Transformare pod in mansarda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • breaknoon
    Incepator
    • 17.aug.2009
    • 3

    Transformare pod in mansarda

    Am la tara o casa veche, cu un pod maricel.
    Vreau sa transform acest pod in camere de dormit.
    Podeaua e facuta din birne groase, de 10x10 (sau mai groase), ptr ca aici se tinea porumbul si altele.

    Acoperisul e facut din tigla.

    Ce solutii ar fi, simple si ieftine?

    Am vazut ca se recomanda vata de sticla, sau bazaltica, sau alte feluri, plus membrana anticondens, apoi placare cu rigips.

    Dar polistirenul nu e bun? Placarea direct intre grinzi, eventual mascate si grinzile, apoi peste placat cu OSB de 4-5 mm, ar inchide bine, cred, podul, si nici nu ar fi asa probleme cu eventualele infiltratii de apa.

    Vreau o solutie la indemina, pe care sa mi-o instalez eu, fara chem nu stiu ce mesteri, lucrind din cind in cind, cind imi permite timpul.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    In primul rand trebuie sa realizati compartimentarea interioara a podului pe structura de lemn sau una metalica - profile gipscarton.
    Compartimentarea si izolarea trebuie realizate astfel incat sa urmariti principiile ce se pot vedea in topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=23904

    In structura peretilor trebuie sa aveti in vedere pozarea instalatiei electrice.

    Comentariu

    • breaknoon
      Incepator
      • 17.aug.2009
      • 3

      #3
      ok, compartimentarea se va face cu rigips si profile metalice

      legat de izolarea tiglei, e ok polistiren pus direct sub tigla? din pod vad tigla, nu este nici o folie, nici lemne, sau alt strat.
      la polistiren m-am gindit deoarece daca la capete il tai in unghi corespunzator si le pun petrecute una peste alta, as putea sa mai fac un strat suplimentar de "tigle", adica daca cumva trece apa de tigla ceramica, sa dea de polistiren, si sa se scurga de pe o placa pe alta pina la margine.

      in pod nu ploua, tigla e buna, dar mai pot aparea in timp mici accidente.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Ar trebui sa aveti o folie sub invelitoare. Daca aceasta nu exista, tot ce puteti face este sa dezveliti acoeprisul si sa aplicati folia sau sa aplicati o folie de difuzie pe structura existenta.

        Aceasta ar trebui sa asigure protectia in caz de infiltratii cat si difuzia vaporilor din structura.
        Nu va recomand polistirenul ci vata minerala.

        Comentariu

        • breaknoon
          Incepator
          • 17.aug.2009
          • 3

          #5
          de ce nu se recomanda polisitrenul?

          stiu ca in general vata se pune la interior, iar polistirenul la exterior.
          aici insa e cam exterior, pentru ca peste polistiren va fi doar tigla, nu? apoi sub polistiren vine rigips, sau alte finisaje.

          la acoperis cred ca vata e mai putin recomandata deoarece exista pericolul de infiltratii, care va distruge vata.

          dar poate aveti ceva argumente mai clare, in afara de "parerea mea".

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Argumentele sunt cele date de caracteristicile materialelor si nu de "parerea mea".

            Nu inventez eu aceste lucruri ci doar le impartasesc si altora, aplicare lor tine doar de prsoanele respective.

            Cateva argumente:
            -izolatie termica putin mai buna ca cea oferita de polistiren
            -izolatie fonica superioara
            -rezistenta la temepraturi este net superioara
            -asigura obtinerea unei izolatii continue, fara rosturi
            -permite utilizarea barierei de vapori

            Daca sistemul este construit bine, infiltratii nu trebuie sa existe. Pentru o rezistenta mai buna la umiditate se poate utiliza vata bazaltica insa in orice caz, aparitia infiltratiilor scade dramatic eficienta izolatiei.

            Comentariu

            Procesare...