Wattmetru digital pentru tabloul electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tandrei_99
    Incepator
    • 31.mar.2009
    • 14

    Wattmetru digital pentru tabloul electric

    As dori sa montez in tabloul electric un aparat digital care sa afiseze puterea activa consumata si , eventual, tensiunea retelei, intensitatea curentului consumat etc.
    Problema mea este ca nu stiu daca exista un asemenea aparat.
    Stie cineva de unde, preturi etc?
  • ear1976
    Living Legend
    • 09.aug.2007
    • 1050

    #2
    pentru tensiune - voltmetru
    intensitate - ampermetru
    putere activa - volt-ampermetru
    putere reactiva - VARmetru
    putere totala - wattmetru

    exista aceste aparate, in varianta analogica, digitala, pentru montaj in tablou etc. exista si variante combinate....
    ratzele se trag din camioane

    Comentariu

    • tandrei_99
      Incepator
      • 31.mar.2009
      • 14

      #3
      N-as vrea sa fiu nepoliticos dar stiu destul de bine cum se cheama aparatele care masoara marimile fizice numite watt, volt, amper.
      Eu intrebam daca stie cineva un model de aparat digital, modular, care sa poata fi montat intr-un tablou electric de apartament, modernizat, care sa indice puterea instantanee consumata, tensiunea retelei, intensitatea curentului electric etc.
      M-ar interesa daca exista, codul lui de fabricatie, producatorul, pretul aparatului, potentiali furnizori etc.

      Comentariu

      • ear1976
        Living Legend
        • 09.aug.2007
        • 1050

        #4
        Postat în original de tandrei_99
        N-as vrea sa fiu nepoliticos dar stiu destul de bine cum se cheama aparatele care masoara marimile fizice numite watt, volt, amper.
        Eu intrebam daca stie cineva un model de aparat digital, modular, care sa poata fi montat intr-un tablou electric de apartament, modernizat, care sa indice puterea instantanee consumata, tensiunea retelei, intensitatea curentului electric etc.
        M-ar interesa daca exista, codul lui de fabricatie, producatorul, pretul aparatului, potentiali furnizori etc.
        Doriti un singur aparat care sa indice toate aceste valori, sau pentru fiecare valoare cate un aparat? Pentru putere, asa cum am zis, trebuie wattmetru sau VAmetru...acestea indica valori instantanee...pentru consum se folosesc contoare...

        Cautam si gasim...

        De exemplu, la o prima cautare am gasit ceva-ceva aici
        ratzele se trag din camioane

        Comentariu

        • doru_a
          Incepator
          • 19.feb.2007
          • 89

          #5
          exista contoare care inregistreaza simultam mai multi parametrii. Nu vreau sa fiu acuzat ca fac reclama, dar stiu de contoarele electronice de tip Alpha care sunt produse la ABB Timisoara
          Scribd is the world's largest social reading and publishing site.

          Nu ati precizat daca instalatia d-voastra este monofazata sau trifazata.

          Comentariu

          • tandrei_99
            Incepator
            • 31.mar.2009
            • 14

            #6
            Postat în original de ear1976
            Postat în original de tandrei_99
            N-as vrea sa fiu nepoliticos dar stiu destul de bine cum se cheama aparatele care masoara marimile fizice numite watt, volt, amper.
            Eu intrebam daca stie cineva un model de aparat digital, modular, care sa poata fi montat intr-un tablou electric de apartament, modernizat, care sa indice puterea instantanee consumata, tensiunea retelei, intensitatea curentului electric etc.
            M-ar interesa daca exista, codul lui de fabricatie, producatorul, pretul aparatului, potentiali furnizori etc.
            Doriti un singur aparat care sa indice toate aceste valori, sau pentru fiecare valoare cate un aparat? Pentru putere, asa cum am zis, trebuie wattmetru sau VAmetru...acestea indica valori instantanee...pentru consum se folosesc contoare...

            Cautam si gasim...

            De exemplu, la o prima cautare am gasit ceva-ceva aici
            Tabloul meu permite montarea aparaturii de tip modular. Pentru mine ar fi interesant sa stiu puterea instantanee pe care o consum in apartament. Ar fi interesant sa stiu si valoarea tensiunii retelei.
            Nu vreau un contor de energie activa sau reactiva si nici nu doresc un analizor al calitatii energiei.
            Un aparat care sa indice puterea activa instantanee si eventual tensiunea retelei e ceea ce as dori.
            Cum nu lucrez in domeniu apelez la cunostintele si informatiile detinute de profesionisti.
            Ma intereseaza si cat m-ar costa un asemenea aparat deoarece vreau sa vad daca merita sa-mi fac "damblaua".

            Comentariu

            • tandrei_99
              Incepator
              • 31.mar.2009
              • 14

              #7
              Postat în original de doru_a
              exista contoare care inregistreaza simultam mai multi parametrii. Nu vreau sa fiu acuzat ca fac reclama, dar stiu de contoarele electronice de tip Alpha care sunt produse la ABB Timisoara
              Scribd is the world's largest social reading and publishing site.

              Nu ati precizat daca instalatia d-voastra este monofazata sau trifazata.
              Instalatia electrica a apartamentului meu este monofazata.

              Comentariu

              • ear1976
                Living Legend
                • 09.aug.2007
                • 1050

                #8
                Din linkul pe care l-am postat acesta masoara energia si puterea activa (deci afiseaza puterea activa instantanee si contorizeaza energia) iar acesta afiseaza doar puterea activa.

                Se monteaza in schimb pe panou, nu pe sina. Mai caut si alte tipuri.

                Aici este un aparat montabil pe sina pentru mono si trifazat.
                ratzele se trag din camioane

                Comentariu

                • arecibo38
                  Incepator
                  • 08.dec.2005
                  • 30

                  #9
                  Re: Wattmetru digital pentru tabloul electric

                  Postat în original de tandrei_99
                  As dori sa montez in tabloul electric un aparat digital care sa afiseze puterea activa consumata si , eventual, tensiunea retelei, intensitatea curentului consumat etc.
                  Problema mea este ca nu stiu daca exista un asemenea aparat.
                  Stie cineva de unde, preturi etc?
                  Acest contor digital este cu cuplare inductiva si nu necesita conectare electrica. Mai mult masoara puterea , energia si alte chestii interesante. Exista si un manual in limba romana cu o descriere completa de instalare si functionare.



                  ... wireless.

                  Comentariu

                  • kml
                    Incepator
                    • 11.iun.2009
                    • 52

                    #10
                    Daca tot vrei ceva simplu pentru acasa, uite asta:

                    Nu e conceput pentru a fi montat in tablou, insa e ieftin (cand l-am luat eu era mai scump). Masoara doar puterea instantanee si puterea totala consumata.

                    Comentariu

                    • arecibo38
                      Incepator
                      • 08.dec.2005
                      • 30

                      #11
                      si energia nu ? ..in KWH ???

                      Comentariu

                      • Val 22
                        Incepator
                        • 05.apr.2008
                        • 77

                        #12
                        Intr-un context similar , imi permit sa intreb si eu daca exista un sistem de priza sau atasabil unei prize care sa masoare energia consumata prin priza respectiva. Multumiri anticipate pentru eventuale raspunsuri.

                        Comentariu

                        • leon
                          Membru Marcant
                          • 19.sep.2006
                          • 903

                          #13
                          Un exemplu ar putea fi - Voltcraft Energy Check 3000

                          Alte instrumente de masura

                          Comentariu

                          • liviu2004
                            Membru marcant
                            • 03.ian.2007
                            • 508

                            #14
                            Re: Wattmetru digital pentru tabloul electric

                            Postat în original de tandrei_99
                            As dori sa montez in tabloul electric un aparat digital care sa afiseze puterea activa consumata si , eventual, tensiunea retelei, intensitatea curentului consumat etc.
                            Problema mea este ca nu stiu daca exista un asemenea aparat.
                            Stie cineva de unde, preturi etc?
                            La linku asta:



                            de la pagina 97 al fisierului incolo. sa ne zici si noua preturile.

                            Comentariu

                            • Val 22
                              Incepator
                              • 05.apr.2008
                              • 77

                              #15
                              Multumesc Leon, este exact ceea ce cautam.

                              Comentariu

                              Procesare...