Cositorire legaturi in doze

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1226

    #16
    Postat în original de ucenicul.tanar
    In clemele cu surub (reglete?) se introduce conductorul sertizat?
    Dar daca trebuie facuta o ramificatie, totusi nu vad cum se paote strange un surub peste doua tuburi de capat...

    Nush pe unde am cititi ca la reglete exista riscul sa se taie firisoarele sub surub si deci ar fi interzise de normativele romanesti.
    Am folosit si am vazut folosite reglete fara sertizarea firelor in foarte multe aplicatii (aparate electronice si electrocasnice) si nu am sesizat probleme cu taierea firelor, dar daca normativul zice ca nu, eu ma gandeam ca poate stiu ei de ce.
    - corect este sa introduci conductorul sertizat dar se poate introduce si ne
    - se poate, doar trebuie sa le strangi un pic cu patentul, dar se pot sertiza 2 conductoare intr-un tub de capat sau se utilizeaza o regleta corespunzatoare, exista sunturi standard pentru asa ceva (cel putin in aplicatiile industriale) sau folosesti o regleta de genul asta



    - exista modele unde surubul nu are contact direct cu conductorul, ci apasa prin insurubare o lamela pe conductor
    acuma, cum a spus si colegul forumist mai sus, raspunderea este a ta, fa cum crezi ca este mai bine pentru tine, daca vrei sa faci conform normativelor in vigoare, poti sa faci, ca nu e rau deloc, daca vrei sa cositoresti firele, de asemenea nu faci rau

    Comentariu

    • ucenicul.tanar
      Incepator
      • 25.aug.2009
      • 98

      #17
      Mai baieti, eu va multumesc pentru sfaturi dar v-as ruga frumos sa ramanem on-topic.
      Sa zicem in felul urmator: inteleg ideea cu clemele, dar vreau sa ma folosesc de aceasta ocazie ca sa invat sa fac legaturi cositorite.
      Ma bazez si pe fatpul ca nu-s multe legaturi (vreo 3 doze?) si nu ma grabeste nimeni.

      Si, pe viitor, daca va mai fi nevoie, voi putea lua decizii mai bine informate referitor la modul de realizare a conexiunilor in doze, pentru ca voi sti mai exact ce inseamna cositorirea ca si necesar de timp si bataie de cap. How's that?

      LE:
      da_n,
      Sfaturile tale sunt apreciate si as vrea sa aflu mai multe detalii practice si despre utilizarea clemelor cu surub pentru conexiuni in doze. Pana acum nu am gasit decat generalitati. Dar poate ar fi mai bine pentru toata lumea, inclusiv altii care vor veni dupa mine si vor pune aceleasi intrebari, daca ai scrie in topicul dedicat Conectorilor Rapizi ( http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=8325 ), urmand ca aici sa se discute chestii practice despre cositorire.
      It works better if you plug it in.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #18
        Discutii similare:







        si altele ...
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #19
          Postat în original de DanielF_67
          [...] stiti cumva cat costa?
          Cea din poză 179 ron, dar sînt şi alte modele la jumătate de preţ.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • gogu_ologu
            Membru marcant
            • 11.nov.2006
            • 421

            #20
            Postat în original de RaduCA
            Postat în original de Mircea G
            Daca sint fire groase si scurte nu prea vad cum se poate cositori cu pipa. [...]
            Nu prea înţeleg cele spuse de Dvs.

            Un exemplu de "pipă" (ce-i drept, mai modernă, cu întrerupător şi termostat ) aveţi în ataşamentul de mai jos.
            Ati vazut si prin Bucuresti pipe d-astea? Ca ma intereseaza...

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #21
              Postat în original de gogu_ologu
              Ati vazut si prin Bucuresti pipe d-astea? Ca ma intereseaza...
              Aveţi MP.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • electricman
                Membru Marcant
                • 26.iul.2009
                • 691

                #22
                Re: Cum se cositoresc legaturile in doze?

                Postat în original de ucenicul.tanar
                Ma pregatesc sa fac o mica instalatie electrica in apartament si ma confrunt cu urmatoarea problema: nu stiu care este tehnica pentru cositorit legaturile in dozele de ramificatie, dar vreau sa invat.

                Am cunostinte teoretice si practice de electronica si electricitate, ma consider destul de indemanatic, stiu sa lucrez si cu pistolul de lipit si cu osciloscopul, imi fac singur reviziile la masina, stiu diferenta dintre KW si KWh, dar n-am avut ocazia sa vad pana acum cum se realizeaza lipiturile in doze.

                Asadar, as aprecia foarte mult daca ati putea sa imi dati cateva sfaturi in aceasta privinta: cam ce scule si materiale sunt necesare, cam cat costa, cam pe unde se gasesc, cum se procedeaza.

                Eu sunt destul de hotarat sa folosesc conductori multifilari (MYF), dar sunt interesat si de modul in care trebuie tratati conductorii unifilari (FY).

                Multumesc anticipat.
                Urmeaza sfatul lui Daniel,iar in ceea ce priveste pipa confectioneaz-o tu ,sau intreaba pe cineva care are.Conductorii pe care ii legi in doza,sa-i lasi si tu la o lungime care sa-ti permita legarea si cositorirea lejera.Succes !
                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                Comentariu

                • SERGHEI-ARO10
                  Membru
                  • 03.mai.2006
                  • 155

                  #23
                  Re: Cum se cositoresc legaturile in doze?

                  Postat în original de electricman
                  Postat în original de ucenicul.tanar
                  Ma pregatesc sa fac o mica instalatie electrica in apartament si ma confrunt cu urmatoarea problema: nu stiu care este tehnica pentru cositorit legaturile in dozele de ramificatie, dar vreau sa invat.

                  Am cunostinte teoretice si practice de electronica si electricitate, ma consider destul de indemanatic, stiu sa lucrez si cu pistolul de lipit si cu osciloscopul, imi fac singur reviziile la masina, stiu diferenta dintre KW si KWh, dar n-am avut ocazia sa vad pana acum cum se realizeaza lipiturile in doze.

                  Asadar, as aprecia foarte mult daca ati putea sa imi dati cateva sfaturi in aceasta privinta: cam ce scule si materiale sunt necesare, cam cat costa, cam pe unde se gasesc, cum se procedeaza.

                  Eu sunt destul de hotarat sa folosesc conductori multifilari (MYF), dar sunt interesat si de modul in care trebuie tratati conductorii unifilari (FY).

                  Multumesc anticipat.
                  Urmeaza sfatul lui Daniel,iar in ceea ce priveste pipa confectioneaz-o tu ,sau intreaba pe cineva care are.Conductorii pe care ii legi in doza,sa-i lasi si tu la o lungime care sa-ti permita legarea si cositorirea lejera.Succes !

                  Mai exista o varianta folosita de mine pt ca nu aveam ,,pipa"..O lampa mica cu gaz,pasta decapanta ..flacara pe fire si ceva fludor...si gata ...Din punctul meu de vedere ,legaturile cositorite sunt sfinte.Nu incalzesc,nu tu contact imperfect..Se pare ca unele solutii ,,batranesti "bat la fund multe inventii noi.

                  Comentariu

                  • bassu
                    Membru Marcant
                    • 25.nov.2008
                    • 475

                    #24
                    Eu nu am avut probleme cu dozele legate cu piese terminale. Lucrez de cca 5 ani cu ele si nu am avut reclamatii. Dar fiecare adopta ce stie.

                    Comentariu

                    • urdnaxela
                      Incepator
                      • 20.ian.2012
                      • 10

                      #25
                      Dezgrop acest topic ,pentru ca vreau si eu sa achizitionez "o pipa" pt cositorit conductorii electrici.Stie cineva de unde imi pot lua asa ceva? multumesc

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #26
                        Ce va retine sa folositi un letcon ?
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • urdnaxela
                          Incepator
                          • 20.ian.2012
                          • 10

                          #27
                          Postat în original de Mircea G
                          Ce va retine sa folositi un letcon ?
                          Parerea mea e ca e mai "comod" cu pipa..am facut rost.am gasit in piata la obor,15 lei,numai ca e de metal si nu de cupru.Daca stiam cum arata puteam sa o confectionez singur dintr-o teava sudat un fund.Oricum o sa imi fac una din cupru cand se mai lasa frigul si ajung pe la tara.

                          Comentariu

                          • ozzyboy
                            Incepator
                            • 07.iul.2011
                            • 57

                            #28
                            exemplu pipa

                            Eu mi-am confectionat singur una...dintr-o teava galvanizata de un tol si o platbanta.
                            Puteti vedea si in poza de mai jos cum arata.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • tanasie
                              Living Legend
                              • 15.oct.2008
                              • 2501

                              #29
                              Merci de imagine, chiar imi trebuie una pentru instalatia de la mansarda.
                              Cu respect.

                              Comentariu

                              • vali1979
                                Incepator
                                • 06.apr.2018
                                • 5

                                #30
                                Răspuns la: Cositorire legaturi in doze

                                Postat în original de RaduCA
                                Aveţi MP.
                                Vand pipe pt cositorit 30 lei buc 0727899271

                                Comentariu

                                Procesare...