Montare bariera vapori

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Traian22
    Incepator
    • 09.mai.2018
    • 11

    Răspuns la: Montare bariera vapori

    Multumesc, tot respectul meu.

    Comentariu

    • Traian22
      Incepator
      • 09.mai.2018
      • 11

      Răspuns la: Montare bariera vapori

      Renunt la ventilarea sub astereala pentru ca nu pot sa o realizez din cauza ca eu am si contra capriori si nu pot pune folia anticondens fara sa o fac bucati si nu are rost sa muncesc fara sa realizez ceva corect.

      Asa ca m-am gandit la alta varianta;
      Sa fac alt acoperis peste cel existent, adica sa montez sipci de 5 cm peste cartonul cu ardezie si peste sipci sa pun OSB de 12 mm, peste el folie anticondens si peste sindrila bituminoasa, (cum se face pentru sindrila) in asa fel am ventilatie intre sindrila bituminoasa si astereala (ma rog, cartonul de deasupra la astereală), ce ziceti de acesta varianta ?
      O singura nelamurire mai am, cartonul cu ardezie actual, este bine sa ramana pe astereala sau mai mult dauneaza, eu zic ca mai este un strat de protectie, dar totusi ma gandesc ca aerul rece ce trece de la ventilatie sa nu faca condens ca si cum ar fi acum fara sa pun nimic sub el.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15126

        Răspuns la: Montare bariera vapori

        De ce tineti neaparat sa folositi sindrila? Tigla din tabla nu este potrivita?
        Pentru varianta dvs., peste asteriala curenta nu lasati cartonul cu ardezie. Utilizati o membrana de acoperis care permite difuzia. Adaugati riglele si placile OSB. Peste OSB cartonul si sindrila daca tineti neaparat la aceasta invelitoare. Spatiul de ventilare trebuie sa permita circulatia de la streasina pana la coama, altfel nu isi indeplineste rolul sau sa prevedeti aeratoare la nivelul invelitorii.

        Comentariu

        • Traian22
          Incepator
          • 09.mai.2018
          • 11

          Răspuns la: Montare bariera vapori

          Revin cu detalii;
          Am achizitionat tabla click cu tot sistemul pluvial, la set mi-au dat si doua suluri de folie de difuzie 175g.
          Acum trebuie sa pun șipcile pentru pozitionat tabla si imi este mila de cartonul cu ardezie care este intact, intrebarea mea este; pot sa las cartonul asa cum este si sa nu mai pun folia de difuzie ? sau o pun si pe aia ca tot o am ?

          Multumesc.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15126

            Răspuns la: Montare bariera vapori

            Cartonul cu ardezie este un strat care nu permite difuzia. Folia de difuzie sub sindrila nu are rost, doar inainte de stratul de ventilare este justificata. Montarea peste carton, direct, nu are nici un rost.

            Comentariu

            • Oltean Ovidiu
              Incepator
              • 06.iun.2018
              • 17

              Răspuns la: Montare bariera vapori

              Buna ziua, doresc si eu sa imi construiesc o casa pe structura metalica;
              Imi puteti preciza exact care este compozitia fiecarui strat pentru a nu avea probleme pe viitor din puct de vedere termic sau al condensului la intriorul peretilor?
              din ce am gasit eu am ajuns la concluzia:
              dinspre exterior spre interior:
              Tencuiala decorativa, plasa de armare si adeziv pt. polistiren, polistiren 10-15cm, OSB3 12mm, folie difuzie 110g, structura metalica si vata minerala sau de sticla de 10cm, folie bariera impotriva vporilor( isoflex alu-pz sau isover vario km), rigips.
              Care dintre cele doua folii este indicata, care dintre cele doua tipuri de vata este indicata si daca la interior dupa folie este necesar un spatiu de ventilare si apoi rigipsul sau se poate pune rigipsul direct pe folie?
              Va multumesc.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15126

                Răspuns la: Montare bariera vapori

                Proiect nu faceti? Ar trebui sa discutam pe structura proiectului casei si nu doar teoretic.
                Spatiul tehnic de 2-3 cm intre gipscarton si folia interioara, bariera de vapori, este optional. se poate lasa sau nu. As adauga un strat interior se izolatie, nu doar in exterior si in structura peretelui. Un 5cm de izolatie care sa acopere structura metalica si apoi bariera de vapori.
                Folia de difuzie exterioara nu isi regaseste locul. A doua folie exemplificata nu este utila in cazul dvs.

                Comentariu

                • Oltean Ovidiu
                  Incepator
                  • 06.iun.2018
                  • 17

                  Răspuns la: Montare bariera vapori

                  Buna ziua.
                  Va multumesc pentru raspuns.
                  Am sa fac si proiect, dar inca nu sunt finalizate documentele pentru teren.
                  In legatura cu acea izolatie termica la interiorul peretelui, ce material imi tecomandati si sub ce forma ar trebui montat?

                  Comentariu

                  • Oltean Ovidiu
                    Incepator
                    • 06.iun.2018
                    • 17

                    Răspuns la: Montare bariera vapori

                    Ca si suprafata construita va avea aproximativ 120mp, parter+Mansarda, 60mp/etaj asta daca ajuta cu ceva.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15126

                      Răspuns la: Montare bariera vapori

                      Izolatia peretilor se poate face cu vata minerala bazaltica sau de sticla. Ambele sortimente sunt bune, conteaza sa fie dedicate peretilor, sortimente portante si sa fie montate/fixate bine pe structura.

                      Comentariu

                      • Oltean Ovidiu
                        Incepator
                        • 06.iun.2018
                        • 17

                        Răspuns la: Montare bariera vapori

                        Dieser U-Wert-Rechner analysiert Ihr Bauteil hinsichtlich Wärmedämmung, Feuchteschutz und Hitzeschutz

                        Am introdus aici sectiunea de perete gandita de mine si uitati ce rezultate mi-au iesit:Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	EE9BC9EE-304A-4C31-B416-DB9E30E197C3.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	7,9 KB 
ID:	630762Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	30DEEADF-F458-4A1C-A08A-F6B153C9F017.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	7,8 KB 
ID:	630763 este ok?

                        Comentariu

                        • Oltean Ovidiu
                          Incepator
                          • 06.iun.2018
                          • 17

                          Răspuns la: Răspuns la: Montare bariera vapori

                          La interior peste structura metalica sa pun rigips, apoi vata de 5cm si apoi folie bariera impotriva vaporilor , apoi rigips? La asta va referiti dumneavoastra?

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15126

                            Răspuns la: Montare bariera vapori

                            Nu, doar un strat de gipscarton. Vata, folie si gipscarton.

                            Comentariu

                            • Oltean Ovidiu
                              Incepator
                              • 06.iun.2018
                              • 17

                              Răspuns la: Montare bariera vapori

                              Multumesc mult pentru tot

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15126

                                Răspuns la: Montare bariera vapori

                                Pentru putin.
                                Asteptam datele din proiect, sigur sunt detalii ce pot fi discutate. Spre exemplu, inainte de startul de vata final, de 5cm spre gipscarton, un strat de OSB pentru inchiderea structurii metalice ar fi indicat.

                                Comentariu

                                Procesare...