Montare bariera vapori

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #31
    Umiditatea nu circula intodeauna de la interior la exterior ci si in sens invers. Lemnul, structura acoperisului este sensibila la umiditate, lucreaza tot timpul si vor exista intotdeauna zone supuse umiditatii din aer. Nu considerati ca interiorul structurii este etans si vidat.
    Sunt prea putine, poate chiar aproape deloc, structurile de lemn care sunt uscate conform normelor.
    Bariera de vapori nu are nici o legatura cu folia de difuzie, de feapt sunt membrane cu proprietati diametral opuse daca pot spune asa.
    Vario este o altfel de membrana, putin diferita de celelalte.
    Daca intr-o aplicatie de izolatie interioara, pe un perete de beton, avem nevoie de o bariera 100% astfel vaporii pot condens in izolatie sau pe peretele de beton rece ceea ce ar fi catastrofal pentru aplicatie.
    Nu acelasi lucru se poate spune la o mansarda unde ne putem permite "scaparea" controlata a unei anumite cantitati de vapori prin izoaltie, catre exterior. Atat timp cat trecerea acestor vapori nu este masiva si nu este oprita migratia acestora catre exterior de nici un strat cu proprietati de bariera de vapori (cu permeabilitate redusa) este OK. Nu va aparea condens.
    Vario este de fapt o "climate membrane", se aplaseaza ca o bariera de vapori si isi modifica rezistenta la difuzie functie de umiditate. Iarna este o bariera de vapori iar vara, cand diferenta de umiditate intre interior si exterior este mica, tinde sa devina o folie de difuzie.
    In cazul foliei sub invelitoare, tigla nu are probleme de etansare insa imbinarile sau posibilele deteriorari accidentale ale elementelor ce compun invelitoarea necesita prevederea unor masuri de siguranta.
    Ar fi mai multe de spus ...

    Comentariu

    • musu
      Membru Marcant
      • 09.oct.2009
      • 417

      #32
      Daca meseriasii mei mi-au pus folia de aluminiu cu fata de aluminiu spre vata, iar cu cea de rafie spre gips-carton, e vreo problema? Am discutat si cu cineva care e distribuitor de astfel de materiale, mai precis Ursa, si o participat la tot felul de traininguri, si mi-o zis ca regula e una clara: orice folie se aplica cu partea cu care se deschide, nu se intoarce.
      Dac el are dreptate, atunci folia e pusa corespunzator. Astept lamuriri, ca ii mananc de vii pe meseriasi dc nu s-or informat corect inainte sa se apuce de lucrare.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #33
        BIS,

        Din punct de vedere al rolului de bariera de vapori nu vor fi probleme daca s-a montat continuu si etansa (imbinarile suprapuse si etansate cu banda de aluminiu).
        Tesatura (armatura) ar trebui sa fie orientata spre vata si nu spre gipscarton, doar este spatele foliei.

        Comentariu

        • Dimarzio
          Incepator
          • 13.dec.2012
          • 23

          #34
          Răspuns la: Montare bariera vapori

          Intrebare: eu daca montez folia pe profilele metalice, le lipesc cu banda in mod etans, dupa care STRAPUNG CU N SURUBURI si folia si profilul, nu compromit etanseitatea barierei?

          Multumesc anticipat

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #35
            Răspuns la: Montare bariera vapori

            Asa este, se strapunge insa acea gaura nu va fi una deschisa. Va fi oarecum stransa pe surubul de prindere al placilor, va avea un diametru foarte mic, plus ca va fi presata intre profil si placa de gipscarton. Nu va fi chiar un spatiu ce sa transfere o cantitate de aer demna de luat in calcul.
            Nu ar trebui sa fie probleme legate de aceasta modalitate de prindere.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #36
              Răspuns la: Montare bariera vapori

              Postat în original de Dimarzio
              Intrebare: eu daca montez folia pe profilele metalice, le lipesc cu banda in mod etans, dupa care STRAPUNG CU N SURUBURI si folia si profilul, nu compromit etanseitatea barierei?
              Alternativa la aceasta este prevederea unui spatiu tehnic intre gipscarton si bariera de vapori (de circa 3cm), nu intotdeauna posibil de realizat sau chiar necesar.
              De la caz la caz se poate realiza insa inseamna spatiu suplimentar pierdut iar strapungerea barierei de vapori cu elementele de fixare a gipscartonului nu este un motiv de ingrijorare, asa cum s-a spus deja situatia este punctuala si lipsita de riscuri.

              Comentariu

              • swatforce
                Incepator
                • 30.apr.2013
                • 3

                #37
                Răspuns la: Montare bariera vapori

                Intrebare: Mai pot monta bariera de vapori daca am montat deja placile de gips carton pe tavanul camerei? Mentionez ca am urmatoarea structura: rigips, vata minerala de 10 cm intre grinzile podului.Nu am mansarda . Multumesc.
                Ultima editare de swatforce; 30.apr.2013, 23:00.

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6865

                  #38
                  Răspuns la: Montare bariera vapori

                  daca dati jos placile de ghips carton , o sa puteti pune folia respectiva
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • swatforce
                    Incepator
                    • 30.apr.2013
                    • 3

                    #39
                    Răspuns la: Montare bariera vapori

                    Intrebare: Este absolut necesara aceasta folie bariera de vapori?
                    Multumesc.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6865

                      #40
                      Răspuns la: Montare bariera vapori

                      Este, daca nu doriti mucegai in timp !
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • swatforce
                        Incepator
                        • 30.apr.2013
                        • 3

                        #41
                        Răspuns la: Montare bariera vapori

                        Este buna de ceva aceasta folie? : isoflex-alu-pz

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          #42
                          Răspuns la: Montare bariera vapori

                          Daca o aveti deja , este buna ; daca doriti sa achizitionati puteti opta si pt folie polietilena galbena cu intaritura de fibra de sticla = is la acelasi pret
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            #43
                            Răspuns la: Montare bariera vapori

                            Postat în original de swatforce
                            Intrebare: Mai pot monta bariera de vapori daca am montat deja placile de gips carton pe tavanul camerei? Mentionez ca am urmatoarea structura: rigips, vata minerala de 10 cm intre grinzile podului.Nu am mansarda . Multumesc.
                            Postat în original de swatforce
                            Intrebare: Este absolut necesara aceasta folie bariera de vapori?
                            Multumesc.
                            Postat în original de swatforce
                            Este buna de ceva aceasta folie? : isoflex-alu-pz
                            Este o folie ce poate fi utilizata ca bariera de vapori.
                            Cam subtire izolatia pe planseul catre pod, va ramane doar 10cm?
                            Lipsa barierei de vapiori poate crea probleme doar daca cantitatea de vapori ce va trece prin izolatie este suficient de mare pentru a condensa pe timpul sezonului rece, aceasta depinde de modul de exploatare a cameri/camerelor respective. La o baie este grav daca nu exista aceasta bariera de vapori, la alte spatii este discutabil insa cum controlul vaporilor este greu de facut, riscul ramane semnificativ.
                            Daca nu adaugati izolatie prin pod, nu exista alte variante de pozitionare sigura a barierei de vapori in situatia data.

                            Comentariu

                            • mrk
                              Incepator
                              • 02.dec.2012
                              • 4

                              #44
                              Răspuns la: Montare bariera vapori

                              buna ziua,
                              am urmatoarea situatie :
                              o mansarda cu pod.
                              acum eu ma gandeam sa pun vata minerala pe sarpanta (intre capriori) si pe pod (tavanul va fi realizat din rigips)

                              structura ar fi asa
                              la sarpanta : rigips, folie bariera vapori, profile, vata minerala (2x10), astereala, folie anticondens, tabla
                              la pod : rigips, folie bariera vapori, profile, vata minerala, scandura pod

                              intrebari :
                              este corecta secventa de sus ? merita sa pun folie bariera de vapori/izolatie si pe sarpanta si la nivelul podului ?
                              la sarpanta ei mi-au pus doar vata intre capriori...ar mai trebui si un rand transversal intre profile ? cred ca ar intra vreo 5 cm acolo...
                              cum se prinde folia de vata si profile ? doar cu banda ? se folosesc si capse sau cuie ?

                              multumesc

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                #45
                                Răspuns la: Montare bariera vapori

                                Postat în original de mrk
                                am urmatoarea situatie mansarda cu pod.
                                acum eu ma gandeam sa pun vata minerala pe sarpanta (intre capriori) si pe pod (tavanul va fi realizat din rigips)
                                La nivelul sarpantei, pe zona corespunzatoare podului, nu este nevoie de o izoaltie termica si de bariera de vapori. Ce spatiu are podul ramas peste mansarda?
                                Izolatia principala trebuie sa fie la nivelul planseului catre pod, adica sa izolam conturul mansardei (tavanul acesteia) ce desparte spatiul de locuit de exterior. In acelasi timp, daca doriti, se poate realiza si o izolatie pe spatiul acoperisului corespunzator podului.
                                Folia bariara de vapori se prinde de structura metalica cu banda dubluadeziva, pana la montarea placilor de gipscarton.

                                Comentariu

                                Procesare...