Legatura impamantare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogd
    Membru Marcant
    • 16.aug.2009
    • 546

    Legatura impamantare

    buna ziua. am o antrebare pt cei expierimentati. an cond.an care am de legat un neon la instalatia electrica si nu am ampamantare ma pot folosi de o conducta metalica de la inst. de ancalzire? cond. duce an pamant
    PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.
  • DanielF_67
    Membru marcant
    • 22.mar.2007
    • 336

    #2
    Re: de unde leg ampamantarea?

    Postat în original de bogd
    buna ziua. am o antrebare pt cei expierimentati. an cond.an care am de legat un neon la instalatia electrica si nu am ampamantare ma pot folosi de o conducta metalica de la inst. de ancalzire? cond. duce an pamant

    Si cei neexperimentati stiu ca nu te poti lega de la conducta de incalzire[a ]nu se scrie la inceputul cuvantului[scuze pt observatie dar nu m-am putut abtine]''conducta duce an pamant''dar probabil mai duce si la calorifere s-au la alte alea .

    Comentariu

    • DM7
      Membru
      • 13.apr.2006
      • 290

      #3
      Nu este normativ dar cred ca este destul de convingator Aici vei gasi raspuns la problema pusa de dvs. Si daca este prezentata altfel, finalul este identic.

      Comentariu

      • Codex
        Membru
        • 12.mai.2006
        • 253

        #4
        Re: de unde leg ampamantarea?

        Postat în original de bogd
        buna ziua. am o antrebare pt cei expierimentati. an cond.an care am de legat un neon la instalatia electrica si nu am ampamantare ma pot folosi de o conducta metalica de la inst. de ancalzire? cond. duce an pamant
        Stimate domn, din cunostintele mele conform normativelor in vigoare utilizarea instalatiilor de incalzire pe post de impamantare este interzisa.
        Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

        Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

        Electrician autorizat IIA + IIB

        Comentariu

        • xena
          Membru Marcant
          • 05.aug.2007
          • 786

          #5
          Mama ei de limba romana !?
          Nici eu nu m-am putut abtine.

          Comentariu

          • da_n
            Banned
            - Exclus de pe forum -
            • 10.mai.2009
            • 1226

            #6
            Re: Legatura impamantare

            Postat în original de bogd
            buna ziua. am o antrebare pt cei expierimentati. an cond.an care am de legat un neon la instalatia electrica si nu am ampamantare ma pot folosi de o conducta metalica de la inst. de ancalzire? cond. duce an pamant
            nu fa acest tip de legatura, conducta de incalzire are 2 capete, iar capatul care intra in pamant in general se izoleaza, izolatie care din intamplare nu este buna conducatoare de electricitate, la al doilea capat poate sa fie un robinet neizolat, mai departe cred ca poti vedea scenariul, instalatia electrica la care ai legat neonul nu are impamantare? daca nu are si nu ai posibilitate sa o faci lasa-l fara impamantare, nefiind candelabru cu brate metalice, nu cred ca este o problema

            Comentariu

            • DanielF_67
              Membru marcant
              • 22.mar.2007
              • 336

              #7
              Postat în original de xena
              Mama ei de limba romana !?
              Nici eu nu m-am putut abtine.

              Comentariu

              • bogd
                Membru Marcant
                • 16.aug.2009
                • 546

                #8
                legatura ampamantare

                nu mai dati cu pietre an mine. am gresit pe hartie NU PRACTIC.
                PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                Comentariu

                • gogu_ologu
                  Membru marcant
                  • 11.nov.2006
                  • 421

                  #9
                  Confirm si eu: am vazut la un vecin coloana de apa rece schimbata (deci teava aia groasa care duce apa la toate etajele, da?) - acum au pus-o de plastic...

                  pana si eu ma gandeam sa impamantez folosind o teaa d-asta, dar acum mi-a trecut...

                  Oricum la mine firul de impamantare e gros de 6mm2... si am si diferentiala, oricum

                  Interesant, la mine toate lustrele (metalice) erau "impamantate" deoarece erau legate prin sarme neizolate de carligul din tavan, care e prins de fierul beton. Am aflat de asta dupa ce din intamplare, reparand o lustra, nulul din fasung facea contact cu corpul lustrei si tot sarea diferentiala, nu stiam de ce.

                  Comentariu

                  • DanielF_67
                    Membru marcant
                    • 22.mar.2007
                    • 336

                    #10
                    Re: legatura ampamantare

                    Postat în original de bogd
                    nu mai dati cu pietre an mine. am gresit pe hartie NU PRACTIC.
                    O.K eu mi-am cerut scuze ,ai dreptate bine ca nu ai gresit practic.

                    Comentariu

                    Procesare...