Incalzire centrala cu inductie electromagnetica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    Incalzire centrala cu inductie electromagnetica

    Poate era mai bine sa postez subiectul la sisteme de incalzire dar esenta in sine tine de instalatii electrice si metode de folosire a curentului electric in alte scopuri decat cele clasice.
    Am vazut la cineva acu`s vreo cativa ani,pe o teava de 2" in subsol pe instalatia de incalzire ,un mosor bobinat,care era legat la o cutie unde era ceva electronica,si omul imi zicea:
    -Cu asta-mi incalzesc casa..........Nu pot sa-ti spun ce e.
    -Cat platesti curent?
    -Aprox 1 milion-2mil(ROL)....
    Timpul a trecut si intamplarea a fost sa leg cateva plite cu inductie la diversi clienti.Mi-am cumparat si eu plita cu inductie,si am constatat ca la o putere reglata de 600 W fierbe 1 l de apa intr-un minut.
    Am mai cumparat o plita pe care intentionez sa o bag in teste pt a vedea daca as putea sa o transform intr-o "centrala termica pe baza de inductie".
    O sa va tin la curent cu testele.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Centralele electrice au cel mai mare randament.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      #3
      Dar implica si niste costuri suplimentare deloc neglijabile. Ma refer la cele de peste 30 de kW. Din nefericire infrastructura distribuitorilor de energie electrica este sub-dimensionata, posturile de transformare sunt cum sunt si majoritatea clientilor renunta cand se vad pusi in fata atator acte si cheltuieli orientandu-se spre celelalte variante.
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      Procesare...