Casa veche de pamant

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • allinus75
    Incepator
    • 05.aug.2009
    • 2

    Casa veche de pamant

    Salut, locuim intr-o casa de prin 1900 din pamant batut de vreo 4 ani, atunci nu ne-am permis sa o refacem, dar acum e foarte multa umezeala pt ca nu e nimic peste peretii aia de pamant, si nici pe jos, e doar pamant si podele din alea vechi din lemn
    E vreo sansa sau vreo solutie sa o aducem la un nivel de umiditate normal?
    Ma poate cineva ajuta?
    viata e frumoasa daca stii sa o traiesti
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Greu de facut.
    Pereti sunt umezi mereu sau doar pe perioada ploilor?
    Puteti posta ceva foto?
    Dati-ne mai multe detalii.

    Comentariu

    • allinus75
      Incepator
      • 05.aug.2009
      • 2

      #3
      Casa e umeda non stop, daca acuma la 38 grade afara de 2 luni, cu geamuri si usa deschisa toata ziua si cum intri in casa se simte miros de umezeala.
      viata e frumoasa daca stii sa o traiesti

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Puteti pune niste poze din exterior, cu amplasarea casei pe teren?

        Comentariu

        • mihai eur
          Incepator
          • 27.dec.2007
          • 19

          #5
          casa veche de pamant

          Aceiai problema am avut-o si eu. Am dat jos tencuiala, am nivelat peretii am prins cu cuie de 15 cm plasa zincata si cu cuie mici plasa pe sipcile de la tavan am pus instalatia electrica, am tencuit cu praf de piatra,am pus 5cm pietris pe pamant,polistiren extrudat de3,sapa de 8 cm armata cu plasa de Buzau.Cred ca trebuia sa incep cu exteriorul si-n special cu partea nordica.Ma-m apucat acum de exterior.Am reparat tencuiala , am turnat trotuarele,am facut o termoizolatie cu polistiren de 5 cm lipit cu adeziv si placile intre ele cu spuma.Intr-ocamera meseriasul a pus la praful de piatra si pasta de carbit doar aici se simte putin miros intepator in rest totul este OK.Cam asta am facut , ma-s bucura sa va fie de folos.Cu stima.

          Comentariu

          Procesare...