Pat (de perete) rabatabil - Wall Bed

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ireedeejay2
    Incepator
    • 09.feb.2008
    • 33

    Pat (de perete) rabatabil - Wall Bed

    Salutare! Am o idee si, vreau s-o pun in aplicare si cu ajutorul vostru, sau daca a mai facut cineva asa ceva, poate ma indruma cu ceva schite, informatii utile etc.Vreau sa fac un pat rabatabil, de perete ascuns intr-un dulap, in sufragerie, pentru a exploata la maxim spatiul.Dulapul cu patul va fi incadrat de rafturi pentru carti, gen biblioteca dar dispuse in asa fel sa
    dea un aer modern, nu ca o banala biblioteca...dar aia este partea cea mai usoara.Partea cea mai grea este actionarea patului, am gasit firme in Romania si strainatate, care comercializeaza astfel de sisteme de rabatare, cu preturi intre 6-12 mil.Patul de-a gata nu mai spun ca este intre 19-40 mil. depinde de design si complicitate.Am gasit sisteme pe arcuri sau cu pistoane telescopice pe gaz, dar cele pe arcuri sunt mai ieftine.Intrebarea mea este, daca a mai facut cineva asa ceva pana acum, daca a realizat un sistem de rabatare prin forte proprii, adica artizanal, pentru a economisii bani buni...cine are acces la un strung, poate face minuni)...Deci va rog
    daca ma puteti ajuta cu vreun sfat, ceea ce o sa fac si eu la randul meu, va multumesc anticipat.[/b]
    Fișiere Atașate
  • ghitzibush
    Incepator
    • 24.sep.2009
    • 4

    #2
    Sistemul de rabatare cand il privesti pare unul banal pe care crezi ca il poti realiza usor cateva piese realizate pe strung si apoi sudate pe niste coltare cateva arcuri si gata sistemul. .Dar nu este asa .Eu am realizat un pat rabatabil cu sistem Hafele si desi am avut schita de realizare a carcasei si sistemul am avut probleme la pistoane am luat pistoane de 80 kg care au fost mici patul cadea la deschidere si se ridica foarte greu am luat altele (si nu sunt deloc ieftine) de 100 kg cu accestea lucreaza bine nu trebuie sa depui efort nici la inchidere nici la deschidere.Tinand cont ca cantitatea de pal care o folosesti la realizarea patului este aceeas si daca folosesti un sistem artizanal (daca il faci functional pe o durata mare de timp sistemele realizate industrial sant facute sa reziste pe durata de viata a mobilei)trebuie sa te gandesti ce faci daca nu functioneaza si ai pierdut banii :P .Eu iti recomand sa folosesti un sistem realizat industrial .

    Comentariu

    • Marian Preo
      Incepator
      • 25.sep.2009
      • 2

      #3
      Pat rabatabil

      Sistem ptr.pat cam 700 ron,aprox.2 foi pal, cant ABS,obligatoriu,pret aproxim.la un pat de 200x100 ,1300-1800RON(in functie de saltea). Salteaua o prinzi cu "arici" sa nu cada si sai asiguri o grosime suficienta sa ramana perna sau dulapul de deasupra ptr.lenjerie. Sistem numai pe balamale si cu polita(picior) cam 700 RON.
      Poti realiza orice , numai sa vrei!

      Comentariu

      • nickey1234
        Membru
        • 29.ian.2007
        • 138

        #4
        Are cineva o schita, un proiect?

        Comentariu

        • leon
          Membru Marcant
          • 19.sep.2006
          • 905

          #5
          http://easylink.hafele.com/is-bin/in...00652404_0.pdf

          Comentariu

          • tutan80
            Incepator
            • 02.dec.2009
            • 8

            #6
            Hafele este perfect

            Comentariu

            • Armand_h
              Membru
              • 14.feb.2009
              • 242

              #7
              De asemenea, vezi aici:

              Mecanism pentru pat rabatabil - Mecanism rabatabil ART. 108/2: Santi. Ce va putem oferi? Santi: avem o oferta foarte variata de accesorii mobila si mobilier. Va oferim de asemenea accesorii usi, tapiterie si feronerie antichizata. Va invitam sa comandati pe site.
              Graba strica treaba !

              Comentariu

              • ireedeejay2
                Incepator
                • 09.feb.2008
                • 33

                #8
                Re: Pat rabatabil

                Postat în original de Marian Preo
                Sistem ptr.pat cam 700 ron,aprox.2 foi pal, cant ABS,obligatoriu,pret aproxim.la un pat de 200x100 ,1300-1800RON(in functie de saltea). Salteaua o prinzi cu "arici" sa nu cada si sai asiguri o grosime suficienta sa ramana perna sau dulapul de deasupra ptr.lenjerie. Sistem numai pe balamale si cu polita(picior) cam 700 RON.
                Da,se poate face un sistem de balamale foarte usor pe strung, si nu exagerez cand spun"foarte usor"...am realizat acest pat prin forte proprii,am facut un plan de bataie, masuratori, schite, lista de materiale am cumparat pal,l-am debitat, am lipit cant ABS, am pus spoturi,variator de tensiune pentru ele, si pot sa spun ca a iesit super, fara sa ma laud, si una peste alta, m-a costat cam 1400 lei...restul va las pe voi sa decideti...intre timp am ma atasat si alte corpuri, pentru a umple spatiul de pe peretele cu patul...pun aici linkul pentru poze, iar pe cei interesati o sa-i astept pentru sfaturi, sau tot ce aveti nevoie pentru a construi un astfel de pat, bun si ieftin...Bafta!
                P.S. Am uitat sa spun ca nu am folosit deloc pistoane pentru ridicat...il ridic impreuna cu sotia )...este greu din cauza placilor de pal de pe fata, iar pentru rama patului am folosit lemn, sa fie mai usor.De obice noi lasam patul deschis, doar cand avem musafiri il ridicam, deci asta e mai rar, si nu se justifica investirea banilor in telescoape...

                Comentariu

                • ics
                  Membru Marcant
                  • 16.sep.2009
                  • 624

                  #9
                  Independent, ad-free, uncensored comedy. Watch new episodes of Dimension 20, Um, Actually, Game Changer every week.
                  ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                  Comentariu

                  • ireedeejay2
                    Incepator
                    • 09.feb.2008
                    • 33

                    #10
                    Postat în original de ics
                    http://www.collegehumor.com/video:1939771
                    Super tare,frate! Asta da transformers...

                    Comentariu

                    • ics
                      Membru Marcant
                      • 16.sep.2009
                      • 624

                      #11
                      se apre ca baietii a studiat problema...
                      ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                      Comentariu

                      • ghimpe--
                        Membru Marcant
                        • 22.iun.2008
                        • 400

                        #12
                        Postat în original de ics
                        http://www.collegehumor.com/video:1939771
                        Am ramas masca.... parca imi vine sa iau la tocat mobilierul prin casa
                        It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                        Comentariu

                        • cvali
                          Incepator
                          • 10.sep.2010
                          • 7

                          #13
                          Postat în original de ghimpe--
                          Postat în original de ics
                          http://www.collegehumor.com/video:1939771
                          Am ramas masca.... parca imi vine sa iau la tocat mobilierul prin casa
                          E ca la masini ! Tot timpul apare ceva nou si vrem sa schimbam.

                          Comentariu

                          • cristinna
                            Incepator
                            • 09.nov.2010
                            • 3

                            #14
                            Răspuns la: Re: Pat rabatabil

                            buna ireedeejay2
                            am vazut ca se poate face un pat rabatabil handmade, cu putina indemanare
                            ar fi de mare ajutor daca ati putea posta si schita cu masuratorile
                            multumesc

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              #15
                              Răspuns la: Pat (de perete) rabatabil - Wall Bed

                              Putina indeminare ???? si materiale , scule ....
                              Cautati " mecanism pat rabatabil " si veti gasi o multime de tipuri de mecanisme si realizari , macar pt a va face o idee , chiar si despre cit costa un mecanism , apoi decideti.
                              ...............
                              Referitor la mecansimele ce permit transformarea mobilierului , au aparut si pe la noi , timid , cu preturi ce ajung si la 1000E .... adica la banii astia prefer sa-mi transform mobila cu circularul si imi faca alta noua de fiecare data ....
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              Procesare...