Sindrila bituminoasa pe muchii

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • catalin giuroiu
    Incepator
    • 05.aug.2009
    • 1

    Sindrila bituminoasa pe muchii

    casa mea are un acoperis in "trei ape", daca am preluat corect terminologia. Am ales sindrila bituminoasa ca invelitoare. Dupa cateva luni de ploaie apa a patruns numeroasele starturi de izolatie si rigips si a udat pe muchii, tavanul.... De atunci orice ploaie patrunde... ce sfat imi dati? Cei care au montat solzii au stabilit ca apa patrunde la imbinarea celor doua pante ale acoperisului, ca vine cu peutere, ridica solzii si se infiltreaza. Am lipit solzii pe toata muchia, pe toate marginile lor si totusi apa se strecoara.
  • danristei
    Incepator
    • 18.dec.2006
    • 61

    #2
    Salut,

    Banuiesc ca de dolie e vorba si nu de o coama. Sunt pe lumea asta o gramada de meseriasi idioti care decat sa recunoasca faptul ca nu stiu sa puna sindrila bituminoasa mai bine fac o treaba de mantuiala ca sa iti ia banii. Banuiesc ca cei care ti-au instalat invelitoarea au taiat materialul pana in dolie si apoi au lipit solzi de sindrila pe deasupra si apoi au incercat sa lipeasca muchiile solzilor mai bine in speranta ca apa nu o sa se infiltreze. Acelasi lucru l-am patit si eu si nu a functionat solutia asta. Am gasit pana la urma un meserias mai bun pe care mi-a refacut zona de dolie dupa cum se observa in pozele de mai jos. Tehnologia folosita e cea recomandata de producator. S-a "mers" cu montajul in suprapunere de pe o parte pe cealalta. Mai e o posibilitate cu suprapunerea unui singur rand si taierea in dolie a celuilalt dar asta cu "incrucisarea" de pe ambele randuri mi se pare cea mai buna. Am mai mult de un an de la reparatie si nici o problema.

    Succes
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Postat în original de danristei
      asta cu "incrucisarea" de pe ambele randuri mi se pare cea mai buna. Am mai mult de un an de la reparatie si nici o problema.
      Metoda folosita la dvs pt dolie nu prea este folosita , s-a renuntat la ea . Acum se merge pe dolie metalica pe care se da cu un adeziv special si apoi se imprastie " granule " la culoarea sindrilei . Evident asa ceva nu se gaseste la noi in romanica !
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      Procesare...