Montare bariera vapori

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Vinga64
    Incepator
    • 13.iul.2008
    • 68

    Montare bariera vapori

    Imi puteti supne cum se monteaza bariera de vapori mai exact cum se fixeaza si cum se adauga.Voi folosi ca bariera de vapori folie de aluminiu.
    Multumesc
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Pe ce suprafata se monteaza bariera? Profile gipscarton, lemn ?

    Pentru lemn se poate realiza prinderea prin capsare apoi se adauga o banda adeziva de etansare peste zona capsata.
    Pentru profile specifice gipscartonului se poate utiliza o banda dubluadeziva.

    Comentariu

    • Vinga64
      Incepator
      • 13.iul.2008
      • 68

      #3
      Rigipsul va fi prins pe structura metalica iar straturile de la interior spre exterior vor fi:

      rigips
      profile
      bariera vapori
      vata minerala 15cm intre capriori
      astreala
      folie
      tigla.
      Bariera de vapori este prinsa cu capse de capriori iar la imbinari cu banda de aluminiu.
      Eu le am propus alta varianta:
      rigips
      bariera vapori
      vata minerala de 5 cm intre profilele plasate perpendicular pe caprior
      vata de 10 cm intre caprior(caprioru are dim de 13 ..14 cm)

      LA care mesteri mi au spus ca se va atinge bariera de vapori de rigips si va condensa pe rigips si se va umezi..ceva de genu.
      Intr un fel sau altu m au convins pt ca am acelas strat de vata bariera se pozitioneaza mai bine singurul inconvenient este ca voi pierde probabil caldura intre vata si caprior.

      Astep sfaturi

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Daca izolatia este aplicata coerct si va avea minim 15cm nu exista posibilitatea de aparitie a condensului pe suprafata barierei de vapori.
        Este de preferat varianta dvs. cu doua straturi de vata, pozitionate transversal unul fata de altul.
        De nu nu umpleti integral capriorii cu vata?

        Comentariu

        • razvan voicu
          Membru Marcant
          • 30.iun.2008
          • 802

          #5
          in momentul in care se foloseste lambriu nu se va mai folosi ca bariera de vapori folia de aluminiu .
          Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            De ce?

            Comentariu

            • razvan voicu
              Membru Marcant
              • 30.iun.2008
              • 802

              #7
              pentru ca lambriul se va prinde direct de capriori si atunci nu vor exista cei 2-3 cm minim astfel incit folia de aluminiu sa isi faca treaba cum trebuie .
              in cazul lambriului se poate folosi cu acelasi succes Delta-Dawi GP.
              Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

              Comentariu

              • razvan voicu
                Membru Marcant
                • 30.iun.2008
                • 802

                #8
                Delta-Dawi GP are un pret mai mic decit Delta-Reflex .
                Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #9
                  Postat în original de razvan voicu
                  pentru ca lambriul se va prinde direct de capriori [...]
                  Lambriul se poate prinde şi prin intermediul unor şipci.

                  Postat în original de razvan voicu
                  [...] nu vor exista cei 2-3 cm minim astfel incit folia de aluminiu sa isi faca treaba cum trebuie. [...]
                  Puteţi detalia acest aspect? Nu cred că ştiu la ce vă referiţi şi aş dori să mă lămuresc în această privinţa. Mulţumesc anticipat.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #10
                    Postat în original de razvan voicu
                    pentru ca lambriul se va prinde direct de capriori si atunci nu vor exista cei 2-3 cm minim astfel incit folia de aluminiu sa isi faca treaba cum trebuie .
                    in cazul lambriului se poate folosi cu acelasi succes Delta-Dawi GP.

                    Ca este folia mentionata de dvs. sau folie de aliminiu de pe vata tot bariera de vapori se cheama. Nu vad nici unmotiv sa inlocuiesc o folie cu alta doar pentru ca exista lambriu si avem sau nu spatiu tehnic intre acestea.
                    Este de preferat, in ambele situatii, sa se faca montajul asa cum a mentionat dl. Radu, prinintermediul unor sipci de montaj.

                    Comentariu

                    • razvan voicu
                      Membru Marcant
                      • 30.iun.2008
                      • 802

                      #11
                      e simplu : daca dai zece lei pentru un produs care face in anumite conditii acelasi lucru ca unul de opt lei inseamna ca nu ai ales cea mai buna solutie tehnico-economica .
                      aveti dreptate , tot bariere de vapori sunt dar au fost gandite pentru doua situatii putin diferite .
                      situatia 1 - cind intre bariera de vapori si materialul de finisaj nu exista spatiu .
                      situatia 2 - cind intre bariera de vapori si materialul de finisaj exista un spatiu de cel putin 2-3 cm .
                      Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

                      Comentariu

                      • razvan voicu
                        Membru Marcant
                        • 30.iun.2008
                        • 802

                        #12
                        am dat exemplul lambriului pentru ca din ce am vazut eu acesta se prinde cel mai des de capriori fara sa avem alt suport .
                        si rigipsul daca s-ar prinde direct de caprior (prin absurd ) cea mai buna solutie tehnico-economica nu ar fi folia de aluminiu .
                        Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          #13
                          Postat în original de razvan voicu
                          [...] situatia 1 - cind intre bariera de vapori si materialul de finisaj nu exista spatiu.
                          situatia 2 - cind intre bariera de vapori si materialul de finisaj exista un spatiu de cel putin 2-3 cm.
                          Eu deja sînt total în ceaţă cu acest subiect. Ce se recomadă pentru fiecare din situaţiile enumerate de Dvs. mai sus şi de ce? Aşa că, încă o dată: puteţi să detaliaţi subiectul? Asta dacă nu vă cer să "daţi din casă".
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            #14
                            Nici eu nu inteleg diferenta intre cei x cm si existenta startului de aluminiu pentru ca vad ca asta e problema.
                            Ce ne facem daca lucram cu vata caserata? Nu am vazut sa existe caseraj cu altfel de material decat aluminiul.

                            Daca esti bun, aprinde putin lumina.
                            In privinta montajului direct pe caprior/grinda, cred ca este o greseala, montajul finisajului nu ar trebui sa se face direct pe o structura de rezistenta dar asta inseamna timp si bani in plus.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • razvan voicu
                              Membru Marcant
                              • 30.iun.2008
                              • 802

                              #15
                              in momentul in care placa de rigips ( sau lambriul ) ar fi lipita de folia bariera de vapori ( de aluminiu ) s-ar face transfer de caldura datorita faptului ca aceste doua materiale intra in contact . fenomenul se numeste parca conductie .
                              in acest moment folia de aluminiu nu mai indeplineste decit rolul de bariera de vapori ( acelasi lucru il poate face si folia obisnuita ) , ea neputind sa mai imiedice si transferul de caldura ( de fapt sa limiteze transferul de caldura ) catre exterior .( "plasticul" se comporta mult mai bine in aceste cazuri deoarece acesta nu este un bun conductor de caldura asa cum este folia de aluminiu ).
                              Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

                              Comentariu

                              Procesare...