Montare bariera vapori

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ghimarcat
    Membru Marcant
    • 19.feb.2006
    • 414

    #91
    Răspuns la: Montare bariera vapori

    Am montat la mansarda vata minerala intre capriori si perpendicular pe capriori (2 straturi). Tavanele vor fi placate cu placi de gips carton. Inainte de a monta aceste placi ce trebuie pus: folie anticondens sau folie bariera de vapori? Ne puteti recomanda un brand?

    Comentariu

    • ghimarcat
      Membru Marcant
      • 19.feb.2006
      • 414

      #92
      Răspuns la: Montare bariera vapori

      Cine poate sa imi recomande o folie bariera de vapori? Nu prea stiu ce sa aleg!

      Comentariu

      • insolventul
        Membru
        • 26.iul.2012
        • 236

        #93
        Răspuns la: Montare bariera vapori

        Iata aici :
        dedeman.ro/ro/folie-bariera-de-vapori-aluminiu-masterplast-isoflex-alu-pz-1-strat-1-2-x-50-m-60-mp/p/6016298
        Ultima editare de Gemini; 12.ian.2018, 09:00.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #94
          Răspuns la: Montare bariera vapori

          Acum depinde ce gasiti si in zona dvs. In magazinele de bricolaj gasiti 1-2 tipuri, la diversi distribuitori se pot gasi altele, ceva mai scumpe si mai de calitate, marci ca DuPont, Ejot.

          Comentariu

          • ghimarcat
            Membru Marcant
            • 19.feb.2006
            • 414

            #95
            Răspuns la: Montare bariera vapori

            Am achizionat folia bariera de vapori de mai sus. Acum am nevoie de o banda de etansare acolo unde se imbina bucatile de folie. Pot folosi banda Aluminiu tape din imagine?
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #96
              Răspuns la: Montare bariera vapori

              Da, banda de aluminiu adeziva sa fie.

              Comentariu

              • RaduFCP
                Incepator
                • 25.ian.2018
                • 2

                #97
                Răspuns la: Montare bariera vapori

                Salutare!
                Pentru prima data pe acest forum, vin si eu cu "a mea problema"!

                Una bucata casa parter+etaj, parter caramida porotherm30, etaj LEMN. Acum lucrez la tavanul etajului, unde am pus doua straturi de vata, una bazaltica si una "la sul", cherestea de 2,5mm in pod desi podul este facut doar pentru depozitare nefiind locuit. Vreau sa ma lamuresc asupra foliei bariera de vapori(isoflex-alu-pz) in sensul in care intentionez sa o montez pe partea interioara a camerei , dar nu stiu daca este corect sa o montez imediat sub capriori si apoi sa montez profilele de rigips.
                Teoretic cred ca este corect insa am nevoie de un sfat din partea unei persoane care a intampinat aceasta situatie.

                Multumesc anticipat!

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #98
                  Răspuns la: Montare bariera vapori

                  Va uram bine ati venit!

                  Ati montat izolatie intre grinzile de lemn, ce grosime are (probabil cele doua straturi menstionate deja)? Sub grinzi, instructura pentru gipscarton nu mai adaugati un strat de 5 sau 10cm? Va recomand sa utilizati si acest al treilea strat iar bariera sa o montati pe structura metalica, inainte de a inchide cu gipscarton. In acest caz se monteaza structura, izolatia, bariera si inchiderea cu gipscarton.

                  Comentariu

                  • RaduFCP
                    Incepator
                    • 25.ian.2018
                    • 2

                    #99
                    Răspuns la: Montare bariera vapori

                    Postat în original de Gemini
                    Va uram bine ati venit!

                    Ati montat izolatie intre grinzile de lemn, ce grosime are (probabil cele doua straturi menstionate deja)? Sub grinzi, instructura pentru gipscarton nu mai adaugati un strat de 5 sau 10cm? Va recomand sa utilizati si acest al treilea strat iar bariera sa o montati pe structura metalica, inainte de a inchide cu gipscarton. In acest caz se monteaza structura, izolatia, bariera si inchiderea cu gipscarton.
                    Primul strat de vata, cel din interiorul camerei este vata bazaltica FIBRAN B030 10cm - 0,034 conductivitate, iar cel de-al doilea dinspre pod ISOVER AKUSTO 10cm - 0,039 conductivitate termica. Intr-adevar, intre stratul de vata bazaltica si profilul de rigips o sa ramana un "spatiu de ventilare" de aproximativ 5cm care insa nu l-am luat in calcul decat prin montarea foliei bariera de vapori INAINTE de a monta profilele de rigips, adica folia o sa vina prinsa practic pe capriori imediat sub vata bazaltica.
                    Mentionez ca desi e indicat sa ai izolatia de minim 20cm totusi nu doresc sa izolez mai mult decat cei 20cm intrucat prefer sa izolez peretii cu 15cm vata in loc de cei 10cm pe care ii am la momentul actual.

                    Asadar si in concluzie tavanul o sa fie format din doua straturi de izolatie, total 20cm, iar peretii exteriori ai casei (NU la exteriorul casei), in loc de 10cm vata bazaltica ISOVER PLU cat sunt acum , doresc sa mai adaug 5cm vata ISOVER akusto.
                    MENTIONEZ ca exteriorul etajului din lemn este izolat cu polistiren grafitat de 10.

                    Astept OK-ul dumneavoastra!

                    Stima
                    Ultima editare de RaduFCP; 26.ian.2018, 11:31.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      Răspuns la: Montare bariera vapori

                      Ma interesa dispunerea izolatiei sub grinzile din lemn, in sensul ca este recomandat ca sub grinzile de lemn sa existe un strat de izolatie. Bariera de vapori se monteaza intre gipscarton si izolatie. Daca aceste grinzi sunt fara izolatie sub ele, pot fi probleme pentru ca lemnul nu este la fel de bun izolator ca vata si poate fi influentat de umiditatea. S

                      Comentariu

                      • Traian22
                        Incepator
                        • 09.mai.2018
                        • 11

                        Răspuns la: Montare bariera vapori

                        Salut,
                        Am cateva nelamuriri in privinta foliilor;

                        1. Am un acoperis invelit cu sindrila bituminoasa, deci intre astereala si aceasta invelitoare nu exista spatiu de ventilare, ventilarea se face sub astereala prin distantarea materialului izolator (vata bazaltica) cu sipci de 5 cm fata de astereala, ce folie trebuie sa folosesc intre astereala si vata ? deja am achizitionat aceasta Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180510_145325.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	732,8 KB 
ID:	629976 folie (la recomandarea magazinului) este ok ? daca da, cum o montez pe ce fata, cea luciaosa (fara inscrisuri) inspre astereala? adica invers de cum s-ar monta pe deasupra la astereala !

                        2. Dedesupt sub vata minerala (intre ea si gips) pot monta tot acest tip de folie sau trebuie alt model, daca trebuie altul va rog sa-mi recomandati unul.

                        3. Nu pot sa-mi dau seama ce fel de caracteristici are folia achizitionata de mine, adica nu inteleg termeni din poza Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_201rrr80510_145325.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	62,2 KB 
ID:	629977, puteti sa-mi spuneti ce coeficient de difuzie vapori are? este anticondens sau este bariera de vapori !

                        Multumesc.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          Răspuns la: Montare bariera vapori

                          Daca intre asteriala sivata este spatiul de ventilare, in mod normal se aseza intai o folie de difuzie si apoi materialul izolator. Folia de difuzie va trebuie sa descarce eventuala umiditate in spatiul de ventilare ce la randul sau comunica cu exteriorul prin zonele de aerisire,circulatie de aer pe sub asteriala.
                          Intre vata si gipscarton se monteaza o alta folie, o bariera de vapori, ea nu va permite transferul vaporilor spre izolatie, eliminand pericolul de condensare. Ceea ce ati achizitionat se numeste bariera de vapori, se amplaseaza ca in foto din fisa tehnica, stratul 4.

                          Comentariu

                          • Traian22
                            Incepator
                            • 09.mai.2018
                            • 11

                            Răspuns la: Montare bariera vapori

                            Multumesc.

                            Astazi am discutat cu producatorul foliei si acesta mi-a spus urmatoarele;
                            La acoperisul care este invelit cu sindrila bituminoasa nu mai este nevoie de folie anticondens deorece sindrila se monteaza peste un strat de carton bitumat si acesta se comporta ca o bariera (sincer ma asteptam sa-mi vanda cea mai scumpa folie, dar contrar asteptarilor producatorul nu a tinut mortis sa ma pacaleasca si sa-i cumpar si folie anticondens).
                            Mi-a mai spus ca folia deja achizitionata de mine este buna pentru separarea vaporilor dintre gips carton si vata dar montata invers nu ca pe astereala si ca este bine sa o montez fara contact cu placa de gips, recomandat la ~3 cm de placa, asta nu stiu cum o sa o fac dar gasesc eu o solutie.

                            Comentariu

                            • Traian22
                              Incepator
                              • 09.mai.2018
                              • 11

                              Răspuns la: Montare bariera vapori

                              Of Doamne, un vecin isi construiste casa, e la capitolul astereala, am fost pe la el si am discutat cu meseriasii lui, iar acestia m-au bagat iar in ceata, de ce;
                              Mi-au spus sa pun folie anticondens si sub astereala ca pe timp rece diferenta de caldura dintre vata si scandura o sa produca condens care intra in vata si o distruge.
                              Cica sa pun folia anticondens chiar sub astereala si pe urma sipcile distantiere pentru vata bazaltica pe unde o sa se ventileze acoperisul, daca as face asa nu s-ar umezi astereala ? eu as pune folia dupa sipci sa atinga vata bazaltica ca aerul sa treaca printre folie si astereala, nu mai stiu cum sa o dau, vorba aia "câte bordeie, atâtea obiceie!"

                              Am gasit si articolele; asta si asta .
                              Ultima editare de Traian22; 13.mai.2018, 21:04.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15141

                                Răspuns la: Montare bariera vapori

                                Straturile in discutie sunt astfel:
                                1. La interior, intre izolatia si gipscarton sau alt strat de inchidere tavan aveti nevoie de o bariera de vapori.
                                2. Sub sindrila, se utilizeaza membrana bituminoasa pentru a etansa acoperisul, sindrila putand sa se rupa sau sa apara infiltratii.
                                3. Pentru ca aveti sindrila, acel spatiu de ventilare intre asteriala si izolatie este recomandat,sindrila fiind un material care se cam incinge la soare si tine acoperisul cald. Sub asteriala poate sa apara condens, umezeala, fie si prin spatiul de ventilare iar vata trebuie protejata. Din aceasta cauza se lasa spatiul de ventilare care sa circule aerul viciat (elimina umezeala) iar dupa acesta, pana in vata se aseaza o folie de difuzie. Aceasta folie nu permite sa ajunga apa si umezeala in izolatie, dinspre exterior, dar lasa sa respire vata.
                                Cam aceasta este imaginea completa a celor ce aveti nevoie la acest tip de acoperis. Toate straturile sunt obligatorii, nu se exclud.

                                Comentariu

                                Procesare...