Cositorire legaturi in doze

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ucenicul.tanar
    Incepator
    • 25.aug.2009
    • 98

    Cositorire legaturi in doze

    Ma pregatesc sa fac o mica instalatie electrica in apartament si ma confrunt cu urmatoarea problema: nu stiu care este tehnica pentru cositorit legaturile in dozele de ramificatie, dar vreau sa invat.

    Am cunostinte teoretice si practice de electronica si electricitate, ma consider destul de indemanatic, stiu sa lucrez si cu pistolul de lipit si cu osciloscopul, imi fac singur reviziile la masina, stiu diferenta dintre KW si KWh, dar n-am avut ocazia sa vad pana acum cum se realizeaza lipiturile in doze.

    Asadar, as aprecia foarte mult daca ati putea sa imi dati cateva sfaturi in aceasta privinta: cam ce scule si materiale sunt necesare, cam cat costa, cam pe unde se gasesc, cum se procedeaza.

    Eu sunt destul de hotarat sa folosesc conductori multifilari (MYF), dar sunt interesat si de modul in care trebuie tratati conductorii unifilari (FY).

    Multumesc anticipat.
    It works better if you plug it in.
  • DanielF_67
    Membru marcant
    • 22.mar.2007
    • 336

    #2
    Re: Cum se cositoresc legaturile in doze?

    Postat în original de ucenicul.tanar
    Ma pregatesc sa fac o mica instalatie electrica in apartament si ma confrunt cu urmatoarea problema: nu stiu care este tehnica pentru cositorit legaturile in dozele de ramificatie, dar vreau sa invat.

    Am cunostinte teoretice si practice de electronica si electricitate, ma consider destul de indemanatic, stiu sa lucrez si cu pistolul de lipit si cu osciloscopul, imi fac singur reviziile la masina, stiu diferenta dintre KW si KWh, dar n-am avut ocazia sa vad pana acum cum se realizeaza lipiturile in doze.

    Asadar, as aprecia foarte mult daca ati putea sa imi dati cateva sfaturi in aceasta privinta: cam ce scule si materiale sunt necesare, cam cat costa, cam pe unde se gasesc, cum se procedeaza.

    Eu sunt destul de hotarat sa folosesc conductori multifilari (MYF), dar sunt interesat si de modul in care trebuie tratati conductorii unifilari (FY).

    Multumesc anticipat.
    Nu trebuie prea multe scule pentru cositorit;pasta decapanta,o pipa si atat .Dupa ce ai matisat firele,le introduci in cutiuta cu pasta decapanta,si apoi cand s-a incalzit cositorul din pipa[de bara de cositor am uitat sa-ti spun si de lampa pt incalzit]le introduci in pipa cu cositor cu atentie si dupa racire izolarea si gata succes la cositorit

    Comentariu

    • danielardelian
      Incepator
      • 18.sep.2007
      • 11

      #3
      Multumesc pentru raspuns.

      Cam cum arata o pipa pentru cositor? Am incercat sa gasesc pe Google Images dar nu prea am avut succes.

      Exista cumva si electrica, sa nu ma mai complic si cu lampa de incalzit? Eu o sa ma pot alimenta din instalatia veche in timp ce lucrez la asta noua.

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Daca sint fire groase si scurte nu prea vad cum se poate cositori cu pipa . Eu folosesc letconul .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          Postat în original de Mircea G
          Daca sint fire groase si scurte nu prea vad cum se poate cositori cu pipa. [...]
          Nu prea înţeleg cele spuse de Dvs.

          Un exemplu de "pipă" (ce-i drept, mai modernă, cu întrerupător şi termostat ) aveţi în ataşamentul de mai jos.
          Fișiere Atașate
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • ucenicul.tanar
            Incepator
            • 25.aug.2009
            • 98

            #6
            Poate ca suna prosteste, dar olita aceea rotunda este detasabila?
            Ma gandesc cum ajungi cu cositorul topit la 2.5 m cocotat pe scara...
            Exista vreun cleste sau ceva cu care sa o poti tine in mana destul de bine fara sa te arzi? Sau manusi?
            It works better if you plug it in.

            Comentariu

            • DanielF_67
              Membru marcant
              • 22.mar.2007
              • 336

              #7
              Postat în original de RaduCA
              Postat în original de Mircea G
              Daca sint fire groase si scurte nu prea vad cum se poate cositori cu pipa. [...]
              Nu prea înţeleg cele spuse de Dvs.

              Un exemplu de "pipă" (ce-i drept, mai modernă, cu întrerupător şi termostat ) aveţi în ataşamentul de mai jos.
              K lumea pipa aceasta dle RaduCA,sincer sa fiu nici nu stiam ca exista asa ceva,eu am ramas in urma tot vechea pipa o folosesc,stiti cumva cat costa?

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Postat în original de RaduCA
                Postat în original de Mircea G
                Daca sint fire groase si scurte nu prea vad cum se poate cositori cu pipa. [...]
                Nu prea înţeleg cele spuse de Dvs.
                Adica firele ar trebui sa fie suficient de lungi pt a ajunge cu ele la " ibric " ...si asta mai rar ....
                Fișiere Atașate
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • DanielF_67
                  Membru marcant
                  • 22.mar.2007
                  • 336

                  #9
                  [quote="Mircea G"]
                  Postat în original de RaduCA
                  Postat în original de Mircea G
                  Daca sint fire groase si scurte nu prea vad cum se poate cositori cu pipa. [...]
                  Nu prea înţeleg cele spuse de Dvs.
                  Adica firele ar trebui sa fie suficient de lungi pt a ajunge cu ele la " ibric " ...si asta mai rar ....[/quote

                  Dle Mircea eu vorbeam de pipa veche cu care merg la fire nu vin cu firele la ''ibric''din asta noua nici nu am vazut.

                  Comentariu

                  • grras
                    Incepator
                    • 25.iul.2009
                    • 7

                    #10
                    pune frate conectoare cu surub nu mai umbla cu fire cositorite ca acum 50 de ani .
                    numai unii de la noi din romanica lucreaza cu asemenea tehnologie, eu lucrez pe santierele patriei si la toate lucrarile electricienii nostri folosesc conectoare cu surub sau din acelea in care se clipseaza firul.
                    si mai avem o meteahna a noastra proprie de a folosi la instalatiile electrice conductor din ala batos ar trebui sa ne mai uitam si la fratii nostri din U.E care lucreaza la instalatiile electrice numai cu conductor multifilar cu care se lucreza usor si mai ales in doze unde se intalnesc mai multe fire care trebuiesc legate intre ele

                    Comentariu

                    • da_n
                      Banned
                      - Exclus de pe forum -
                      • 10.mai.2009
                      • 1226

                      #11
                      Postat în original de grras
                      pune frate conectoare cu surub nu mai umbla cu fire cositorite ca acum 50 de ani .
                      numai unii de la noi din romanica lucreaza cu asemenea tehnologie, eu lucrez pe santierele patriei si la toate lucrarile electricienii nostri folosesc conectoare cu surub sau din acelea in care se clipseaza firul.
                      si mai avem o meteahna a noastra proprie de a folosi la instalatiile electrice conductor din ala batos ar trebui sa ne mai uitam si la fratii nostri din U.E care lucreaza la instalatiile electrice numai cu conductor multifilar cu care se lucreza usor si mai ales in doze unde se intalnesc mai multe fire care trebuiesc legate intre ele
                      sunt de acord cu treaba cu cositoritul, conector cu surub sau regleta este mai practic si daca rezista in aplicatii industriale (o spun din experienta, nu din auzite), trebuie sa reziste si acasa in perete, ca nu scutura nimeni sarmele ca intr-o fabrica sau o masinarie oarecare, dar cu ailalta cu UE las-o mai moale ca si ei (unii, ca UE-i multi) lucreaza cu conductor batos inca

                      Comentariu

                      • grras
                        Incepator
                        • 25.iul.2009
                        • 7

                        #12
                        eu nu vorbesc din carti sau auzite ca altii eu am lucrat si lucrez in tarile din UE si acolo pe santierele unde am lucrat se folosea numai conducror multifilar sertizat la capat

                        Comentariu

                        • da_n
                          Banned
                          - Exclus de pe forum -
                          • 10.mai.2009
                          • 1226

                          #13
                          Postat în original de grras
                          eu nu vorbesc din carti sau auzite ca altii eu am lucrat si lucrez in tarile din UE si acolo pe santierele unde am lucrat se folosea numai conducror multifilar sertizat la capat
                          cum am precizat, UE-i mare, nici eu nu vorbesc din carti, ci din experienta de zi cu zi

                          Comentariu

                          • ucenicul.tanar
                            Incepator
                            • 25.aug.2009
                            • 98

                            #14
                            In clemele cu surub (reglete?) se introduce conductorul sertizat?
                            Dar daca trebuie facuta o ramificatie, totusi nu vad cum se paote strange un surub peste doua tuburi de capat...

                            Nush pe unde am cititi ca la reglete exista riscul sa se taie firisoarele sub surub si deci ar fi interzise de normativele romanesti.
                            Am folosit si am vazut folosite reglete fara sertizarea firelor in foarte multe aplicatii (aparate electronice si electrocasnice) si nu am sesizat probleme cu taierea firelor, dar daca normativul zice ca nu, eu ma gandeam ca poate stiu ei de ce.
                            It works better if you plug it in.

                            Comentariu

                            • raducu_ilie
                              Living Legend
                              • 10.apr.2008
                              • 1043

                              #15
                              Mama lui de normativ. Domnule eu nu pricep un lucru: sunt mai multe variante de a face un lucru, da? Pai fiecare alege ce considera el ca este mai sigur, fiabil, etc si raspunde de ce face. Vrea omul sa faca cu cositorire? Sa faca. Vrea cu cleme? Sa o faca cu cleme. Dar sa raspunda de ce face. Am mai spus-o si o repet..acest site ar trebui vazut doar ca un exemplu de cum ar trebui sa fie facute anumite lucruri de catre cei care lucreaza in bransa. Si asta sa inteleaga si cei care citesc sau cauta informatii despre un subiect anume. Ca ceea ce se spune aici nu implica cu nimica persoana care o spune. Si ca raspunderea finala e a lui. Nu poti veni apoi sa zici: "mi-a luat foc casa ca asa a zis x sau y sa fac". Si spun asta deoarece este vorba de legaturi si acolo e cam 70% din ceea ce apare ca defect ulterior. O greseala in aceasta faza si..nu e bine. Stima tuturor.
                              Sanatate maxima si efort minim!

                              Comentariu

                              Procesare...