+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 29

Subiect: Cositorire legaturi in doze

Cositorire legaturi in doze

Ma pregatesc sa fac o mica instalatie electrica in apartament si ma confrunt cu urmatoarea problema: nu stiu care este tehnica pentru cositorit legaturile in dozele de ramificatie, dar vreau sa invat.

Am cunostinte teoretice si practice de electronica si electricitate, ma consider destul de indemanatic, stiu sa lucrez si cu pistolul de lipit si cu osciloscopul, imi fac singur reviziile la masina, stiu diferenta dintre KW si KWh, dar n-am avut ocazia sa vad pana acum cum se realizeaza lipiturile in doze.

Asadar, as aprecia foarte mult daca ati putea sa imi dati cateva sfaturi in aceasta privinta: cam ce scule si materiale sunt necesare, cam cat costa, cam pe unde se gasesc, cum se procedeaza.

Eu sunt destul de hotarat sa folosesc conductori multifilari (MYF), dar sunt interesat si de modul in care trebuie tratati conductorii unifilari (FY).

Multumesc anticipat.
    It works better if you plug it in.

Re: Cum se cositoresc legaturile in doze?

Citat Postat în original de ucenicul.tanar
    Ma pregatesc sa fac o mica instalatie electrica in apartament si ma confrunt cu urmatoarea problema: nu stiu care este tehnica pentru cositorit legaturile in dozele de ramificatie, dar vreau sa invat.

Am cunostinte teoretice si practice de electronica si electricitate, ma consider destul de indemanatic, stiu sa lucrez si cu pistolul de lipit si cu osciloscopul, imi fac singur reviziile la masina, stiu diferenta dintre KW si KWh, dar n-am avut ocazia sa vad pana acum cum se realizeaza lipiturile in doze.

Asadar, as aprecia foarte mult daca ati putea sa imi dati cateva sfaturi in aceasta privinta: cam ce scule si materiale sunt necesare, cam cat costa, cam pe unde se gasesc, cum se procedeaza.

Eu sunt destul de hotarat sa folosesc conductori multifilari (MYF), dar sunt interesat si de modul in care trebuie tratati conductorii unifilari (FY).

Multumesc anticipat.
    Nu trebuie prea multe scule pentru cositorit;pasta decapanta,o pipa si atat .Dupa ce ai matisat firele,le introduci in cutiuta cu pasta decapanta,si apoi cand s-a incalzit cositorul din pipa[de bara de cositor am uitat sa-ti spun si de lampa pt incalzit]le introduci in pipa cu cositor cu atentie si dupa racire izolarea si gata succes la cositorit

Multumesc pentru raspuns.

Cam cum arata o pipa pentru cositor? Am incercat sa gasesc pe Google Images dar nu prea am avut succes.

Exista cumva si electrica, sa nu ma mai complic si cu lampa de incalzit? Eu o sa ma pot alimenta din instalatia veche in timp ce lucrez la asta noua.

Daca sint fire groase si scurte nu prea vad cum se poate cositori cu pipa . Eu folosesc letconul .

Citat Postat în original de Mircea G
    Daca sint fire groase si scurte nu prea vad cum se poate cositori cu pipa. [...]
    Nu prea înţeleg cele spuse de Dvs.

Un exemplu de "pipă" (ce-i drept, mai modernă, cu întrerupător şi termostat ) aveţi în ataşamentul de mai jos.
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	pot_zb50d_619.jpg‎ 
Afișări:	2194 
Mărime:	24,4 KB
ID:		44339  
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

Poate ca suna prosteste, dar olita aceea rotunda este detasabila?
    Ma gandesc cum ajungi cu cositorul topit la 2.5 m cocotat pe scara...
    Exista vreun cleste sau ceva cu care sa o poti tine in mana destul de bine fara sa te arzi? Sau manusi?
    It works better if you plug it in.

Citat Postat în original de RaduCA
    Daca sint fire groase si scurte nu prea vad cum se poate cositori cu pipa. [...]

Un exemplu de "pipă" (ce-i drept, mai modernă, cu întrerupător şi termostat ) aveţi în ataşamentul de mai jos.
    K lumea pipa aceasta dle RaduCA,sincer sa fiu nici nu stiam ca exista asa ceva,eu am ramas in urma tot vechea pipa o folosesc,stiti cumva cat costa?

Adica firele ar trebui sa fie suficient de lungi pt a ajunge cu ele la " ibric " ...si asta mai rar ....
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	legaturi_doze_118.jpg‎ 
Afișări:	2927 
Mărime:	51,9 KB
ID:		44340  

[quote="Mircea G"]
    Adica firele ar trebui sa fie suficient de lungi pt a ajunge cu ele la " ibric " ...si asta mai rar ....[/quote

Dle Mircea eu vorbeam de pipa veche cu care merg la fire nu vin cu firele la ''ibric''din asta noua nici nu am vazut.

pune frate conectoare cu surub nu mai umbla cu fire cositorite ca acum 50 de ani .
    numai unii de la noi din romanica lucreaza cu asemenea tehnologie, eu lucrez pe santierele patriei si la toate lucrarile electricienii nostri folosesc conectoare cu surub sau din acelea in care se clipseaza firul.
    si mai avem o meteahna a noastra proprie de a folosi la instalatiile electrice conductor din ala batos ar trebui sa ne mai uitam si la fratii nostri din U.E care lucreaza la instalatiile electrice numai cu conductor multifilar cu care se lucreza usor si mai ales in doze unde se intalnesc mai multe fire care trebuiesc legate intre ele

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Cositorire jgheaburi
    De suomi în forumul Invelitori si Acoperisuri
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 18.05.2013, 15:36
  2. Legaturi in doze
    De bdv în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 113
    Ultimul post: 30.04.2013, 12:24
  3. Doze de ramificatie
    De ciprian0815 în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice