Sugestii instalatie apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ucenicul.tanar
    Incepator
    • 25.aug.2009
    • 98

    Sugestii instalatie apartament

    Locuiesc la bloc, instalatie electrica de dooj' si ceva de ani, pe aluminiu, vai de capul ei, dar pentru consumatori mici (becuri, TV, frigider, calculator) inca merge.

    Vechiul proprietar mi-a lasat si cateva (sur)prize conectate cu fire de cupru litat 1.5 mmp inadite peste firele de aluminiu dupa ce acestea s-au tot scurtat de nu mai ajungeau la priza. Ma tot miram ce miroase a ars pana am constatat ca s-a topit izolatia pe sarma de aluminiu in sus pe tubul prin care e tras firul. Am verificat toate prizele si le-am anulat pe cele defecte.
    O alta ciudatenie la instalatia asta este ca desi pare a fi facuta pe tub (blocul este din placi prefabricate de beton), am reusit sa identific doar 3 doze in tot apartamentul de 3 camere si 2 bai.

    Acum vreau sa-mi trag cateva prize suplimentare mai solide, folosind pat de cablu, cam in felul urmator:
    - una la baie la masina de spalat (2 KW)
    - una la bucatarie la cuptorul cu microunde (1KW) si prajitorul de paine (1KW)
    - una in hol pentru unitatea de A/C (2 KW)
    - una in cealalata baie pentru o aeroterma de 2 KW (nu am calorifer in baie si iarna e frig al naibii...)
    - cate una in fiecare din cele 3 camere

    Dupa cum vedeti, este vorba de consumatori mari. Oricum, va trebui sa am mare grija sa nu depasesc 4 KW la un moment dat, pentru ca nu stiu daca rezista bransamentul. Siguranta de pe casa scarii este de 25A, calibrata, schimbata cu manuta mea. Evident, cea veche avea un manunchi de lita ce parea a fi extras integral dintr-un cablu de 0.75 mmp!

    M-am decis sa folosesc cablu de cupru litat (MYF) de 2.5 mmp pentru fiecare circuit pentru ca sunt de parere ca e mai simplu de facut legaturi de calitate la prize, daca sertizez si cate un tub de capat. Cu cablul unifilar (FY) de 2.5 mmp nu ma simt prea in siguranta cand simt cum trozneste priza cand strang suruburile clemelor.

    Orice sugestii sunt binevenite, in principiu ma intereseaza si ce zic normativele cu privire la ce vreau eu sa fac (cablare aparenta cu pat de cablu).

    Multumesc anticipat.
    It works better if you plug it in.
  • DanielF_67
    Membru marcant
    • 22.mar.2007
    • 336

    #2
    sugestii instalatie apartament

    Tinere ucenic,te-ai gandit bine in legatura cu instalatia executata cu canal cablu,scapi de spart ,deranj ,stresat vecinii,praf etc.
    Normativul I7spune ''de bine'' despre instalatiile aparente [il gasesti pe acest forum si poti sa-l downloadezi si apoi sa-l citesti sa vezi ca poti sa lucrezi fara probleme.]Si cu litzatul te-ai gandit foarte bine [MYF2,5 e conductor litat ,nu cablu ,cablul litat de ex 3*2,5 care vrei sa-l folosesti se numeste MYYM.Deci ambele sunt foarte bune numai ca la conductor trebuie sa bagi trei fire de culori diferite,dar banuiesc ca stii asta,i-ti doresc succes,si ar fi bine sa schimbi si tabloul ca e pacat.Succes.

    Comentariu

    • ucenicul.tanar
      Incepator
      • 25.aug.2009
      • 98

      #3
      Da, inteleg diferenta dintre cablu si conductor dar inca nu m-am invatat cu indicativele acelea FY, MYF,

      Deci eu trei conductoare ma gandeam sa folosesc, sa fie mai usor de manipulat, dezizolat, etc.

      Intentionez sa folosesc panou de sigurante separat, dar nu sunt foarte hotarat cum sa-l leg. Doresc sa pastrez panoul vechi, cu sigurantele fuzibile, pentru iluminat si cele 2 - 3 prize care sunt in stare buna.

      In panoul vechi am o pereche de sigurante nefolosite. Mergeau la un circuit de cateva prize care a trebuit sa-l anulez pentru ca se topise aluminiul si n-am gasit dozele sa remediez problema local.

      Intrarea in casa se face pe fire de Al cu sectiunea de 6 mmp (masurata ochiometric).

      Asadar, panoul nou as putea sa-l alimentez direct in paralel cu cel vechi sau sa bag doua sigurante fuzibile de 25A in soclurile libere si sa plec de acolo la panoul nou. In felul acesta voi putea folosi acele sigurante pentru deconectarea rapida si comoda a instalatiei noi daca o fi necesar, fara sa trebuiasca sa mai cersesc cheia de la administrator pentru firida din casa scarii.

      It works better if you plug it in.

      Comentariu

      • DanielF_67
        Membru marcant
        • 22.mar.2007
        • 336

        #4
        Postat în original de ucenicul.tanar
        Da, inteleg diferenta dintre cablu si conductor dar inca nu m-am invatat cu indicativele acelea FY, MYF,

        Deci eu trei conductoare ma gandeam sa folosesc, sa fie mai usor de manipulat, dezizolat, etc.

        Intentionez sa folosesc panou de sigurante separat, dar nu sunt foarte hotarat cum sa-l leg. Doresc sa pastrez panoul vechi, cu sigurantele fuzibile, pentru iluminat si cele 2 - 3 prize care sunt in stare buna.

        In panoul vechi am o pereche de sigurante nefolosite. Mergeau la un circuit de cateva prize care a trebuit sa-l anulez pentru ca se topise aluminiul si n-am gasit dozele sa remediez problema local.

        Intrarea in casa se face pe fire de Al cu sectiunea de 6 mmp (masurata ochiometric).

        Asadar, panoul nou as putea sa-l alimentez direct in paralel cu cel vechi sau sa bag doua sigurante fuzibile de 25A in soclurile libere si sa plec de acolo la panoul nou. In felul acesta voi putea folosi acele sigurante pentru deconectarea rapida si comoda a instalatiei noi daca o fi necesar, fara sa trebuiasca sa mai cersesc cheia de la administrator pentru firida din casa scarii.

        De ce sa pui doua sigurante fuzibile cand poti sa pui o siguranta bipolara,de ce nu vrei sa schimbi si tabloul vechi ,nu o sa arate urat unul vechi si unul nou?

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          #5
          Re: sugestii instalatie apartament

          Postat în original de DanielF_67
          Tinere ucenic,te-ai gandit bine in legatura cu instalatia executata cu canal cablu,scapi de spart ,deranj ,stresat vecinii,praf etc.
          Normativul I7spune ''de bine'' despre instalatiile aparente [il gasesti pe acest forum si poti sa-l downloadezi si apoi sa-l citesti sa vezi ca poti sa lucrezi fara probleme.]Si cu litzatul te-ai gandit foarte bine [MYF2,5 e conductor litat ,nu cablu ,cablul litat de ex 3*2,5 care vrei sa-l folosesti se numeste MYYM.Deci ambele sunt foarte bune numai ca la conductor trebuie sa bagi trei fire de culori diferite,dar banuiesc ca stii asta,i-ti doresc succes,si ar fi bine sa schimbi si tabloul ca e pacat.Succes.
          Desi sunt "off topic",intreb si eu unde este in acest forum normativul I7 ca nu-l gasesc?
          Multumesc.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • DanielF_67
            Membru marcant
            • 22.mar.2007
            • 336

            #6
            Re: sugestii instalatie apartament

            Postat în original de florin muresan-grecu
            Postat în original de DanielF_67
            Tinere ucenic,te-ai gandit bine in legatura cu instalatia executata cu canal cablu,scapi de spart ,deranj ,stresat vecinii,praf etc.
            Normativul I7spune ''de bine'' despre instalatiile aparente [il gasesti pe acest forum si poti sa-l downloadezi si apoi sa-l citesti sa vezi ca poti sa lucrezi fara probleme.]Si cu litzatul te-ai gandit foarte bine [MYF2,5 e conductor litat ,nu cablu ,cablul litat de ex 3*2,5 care vrei sa-l folosesti se numeste MYYM.Deci ambele sunt foarte bune numai ca la conductor trebuie sa bagi trei fire de culori diferite,dar banuiesc ca stii asta,i-ti doresc succes,si ar fi bine sa schimbi si tabloul ca e pacat.Succes.
            Desi sunt "off topic",intreb si eu unde este in acest forum normativul I7 ca nu-l gasesc?
            Multumesc.
            Misiunea casa -catalog utile -normative pentru instalatii[deci exista.. ]

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              #7
              Re: sugestii instalatie apartament

              Postat în original de DanielF_67
              Postat în original de florin muresan-grecu
              Postat în original de DanielF_67
              Tinere ucenic,te-ai gandit bine in legatura cu instalatia executata cu canal cablu,scapi de spart ,deranj ,stresat vecinii,praf etc.
              Normativul I7spune ''de bine'' despre instalatiile aparente [il gasesti pe acest forum si poti sa-l downloadezi si apoi sa-l citesti sa vezi ca poti sa lucrezi fara probleme.]Si cu litzatul te-ai gandit foarte bine [MYF2,5 e conductor litat ,nu cablu ,cablul litat de ex 3*2,5 care vrei sa-l folosesti se numeste MYYM.Deci ambele sunt foarte bune numai ca la conductor trebuie sa bagi trei fire de culori diferite,dar banuiesc ca stii asta,i-ti doresc succes,si ar fi bine sa schimbi si tabloul ca e pacat.Succes.
              Desi sunt "off topic",intreb si eu unde este in acest forum normativul I7 ca nu-l gasesc?
              Multumesc.
              Misiunea casa -catalog utile -normative pentru instalatii[deci exista.. ]
              Multumesc pentru informatie!
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • DanielF_67
                Membru marcant
                • 22.mar.2007
                • 336

                #8
                Re: sugestii instalatie apartament

                Postat în original de florin muresan-grecu
                Postat în original de DanielF_67
                Postat în original de florin muresan-grecu
                Postat în original de DanielF_67
                Tinere ucenic,te-ai gandit bine in legatura cu instalatia executata cu canal cablu,scapi de spart ,deranj ,stresat vecinii,praf etc.
                Normativul I7spune ''de bine'' despre instalatiile aparente [il gasesti pe acest forum si poti sa-l downloadezi si apoi sa-l citesti sa vezi ca poti sa lucrezi fara probleme.]Si cu litzatul te-ai gandit foarte bine [MYF2,5 e conductor litat ,nu cablu ,cablul litat de ex 3*2,5 care vrei sa-l folosesti se numeste MYYM.Deci ambele sunt foarte bune numai ca la conductor trebuie sa bagi trei fire de culori diferite,dar banuiesc ca stii asta,i-ti doresc succes,si ar fi bine sa schimbi si tabloul ca e pacat.Succes.
                Desi sunt "off topic",intreb si eu unde este in acest forum normativul I7 ca nu-l gasesc?
                Multumesc.
                Misiunea casa -catalog utile -normative pentru instalatii[deci exista.. ]
                Multumesc pentru informatie!
                Cu placere.

                Comentariu

                Procesare...