la ureche. Unde isi impart unul celuilalt opinii, solutii, sfaturi
                          Cand m-am referit la PE 116 sau I20 nu m-am referit la tine prin faptul ca nu ai fost bine documentat. Ci ti-am prezentat documentatia pe care am eu gasit-o mai utila la situatia data si la momentul dat pentru cultura mea profesionala. Am considerat ca nu pot sa ma apuc de executia unei lucrari fara a sti macar ceva elementar pe tema lucrarii. O fi existand alte si alte normative. Ti-am mai spus ca nu punctul meu forte si nu pretind a fi toba de carte in acest domeniu. Ai acces la tot felul de PE-uri, TEL -uri normative, regulamente. Insa altii nu au. Ce folos sa imi incarc memoria cu toate documentele care exista in sistemul energetic daca nu fac subiectul activitatii mele? Atunci tu care ai domeniu de activitate direct sau tangential poti face referinte sau recomandari la alte regulamente. decat cele de interes general, daca tot ai prezentat ca I20 nu este suficient ptr realizarea si mai ales proiectarea de IPT
                          Ai o problema si cand m-am referit la diplomele false. E adevarat. Am scris "sa te reprezinte" Nu pe tine ci in general A fost o expresie de moment. Gandeste putin mai larg. Deconecteaza-te de ideea ca as avea ceva cu tine. Sunt sigur ca ai auzit la stiri de scandalurile cat casa referitor la diplomele false. Era o gluma tangentiala ( ca tot s-a discutat de asta). Daca citeai obiectiv si nu subiectiv aceasta fraza in contextul in care era vedeai ca erau referinte la mine. Sper ca de data asta m-ai inteles clar....Daca nu TE ASIGUR ca nu am facut referire la tine. Si imi cer scuze daca te-ai simtit lezat
                          Daca tot ai adus vorba de jigniri. Cred ca tu jignesti consecvent. Eu m-a referit la existenta subiectului deschis de tine. Tu m-ai catalogat ca un ciubucar fara lipsa de cunostinte fara experienta fara studii prin faptul ca nu apar pe nu stiu ce site. Chestia asta ma pune pe gand. Deci daca vreodata imi voi intocmii un CV la rubrica studii, va trebui sa imi trec si faptul ca apar sau nu apar pe nu stiu ce site.
                          Rautatea ta? Jignirile tale? faptul ca ai pus sugestiv acel gif cu electrocutarea. Faptul ca ai pomenit de ovi. Nu stiam ca un om reprezinta un judet, restul sunt nulitati. Uite cum ma faci sa implic si pe omul acesta in discutiile noastre.
                          Expresia "ma fac sa rad"
                          Eu nu stiu ce experienta ai in a dialoga pe forum. Insa constientizeaza ca subiectul tau va fi citit si de un electrician care nu a mai facut asta si vrea sa stie cate ceva. Va fi citit de cineva care este la inceputul carierei si nu are experienta ta si nu e toba de carte ca si tine. Sau de un autodidact care vrea sa stie cat mai multe. Si va vrea sa stie toate secretele acestui domeniu. Daca ii vei trata asa de sus cum crezi ca vor lua ceva de la tine? Va fi doar o pierdere de vreme. Si vor veni alte topicuri din urma sau noi care vor arunca topicul tau undeva in urma.Imi aduce aminte de un profesor ce il aveam. Era toba. Avea carti scrise. insa nu era un bun pedagog. Mergeam la colegii mai mari sa ne traduca cele prezentate de el la cursuri...Si cand eram in examene se minuna cat suntem de paraleli de materia predata de el. Asa vei fi si tu daca nu vei prezenta si lucrurile simple. Am scris ca am folosit Cu argintat raspunsul tau pertinent si profesional a fost "ma fac sa rad" Ma asteptam sa imi prezinti elementele pro si contra. Mi-am mai amintit ceva. Teava suport a pda a fost din inox. Si asta te va face sa razi?
                          De ce te-am provocat sa aduci in discutie si aceste criterii nu doar niste poze?. Pentru ca am avut niste discutii contradictorii cu cineva pe tema valori ohmice a prizei de pamant. Altii se vor chinui sa o duca la 1 ohm ca stiu ei ceva desi valoarea ei poate fi pana in 10. Despre izolarea sau nu a elementului de coborare. In functie de ce situatie. Unii se vor chinui sa izoleze elementele de coborare, cand aceasta nu este necesara sau poate fi fatala (incendieri). In alte situatii nu le vor izola. In ce conditii este o alegere corecta sau gresita? Ai vrut sa fii tu moderatorul acestui subiect. Atunci dezvolta-ti ideiile si dialogheaza profesional, pertinent, nu ironic.
                          Daca vom mai dialoga referitor la acest subiect sau oricare altul care va aparea pe acest forum, te anunt ca nu voi avea nimic personal cu tine si daca tie ti se va parea tendentios. Sa stii ca va fi obiectiv O voi face doar prin simplul fapt ca din opinile diferite sa rezulte ceva constructiv.
                          Succesc si la cat mai multe opinii.... constructive. Nu contre off topicuri. Nu va fi de folos nimanui... nici chiar noua - tu si eu- (tensiunea arteriala, glicemia, ulcer) Sper ca ai inteles ca am incheiat cu o gluma.
                          Numai bine

                          Comentariu

                          • electricman
                            Membru Marcant
                            • 26.iul.2009
                            • 691

                            #14
                            Despre asta vorbeam,sa ajutam sau sa fim ajutati ,concret pe subiectul ridicat de oricine.Cat despre divagatii despre personalitate ,etc,ce sa mai vorbim.Sper sa nu mai dialogam.PENTRU MINE ESTE SUBIECT INCHIS.
                            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                            Comentariu

                            • ecosit
                              Membru
                              • 18.aug.2008
                              • 158

                              #15
                              OFF Topic:

                              Love in the air....
                              A rasuflat si subiectul ?

                              Comentariu

                              Procesare...