Modalitatea cea mai potrivita de a izola podul casei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GabyOssy
    Incepator
    • 10.aug.2009
    • 39

    Modalitatea cea mai potrivita de a izola podul casei

    Am parcurs cu atentie multe dintre postarile legate de izolarea podurilor si mansardelor dar tot nu-mi este clar pentru ca nu prea cunosc terminologia folosita

    Podul noii noastre case are o inaltime la coama de 1.80. Vrem sa-l facem locuibil, ca spatiu de joaca pentru baietii meii, asa ca trebuie izolat perfect inca de la inceput, ca sa nu avem probleme la iarna.

    Am atasat pozele de mai jos pentru a se vedea cum arata pe dinauntru si pe dinafara acoperisul pe care vreau sa-l izolez.

    Acoperisul este acoperit cu tigla metalica tip Lidab - nu stiu exact ce marca este pentru ca era deja instalata cand am cumparat casa.

    Ca prim pas in amenajarea podului am pus dulapi de 50 mm pentru a crea pardoseala. Dulapii au mers perpendicular pe capriori, adica s-au asezat de-a lungul zidului casei. Am asezat dulapi dintr-o parte intr-alta, asadar in zona aceea indicata de sageata rosie sunt acum dulapi care inchid accesul elementelor naturale la pod. Aerul mai circula insa prin spatiile dintre capriori, spatii indicate de sageata albastra.

    Acum vreau sa trec la izolarea podului. Pe dinauntru tot ce vad este scandura cu rosturi de pana la 1 cm intre fasii. Intre rosturi se vede pusa o folie alba, insa nu stiu de care e si la ce foloseste. E clar ca ea este intinsa peste scandura si sub tigla de metal pe toata suprafata acoperisului.

    Cu ce incep izolarea podului meu, asa cum arata el? Pot merge dupa urmatorii pasi?:

    1. Vata minerala de 10 avand folia de aluminiu montata spre acoperis. Pana unde merg cu aceasta vata? Trebuie sa astup si partea aceea de ventilatie indicata de sageata albastra? Deci merg cu ea pana la capatul capriorilor, pe exterior sau ma opresc undeva pe interior si blochez cumva accesul aerului spre pod?...

    2. Bare metalice CD. Acestea de cat sa fie? Stratul 2 ma gandesc sa-l pun de 5 cm, ca sa nu cobor prea mult?...

    3. Stratul 2 de vata minerala de 5 cm. Acesta tot cu folie de aluminiu trebuie sa fie? Sau simplu? Daca trebuie cu aluminiu, acesta trebuie asezat to cu folia catre exterior, sau catre interior? Stratul 2 am inteles ca se aseaza perpendicular pe primul.

    4. Folia de deasupra stratului 2 trebuie sa fie bariera de vapori sau folie anticondens? Imi trebuie doar una dintre ele sau amandoua? Daca amandoua unde anume merge fiecare din ele?

    Sunt pe drumul cel bun? Ce ma puteti sfatui?
    Fișiere Atașate
  • razvan voicu
    Membru Marcant
    • 30.iun.2008
    • 800

    #2
    acolo unde ati aratat sageata albastra nu exista nici o fanta de ventilatie .
    acolo ramane o fanta intre jgheab si pazie datorata formei carligelor .
    folositi vata minerala fara folie de aluminiu pentru izolarea podului dupa care puneti separat folie de aluminiu pe toata suprafata acoperisului .
    nu uitati la imbinari , colturi , etc . sa lipiti partile de folie intre ele cu o anda adeziva .
    in cazul in care nu puneti rigips cu distantieri de cel putin 3 cm nu este nevoie sa folsiti folie de aluminiu ( folia de aluminiu isi face foarte bine treaba atunci cind intre ea si finisajul peretelui este un spatiu de cel putin 3 cm ) putind folosi un alt tip de folie .
    Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

    Comentariu

    • razvan voicu
      Membru Marcant
      • 30.iun.2008
      • 800

      #3
      referitor la distanta intre jgheab si pazie nu ar trebui sa se vada lumina pe acolo deoarece ar trebui sa existe un sort de streasina .
      Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15126

        #4
        1. Vata minerala se monteaza numai cu folia de aluminiu spre interior. baiera de vapori. Ar fi de preferat sa utilizati doua straturi de vata, unul intre capriori si altul, transversal, sub aceasta ce sa acopere si capriorii. Bariera de vapori se va aseza doar pe stratul 2 de vata, spre interior, indiferent daca este pe vata sau separata. Alte folii nu sunt necesare.


        2. Profilele CD au o singura dimensiune - 60x27. Difera doar lungimea profilelor care pot fi de 3 sau 4m.

        3. A se vedea punctul 1

        4. A se vedea punctul 1


        Cautatipe forum, sunt destule mesaje si foto.
        Dupa ce analizati si alte topice puteti reveni cu intrebari.

        Comentariu

        • razvan voicu
          Membru Marcant
          • 30.iun.2008
          • 800

          #5
          in cazul in care se va pune lambriu care se prinde direct de capriori folia de aluminiu nu este cea mai buna solutie tehnico-economica .
          folia de aluminiu se foloseste atunci cind intre ea si materialul cu care se face finisajul exista cel putin 2-3 cm distanta .
          Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

          Comentariu

          • GabyOssy
            Incepator
            • 10.aug.2009
            • 39

            #6
            Am citit cu atentie toate mesajele. Va multumesc tuturor.

            Am sunat si la Isover zilele trecute si mi-am mai clarificat cateva lucruri. Am si cumparat toata izolatia de care am nevoie: vata de sticla de 10 cm grosime de pus intre capriori si vata de sticla de 5 caresata cu folie aluminiu pentru randurile transversale. (Stiu ca varianta cea mai buna ar fi fost 10 cm si la stratul transversal, dar cobor prea mult si fiecare cm conteaza, mai ales ca inaltimea la coama este de doar 170 cm.

            Legat de spatiul acela intre vata si rigips , cei de la Isover mi-au spus ca nu este necesar pentru ca forta gravitationala va face oricum ca folia de auminiu sa se "odihneasca" in timp pe placa de rigips. Ei mi-au recomandat sa nu las nici un fel de spatiu, sa pun placa de rigips imediat peste stratul de vata caserata.

            Comentariu

            • GabyOssy
              Incepator
              • 10.aug.2009
              • 39

              #7
              Iata pasii pe pe care i-am urmat (pana acum) pentru izolarea podului.

              Ziua 1: Am curatat tot lemnul de pe acoperis: capriori si astereala. Am dat jumatate din pod cu grund de la Sandolin (foarte scump!!!!!)

              Ziua 2: Am terminat de dat cu grund tot podul.

              Ziua 3: (azi) Am pus vata de 10 cm grosime intre capriori pe toata partea dreapta si pe laturi (langa ferestre - am ferestre mari si intr-un capat si an altul al podului).

              Amcateva intrebari inainte de a merge mai departe:

              1. In spatiul acela din coama (indicat de mine cu sageata alba) trebuie sa indes vata pana la umplere? Sau aici este locul acela unde trebuie sa las sa se "aeriseasca? Maine voi veni cu stratul de vata pe partea stanga a podului si vreau sa stiu daca trebuie sa umplu.

              2. Pe capriorul acela din coama este prinsa reteaua electrica pentru pod. Este OK sa aplic vata pe langa? sau acolo trebuie sa la spatiu sa nu se supraincalzeasca?

              3. In locul indicat cu sageata albastra vreau sa vin cu scandura si sa construiesc peretii camerei din pod. In spatele acelui perete nu va mai fi izolatie pe acoperis. Peste peretele din scandura trebuie sa pun vreo folie de protecte sau pot pune direct vata de 10?

              4. Eu am legat sarma ca sa tin vata in loc. Am cumparat si profile CD60 insa nu ma dumiresc cum anume sa le pun ca sa umplu intre si sa si ancorez rigipsul pe ele... Cum sa fac cadrul pentru rigips? Ma poate ajuta cineva cu o schita?

              Multumesc mult tuturor pentru sfaturi. Am invatat enorm de multe de pe acest forum
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15126

                #8
                1. Umpleti intreg spatiul, nu lasati goluri de aer. Evitati sa presati vata.

                2. Trebuie sa aplicati vata peste tot, era mai indicat sa utilizati tubulatura metalica. Presupun ca est emacar ignifuga tubulatura verde.

                3. Sageata rosie sau albastra? Daca este vorba de sageata rosie atunci aveti 2 optiuni:
                a. izolati peretele creat in zona marcata de sageata rosie utilizand vata cu bariera de vapori spre interior dar si placa de beton (zona orizontala a spatiului ramas;
                b. izolati integral acoperisul
                De preferat varianta a.

                4. Aveti unele raspunsuri in topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=177236#177236.
                Va rog sa continuati discutia doar intr-un topic pentru a avea coerenta.

                Comentariu

                • GabyOssy
                  Incepator
                  • 10.aug.2009
                  • 39

                  #9
                  Am citit si raspunsul din celalat topic. Scuze, voi ramane cu intrebarile pe propriul topic deschis. M-am gandit ca postarea mea se va pierde "in multime" la un moment data, iar aceea fiind "sticky" va putea fi accesata si de altii care incearca sa inteleaga intregul proces de izolare a podului.

                  Comentariu

                  • GabyOssy
                    Incepator
                    • 10.aug.2009
                    • 39

                    #10
                    Postat în original de Gemini
                    1. Umpleti intreg spatiul, nu lasati goluri de aer. Evitati sa presati vata.
                    Distanta dintre capriori in podul nostru nu este egala de la un caprior la altul. Taind la jumatate sulul de Isover si montand vata de sticla, am constatat ca ramane un spatiu gol intre caprior si stratul de vata. Asa ca in spatiul acela am indesat un strat de vata astfel incat sa nu mai existe spatii. Am gresit procedand astfel?

                    Postat în original de Gemini
                    2. Trebuie sa aplicati vata peste tot, era mai indicat sa utilizati tubulatura metalica. Presupun ca est emacar ignifuga tubulatura verde.

                    Nu stiu daca este ignifuga. Va trebui sa intreb electricienii care mi-au facut instalatia in toata casa. Daca nu este ignifuga procedez la izolarea completa cu vata oricum?...

                    Postat în original de Gemini
                    3. Sageata rosie sau albastra? Daca este vorba de sageata rosie atunci aveti 2 optiuni:
                    a. izolati peretele creat in zona marcata de sageata rosie utilizand vata cu bariera de vapori spre interior dar si placa de beton (zona orizontala a spatiului ramas;
                    b. izolati integral acoperisul
                    De preferat varianta a.
                    Acum am realizat ca am scris albastru in loc de rosu. Da, acolo unde am desenat sageata rosie e spatiul unde vrem sa construim un perete din scandura. Vrem sa batem scandura in spatele celor doi capriori longitudinali, dupa care sa umplem cu vata de 10 intre capriori si apoi de 5 caserata cu aluminiu, dupa care rigips verde la interior. E bine asa? Sunt amator si nu prea stiu ce ar presupune montarea unei placi de beton.

                    Comentariu

                    • lucianraducanu
                      Membru
                      • 27.iun.2006
                      • 138

                      #11
                      Postat în original de GabyOssy
                      Distanta dintre capriori in podul nostru nu este egala de la un caprior la altul. Taind la jumatate sulul de Isover si montand vata de sticla, am constatat ca ramane un spatiu gol intre caprior si stratul de vata. Asa ca in spatiul acela am indesat un strat de vata astfel incat sa nu mai existe spatii. Am gresit procedand astfel?
                      Ati taiat gresit din sulul de vata. Vedeti ca aveti pe ambalaj cateva imagini cum se procedeaza. In varianta corecta veti efectua mai multe taieturi din sulul de vata, dar veti lucra cu bucati mai mici de vata, ceea ce este mult mai usor, mai ales daca faceti aceste operatiuni de unul singur.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15126

                        #12
                        Recomandat este sa taiati vata minerala la o latime cu ~ 2cm mai mare decat spatiul dintre capriori.
                        Din pacate, in cazul dvs. ar insemna pierderi mari datorita dimensiunii diferite dintre capriori.
                        Cu putin atentie la fixarea izolatorului se poate lucra si cu bucati de vata acolo unde avem olatime mai mare de 60cm.

                        Puteti efectua prinderi suplimentare a izolatorului pe scandura asterialei pentru a elimina efectul de tasare in timp, utilizand elemente de fixare din comert sau confectionate la fata locului.

                        Nu era vorba de beton, am gresit eu, aveti un planseu de lemn - neatentia.
                        Aveti in poze principiul de izolare in zonele laterale.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • GabyOssy
                          Incepator
                          • 10.aug.2009
                          • 39

                          #13
                          Multumesc mult. Acum imi este clar cum voi proceda mai departe. Forumul acesta este o adevarata comoara! Multumim!

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15126

                            #14
                            Sa ne tineti la curect cu desfasurarea lucrarilor, ceva foto sau detalii de executie pot ajuta alti colegi de forum.

                            Comentariu

                            Procesare...