Montare bariera vapori

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15118

    #16
    Mai greu de cuantificat efectul celor doua bariere in cazul mentionat. Eu cred ca este nesemnificativa diferenta, temperatura aerului de 20 grade C nu cred ca este semnificativa pentru un transfer prin conductie, neavand doi agenti cu temperaturi diferite pe fiecare fata a barierei cu aluminiu.

    Comentariu

    • xrt3
      Incepator
      • 24.sep.2009
      • 41

      #17
      Postat în original de razvan voicu
      [...]
      in acest moment folia de aluminiu nu mai indeplineste decit rolul de bariera de vapori ( acelasi lucru il poate face si folia obisnuita ) , ea neputind [...]
      apropo, deci se poate pune ca si bariera de vapori si folia clasica, la kg?
      inca ceva bariera de vapori= folie difuzie?
      Exist... deci nu sunt eco.

      Comentariu

      • oif_nelu_1970
        Membru
        • 05.nov.2008
        • 189

        #18
        inca ceva bariera de vapori= folie difuzie? [/quote
        NU
        folie anticondens=folie difuzie

        Comentariu

        • xrt3
          Incepator
          • 24.sep.2009
          • 41

          #19
          Postat în original de oif_nelu_1970
          inca ceva bariera de vapori= folie difuzie? [/quote
          NU
          folie anticondens=folie difuzie
          hmmm atunci care se pune... unde ?
          Exist... deci nu sunt eco.

          Comentariu

          • oif_nelu_1970
            Membru
            • 05.nov.2008
            • 189

            #20
            Postat în original de xrt3
            Postat în original de oif_nelu_1970
            inca ceva bariera de vapori= folie difuzie? [/quote
            NU
            folie anticondens=folie difuzie
            hmmm atunci care se pune... unde ?
            -folie difuzie peste astereala
            -folie bariera vapori peste gips-carton

            Comentariu

            • tanasie
              Living Legend
              • 15.oct.2008
              • 2501

              #21
              Postat în original de oif_nelu_1970
              -folie bariera vapori peste gips-carton
              Mai exact intre profilele metalice si gips carton
              Cu respect.

              Comentariu

              • xrt3
                Incepator
                • 24.sep.2009
                • 41

                #22
                Din ce inteleg bariera de vapori se pune "la interior" sa zicem, pt a impiedica trecerea vaporilor din camera spre vata... iar folia de difuzie se pune "la ext" pt a permite difuzia vaporilor... Care vapori? Din moment ce bariera de vapori impiedica patrunderea acestora iar folia de difuzie este "one way", inteleg ca nu lasa apa sa intre de pe acoperis dar "da voie" vaporilor din vata sa iasa, care vapori?

                Odata aplicate cele doua, peretele respectiv mai respira? -La o izolare pe interior a unui perete exterior.
                Exist... deci nu sunt eco.

                Comentariu

                • mistrie
                  Membru
                  • 31.ian.2008
                  • 196

                  #23
                  este cum ti-ai pune o punga pe cap

                  Comentariu

                  • mistrie
                    Membru
                    • 31.ian.2008
                    • 196

                    #24
                    eu am doi pereti de rigips ,unul este cu bariera si mi-a aparut mucegai pe marginea placari iar cel fara bariera este perfect curat fara mucegai.
                    care este explicatia [temperatura este in ambele camere de 24 grade]

                    Comentariu

                    • tanasie
                      Living Legend
                      • 15.oct.2008
                      • 2501

                      #25
                      Postat în original de xrt3
                      ...Odata aplicate cele doua, peretele respectiv mai respira? -La o izolare pe interior a unui perete exterior.
                      Daca lesina vin eu si-i fac respiratie gura la perete
                      Cu respect.

                      Comentariu

                      • tanasie
                        Living Legend
                        • 15.oct.2008
                        • 2501

                        #26
                        Postat în original de mistrie
                        eu am doi pereti de rigips ,unul este cu bariera si mi-a aparut mucegai pe marginea placari iar cel fara bariera este perfect curat fara mucegai.
                        care este explicatia [temperatura este in ambele camere de 24 grade]
                        Acolo unde ti-a aparut mucegaiul condenseaza vaporii de apa (banuiesc ca perimetral nu la imbinari) si probabil nu a fost bine prinsa folia perimetral, acolo unde nu ti-a aparut mucegaiul vaporii condenseaza intre vata minerala si perete, asa ca in cazul de fata nu ai cum sa vezi mucegaiul, dar stai linistit ca o sa-l simti mai incolo .
                        Cu respect.

                        Comentariu

                        • oif_nelu_1970
                          Membru
                          • 05.nov.2008
                          • 189

                          #27
                          Postat în original de mistrie
                          este cum ti-ai pune o punga pe cap
                          FOLIA DE DIFUZIE lasa aerul sa treaca dar nu lasa apa sa intre de sus in jos,deci protejeaza astereala.

                          Comentariu

                          • mistrie
                            Membru
                            • 31.ian.2008
                            • 196

                            #28
                            lucrarea a fost facuta acum 3 ani, [ambi pereti]mai dureaza inca 2 ani pina imi termin casa[actual stau la bloc]

                            Comentariu

                            • mistrie
                              Membru
                              • 31.ian.2008
                              • 196

                              #29
                              am sa decupez o portiune de rigips ,dau vata introparte si ma uit daca este mucegai

                              Comentariu

                              • xrt3
                                Incepator
                                • 24.sep.2009
                                • 41

                                #30
                                Personal cred ca e o mare confuzie... iar cei ce stiu ceva de pe aici o stiu din materialele de marketing ale respectivelor companii. Si am sa exemplific de ce spun asta, dar mai intai trebuie sa stabilim anumite "definitii", si anume:

                                I Bariera vapori= membrana ce se aplica pe partea calda a mat. izolator si are rolul de a impiedica trecerea vaporilor de apa
                                II Folie difuzie= membrana ce se monteaza in partea de ext a mat. izolator care permite trecerea vaporilor de apa intr-un singur sens.
                                GRESESC?
                                - Oif_nelu_1970 spunea :"nu lasa apa sa intre de sus in jos,deci protejeaza astereala." Iar acum pun eu intrebarea, "pai si de ce am mai dat 5000 de euro pe Lindab daca mie imi patrunde apa?!?" Daca totusi am dat atatia bani si Lindabul isi face intradevar treaba.. atunci... ceva scartaie...
                                - "FOLIA DE DIFUZIE lasa aerul sa treaca"
                                citat de pe site-ul unui prod de vata de sticla :"Pentru eliminarea condensului cât şi pentru obţinerea etanşeităţii este
                                recomandabilă instalarea unei membrane inteligente Vario KM. Membranele Vario KM Duplex au o permeabilitate variabilă la vapori, fapt ce permite un control excelent al umidităţii." Comparata cu def vorbim despre o folie de difuzie.... WRONG.

                                - Folia de difuzie nu e folie de difuzie ci e bariera de vapori! Sau sunt totuna... si ajungem la intrebarea mea initiala... si asta pt ca folia de mai sus despre care am spus ca e "de difuzie", se monteaza pe partea calda, unde... se monteaza bariera...: "Ea se instalează pe suprafaţa materialului izolant orientată către interiorul încăperii. Membranele Vario KM Duplex au o permeabilitate variabilă la vapori, fapt ce permite un control excelent al umidităţii." Deci vorbim pana la urma de bariera sau de difuzie de vapori... iar e ceva inneregula...

                                - "În timpul verii, Vario KM Duplex are o permeabilitate ridicată ce permite trecerea vaporilor de apă rezultaţi din uscarea elementelor din lemn ale structurii către încăpere. Astfel, se evită acumularea lor în materialul izolant, pe care l-ar putea degrada." Hmmm... pai de ce sa se usuce elementele de lemn daca nu sunt ude din moment ce au cele doua straturi "hidroizolatoare", daca imi dati voie sa le spun asa... OK sa spunem ca lemnul este verde si de aceea necesita "uscare", care se face in primul an, daca nu in cat timp sta prin depozite, pe la retaileri, pe la beneficiar si pana se monteaza... si daca eu pun profile??? Mie imi suna a vrajeala de marketing....
                                Exist... deci nu sunt eco.

                                Comentariu

                                Procesare...