Consolidare si renovare casa din paianta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adi_motroc
    Incepator
    • 01.aug.2007
    • 47

    #16
    Postat în original de Negulescu Corneliu
    Postat în original de adi_motroc
    1.Va rog sa ne comunicati proportia var/nisip.
    proportia e 1/1
    ''CONSTRUIESTE SI NU DISTRUGE''

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #17
      Re: Cum pot renova o casa de chirpici cu temelie sar farasti

      Postat în original de georgescuro0AG
      am o casa de chirpici din1968pe care vreau sa o renovez si nu stiu cum are temelie in pamint de1m si la suprafata de50cm nu are stilpi de rezistenta peretii interiori sunt tencuiti cu huma care a crapat si mucigait pe alocuri peretii exteriori sunt tencuiti cu plasa si ciment este acoperita cu tabla podelele sunt din blana direct pe pamint ce ma sfatuiti sa fac?
      Cum stati cu umiditatea din pereti ? Aveti igrasie in pereti ?
      Cu stima.

      Comentariu

      • gabriela198568
        Incepator
        • 04.apr.2008
        • 3

        #18
        renovare ajutor

        am primit o casa la tara nu locuiesc in ea dar doresc sa o renovez .casa este din chipic si lipit cu pamant stil vechi are cam 100 de ani ,acoperisul este din azbociment ce a fost schimbat acum 3 ani.doresc sa fac un balcon in fata casei cat tine lungimea adica de 20m si o baie,iar bucataria vreau sa o maresc unind-o cu o alta camera mai mica facand o arcada in perete.casa are 2 intrari separate unde in prima intare sunt 2 camere si un hol iar la cealalta intrare o camera si o mica bucatarie alaturi e un fel de magazie pe care vreau sa o unesc cu bucataria mica sa fac un mai mare.dores sa schimb si geamurile si usile.varog un ajutor doresc idei si sfaturi.casa are 100m 20m lungime si 5,5 latime este construita in stil vagon.multumesc

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #19
          Cu ce sa va ajutam? Puteti fi mai concreta?

          Comentariu

          • gabriela198568
            Incepator
            • 04.apr.2008
            • 3

            #20
            ce asi puteaface la temelia casei si daca fac termoizolatie exterioara sa fac interioara?iar la nivelul temeliei vreau sa inchid ca un fel de balcon cat tine lungimea casei cu ce materiale .

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #21
              Postat în original de gabriela198568
              ce asi puteaface la temelia casei si daca fac termoizolatie exterioara sa fac interioara?iar la nivelul temeliei vreau sa inchid ca un fel de balcon cat tine lungimea casei cu ce materiale .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #22
                Consolidare fundatie din piatra / renovare casa de paianta

                Fundatia din poza este facuta din piatra zidita (!) , mie imi pare mai mult " stivuita " si peste ea sint fixate grinzile casei . Cum s-ar putea face o consolidare a acestei fundatii .. Mentionez ca nu vreau sa demolez , casa , de paianta , va fi renovata , consolidata , modernizata in specific local , traditional. Astept pareri si idei indiferent ca sint tehnologii omologate sau din experienta .
                Fișiere Atașate
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #23
                  Sa inteleg ca toata lumea are case din beton si nimeni nu stie sau nu a facut o asemenea renovare ? Sau subiectul este rusinos din motiv ca este o casa de paianta ?
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6360

                    #24
                    Eu nu văd nimic ruşinos în demersul Dvs. sau în a locui într-o astfel de casă. Doar că nu postez dacă nu am nimic de spus.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #25
                      Postat în original de raduca
                      Eu nu văd nimic ruşinos în demersul Dvs. sau în a locui într-o astfel de casă. Doar că nu postez dacă nu am nimic de spus.
                      Problema este ca , uite , fac un test fara sa fi dorit asta . Marea majoritate a caselor vechi din zone de deal sint construite asa , ca fundatie , o multime de case sint din paianta si , curios , nimeni nu stie nimic ! In tot cazul peste citeva zile ma duc cu cineva de meserie sa vedem cam cum se poate renova casuta , am si eu niste idei personale ...poate se leaga ceva . In tot cazul deocamdata destinatia ei va fi casa de vara pt batrinii din familie si casa de vacanta . Mai vedem ...
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6360

                        #26
                        Să înţeleg că este casa Dvs. sau a cuiva din familia Dvs.?
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #27
                          Postat în original de raduca
                          Să înţeleg că este casa Dvs. sau a cuiva din familia Dvs.?
                          Nici vorba ! Inca nu este dar sper " sa se lege ' , am inceput tratativele pt cumparare . In tot cazul pe mine nu ma sperie nimic , deja am inceput sa visez ... sper sa am si eu o casa la tara .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6360

                            #28
                            Multă baftă!
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • liail
                              Incepator
                              • 12.feb.2007
                              • 11

                              #29
                              Si au am o "casa de vacanta" din paianta - doua camere, cu un hol de intrare pe mijloc.. Din cite vad din fotografie, e cam la fel facuta. Din pacate, la mine fundatia era buna, cu peretii am avut probleme (acoperit cu plasa de Buzau sau rabitz si tencuit, si inauntru si afara). Podele de pamint au fost acoperite cu un strat de ciment, restul a ramas la fel - am lasat ferestrele vechi si usa, pentru ca imi placea modelul, le-am vopsit si acum arata super. Dat fiind ca o folosesc numai primavara - vara - toamna, nu ma deranjeaza ca intre ferestra si toc este loc destul ... Am construit in continuarea casei o bucatarie (cu soba cu plita, ca la tara ... si mai stau iarna acolo, daca vreau sa ma duc si iarna. Poate reusesc sa postez niste fotografii miine.
                              Oricum, bravo tie. Continua si nu te lasa, indiferent de ce zic altii.

                              Comentariu

                              • Mircea G
                                Living Legend
                                • 14.ian.2007
                                • 12085

                                #30
                                Postat în original de liail
                                Si au am o "casa de vacanta" din paianta - doua camere, cu un hol de intrare pe mijloc.. Din cite vad din fotografie, e cam la fel facuta. Din pacate, la mine fundatia era buna, cu peretii am avut probleme (acoperit cu plasa de Buzau sau rabitz si tencuit, si inauntru si afara). Podele de pamint au fost acoperite cu un strat de ciment, restul a ramas la fel - am lasat ferestrele vechi si usa, pentru ca imi placea modelul, le-am vopsit si acum arata super. Dat fiind ca o folosesc numai primavara - vara - toamna, nu ma deranjeaza ca intre ferestra si toc este loc destul ... Am construit in continuarea casei o bucatarie (cu soba cu plita, ca la tara ... si mai stau iarna acolo, daca vreau sa ma duc si iarna. Poate reusesc sa postez niste fotografii miine.
                                Oricum, bravo tie. Continua si nu te lasa, indiferent de ce zic altii.
                                Ai descris ce vreau si eu sa fac ! In tot cazul nu renunt , sper sa o pot lua, iar renovarea ...se face . Solutii se gasesc . In tot cazul , achizitionarea si renovarea acestei case face parte dintr-o adevarata filozofie , nu cred ca e cazul sa intru in detalii aici ...
                                Instalatii verificari-revizii gaze

                                Comentariu

                                Procesare...