Solutii protectie instalatie la supratensiune si altele

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • electricman
    Membru Marcant
    • 26.iul.2009
    • 690

    #16
    Postat în original de raducu_ilie
    diferentialul din BMP este de 0.3A si e bine ca macar ala sa fie dublat in tabloul nostru. Stima!
    Nu am vazut nicaieri pomenit de BMP,am avut senzatia ca este pt un apartament care sigurante fuzibile!
    Habib ia da mai multe detalii!
    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

    Comentariu

    • GERULA2007
      Membru
      • 04.sep.2007
      • 180

      #17
      Salut!
      Daca din tabloul general ( alimentat trifazat) trebuie alimentat si un tablou secundar care este ordinea montarii dispozitivelor?
      Diferentiala trifazata - releu sub si supratensiune - descarcator si de aici se alimenteaza tablourile?
      Conductorii care vin din BMP intra in diferentiala.
      Multumesc!

      Comentariu

      • Habib
        Membru
        • 23.mai.2007
        • 195

        #18
        in unele cazurilor este vorba de apartament avand fuzibile si vrand sa le schimbe cu automate sau sa mai adauge ceva de bloc in care omul zice ca vrea sa schimbe sigurantele si primul lucrul care il face ma intreba ce ii recomand pt ca nu pot sa-i impun omului ia nene din alea ca sunt scumpe si bune ,datoria mea e sa ii explic omului ce matreriale exista pe piata si in generala cu ce am mai lucrat si care sunt bune, si de ce alea ieftine si de mararci nu asa cunoscut nu sunt asa bun... cam asa e prin provincie oricum rar gasesc pe cineva sa ii spun ce materiale sunt bune si el sa zica gata cumparam tot ce trebuie pus intr-un tablou electric...cam greu...oricum pana acum am reusit sa montez si eu un descarcator jt si un declansator MSU dar declansator nu mi se pare sa aibe o prindere foarte buna ca in momentul cand depasete tensiunea de 255v sa declanseze imediat mi sa parut cam rigid.....si o siguranta diferentiala de 25A-30mA care sincer nu am facut niciodata proba daca chiar e buna. si inca ceva releu sub si supratensiune sau releu de minima tensiune si releu de supratensiune!?Va salut

        Comentariu

        • watcher
          Incepator
          • 07.iun.2007
          • 4

          #19
          Postat în original de Habib
          uite aici la pagina 14 m-i se pare:
          casa.schneider-electric.ro/cat_electricianului/2008/01_CAP_C.pdf
          Declansator MSU cu prag de tensiune si ai acolo si o schema cu legare pe reteua trifazata.Vreau sa intreb si eu pe cei care aum mai multata dispozitive de protectie daca exista un sigur aparat care sapotejeze instaltile electrice nu pt o crestere de tensiune sa imi pun un declansator MSU pt o scadere de tensiune alt declansator pt un fulger sa pun un descarcator JT si un intreruparor diferential.De ce atatea dispozitive pt ca sincer nu au un pret scazut dar nu exista pe piata o soloute in care sa le cuprinda pe toate ma refer la functile care le au fiecare in parte!?Va salut
          Conform catalogului mentionat mai sus, la pagina 16 este redata schema de protectie trifazata; se sugereaza aici instalarea a cate unei bobine MSU pentru fiecare pereche faza-nul, toate bobinele fiind conectate mecanic intre ele precum si cu intrerupatorul general (montajul ar arata cam asa: de la stanga la dreapta MSU+MSU+MSU+ID)
          Tot pe aceeasi pagina de catalog, la inceput, se figureaza in poza un maxim de 36mm pt. auxiliarele MN sau MSU din stanga unui intrerupator; asta inseamna max 2 bobine MSU (2 pasi de 9mm/18 mm grosime).
          Apar 2 intrebari:
          1. Sa inteleg ca se pot monta maxim 2 bobine MSU in stanga unui intrerupator, sau 3 cum e figurat mai jos pt. schema trifazata?
          2. Trebuie intercalat si un contact auxiliar de tip OF? Daca da, cum?

          Multumesc

          Comentariu

          • onyx_tdk
            Incepator
            • 03.feb.2010
            • 2

            #20
            Salut. Am o retea trifazica la care am pus pe post de post de siguranta generala un diferential tetrapolar. Pot monta 3 MSU inaintea lui?

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #21
              Banuiesc ca stiti ca aveti nevoie atat de bobinele MSU cat si de un aparat asociat (o siguranta de exemplu) prin intermediul careia bobina MSU sa intrerupa circuitul. De curiozitate ce tetrapolar ati utilizat? Exista si consumatori trifazati sau se utilizeaza cele trei faze pentru echilibru?
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • da_n
                Living Legend
                • 10.mai.2009
                • 1228

                #22
                va rog frumos sa-mi dati un link cu acest catalog in engleza
                casa.schneider-electric.ro/cat_electricianului/2008/01_CAP_C.pdf
                sau cu orice catalog in engleza unde arata bobina MSU

                Comentariu

                • onyx_tdk
                  Incepator
                  • 03.feb.2010
                  • 2

                  #23
                  Postat în original de Consultant electrice
                  Banuiesc ca stiti ca aveti nevoie atat de bobinele MSU cat si de un aparat asociat (o siguranta de exemplu) prin intermediul careia bobina MSU sa intrerupa circuitul. De curiozitate ce tetrapolar ati utilizat? Exista si consumatori trifazati sau se utilizeaza cele trei faze pentru echilibru?
                  Tetrapolar Schneider, 25A 30 ma. Exista o pompa de caldura trifazata. Mi-am dat seama dupa ce am postat ca imi trebuie si cite o siguranta pt fiecare MSU, si iesirile din cele 3 perechi MSU-siguranta sa le bag in tetrapolar.

                  Comentariu

                  • watcher
                    Incepator
                    • 07.iun.2007
                    • 4

                    #24
                    Am retineri in a monta 3 MSU cu un tetrapolar, nu sunt sigur de fiabilitatea mecanica in timp.
                    Atasez o schema de tablou trifazat pentru un imobil cu etaj, cu distributia fazelor separata pe fiecare etaj (coloana trifazica nu urca la fiecare etaj si nici nu sunt tablouri separate pe etaje).
                    Tabloul contine un tetrapolar general apoi cate o pereche MSU si ID (30mA - 40A) cuplate mecanic pe fiecare faza care comanda cate o serie de sigurante (S1..S3) pentru consumatorii C1..C3 aflati fiecare pe cate un etaj al imobilului.
                    In setul de sigurante pe un etaj (S1..S3) sunt grupate toate circuitele de la etajul repectiv: prize (sigurante de 16A), lumini (sigurante de 10A); deci protectia diferentiala actioneaza pe toate.
                    Observati, va rog, separarea nulului de lucru pe fiecare circuit (N1..N3).

                    Nu sunt electrician de profesie - nu stiu daca asta este e structura optima a tabloului, asa ca va rog sa-mi dati cateva sugestii.
                    Multumesc
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • paul.necsoiu
                      Incepator
                      • 02.ian.2013
                      • 20

                      #25
                      Răspuns la: Re: Solutii protectie instalatie la supratensiune si altele

                      Postat în original de RaspoElectric
                      Experiente cu bobine MSU 255 am facut in laborator AMC-PRAM la termocentrala si isi face datoria.
                      Siguranta generala actionata si de bobina de supratensiune care e alimentata dupa sig generala.Cu trasee groase si scurte(minim 6mmp) un racord la un descarcator,dupa care alimentati restul sigurantelor.Vedeti si in atasament :descarcator,MSU 255 cuplat cu o generala dupa care urmeaza restul protectiilor pe circuite distincte.
                      Cu respect ... Ovi
                      Te rog lamureste-ma si pe mine cum se cableaza bobina iMSU de la Schnider (fosta MSU 255). Se intra cu faza si nulul pe sus in intrerupatorul general sau diferential apoi pe iesire (pe jos) se duce faza si nulul in bobina MSU (care are conectorii numai in partea de jos) și de aici plec cu alimentare pentru pieptanele care alimenteaza celelalte intrerupatoare automate. Este corect asa?

                      Comentariu

                      • uceniculgica
                        Membru Marcant
                        • 10.ian.2013
                        • 573

                        #26
                        Răspuns la: Răspuns la: Re: Solutii protectie instalatie la supratensiune si altele

                        protectia msu se alimenteaza direct de la retea, inaintea intrerupatorului general, cu alte cuvinte msu se alimenteaza de la bornele de intrare in intrerupatorul general
                        Fișiere Atașate
                        Ultima editare de uceniculgica; 06.feb.2014, 00:02.

                        Comentariu

                        • paul.necsoiu
                          Incepator
                          • 02.ian.2013
                          • 20

                          #27
                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Re: Solutii protectie instalatie la supratensiune

                          Postat în original de uceniculgica
                          protectia msu se alimenteaza direct de la retea, inaintea intrerupatorului general, cu alte cuvinte msu se alimenteaza de la bornele de intrare in intrerupatorul general
                          Multumesc mult. Poza este foarte exemplificativa și daca stau bine sa ma gandesc este si logic sa fie asa. Dar oricum nu strica niciodata o confirmare.

                          Comentariu

                          • kpk1
                            Incepator
                            • 13.feb.2008
                            • 82

                            #28
                            Re: Solutii protectie instalatie la supratensiune si altele

                            In cele din urma, din experienta, e recomandat a se monta o bobina iMSU impreuna cu un declanastor tetrapolar sau e mai bine sa ramana cate o bobina iMSU pe fiecare faza ?

                            Comentariu

                            • raducu_ilie
                              Living Legend
                              • 10.apr.2008
                              • 1043

                              #29
                              Răspuns la: Solutii protectie instalatie la supratensiune si altele

                              Prima varianta e mai buna. Aveti protectia in bloc si nu va mai complicati in tablou.
                              Sanatate maxima si efort minim!

                              Comentariu

                              • uceniculgica
                                Membru Marcant
                                • 10.ian.2013
                                • 573

                                #30
                                Răspuns la: Re: Solutii protectie instalatie la supratensiune si altele

                                Postat în original de kpk1
                                In cele din urma, din experienta, e recomandat a se monta o bobina iMSU impreuna cu un declanastor tetrapolar sau e mai bine sa ramana cate o bobina iMSU pe fiecare faza ?
                                daca prin declansator tetrapolar faci referire la un intrerupator general trifazic, parerea mea este ca ca nu-i recomandat, tinand cont de faptul ca bobina monitorizeaza o singura faza + neutru

                                deci, in cazul dat trebuie sa montezi 3 bobine imsu cu intrerupatorul tetrapolar
                                Fișiere Atașate
                                Ultima editare de uceniculgica; 16.feb.2014, 21:38.

                                Comentariu

                                Procesare...