Filtre anticalcar

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #31
    Răspuns la: Filtre anticalcar

    Nu trebuie sa faceti ca mine . Cititi compozitia de la Calgon , vedeti ce contine si ca poate fi inlocuit cu ceva mult mai ieftin . Dvs decideti . Eu am un filtru cu polifosfat la care n-am umblat din 2004 , si nici n-am de gind ...
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1554

      #32
      Răspuns la: Filtre anticalcar

      Depinde de nivelul de duritate pe care il aveti in apa rece. In mod normal, aceasta trebuie sa fie undeva in intervalul 5-20 grade germane, cu cat este spre nivelul inferior al intervalului, cu atat este mai putin dura.
      Ar trebui sa luati un tester si sa vedeti ce valoare are duritatea din apa respectiva. Daca apa este mai dura, recomand filtrul cu polifosfati. Ddaca este o duritate mai scazuta, fara probleme se poate utiliza calcon si nu neaparat la fiecare spalare.

      Comentariu

      • djmanianfs
        Membru
        • 13.iun.2011
        • 122

        #33
        Răspuns la: Filtre anticalcar

        Mi-au facut niste baieti, care se ocupa cu montarea de statii dedurizare a apei, un test al apei cu niste substante chimice si puneau niste picaturi si numarau. Stiu ca rezultatul a fost ca am duritatea apei de 20 de grade. Asa mi-au spus. Acum, dumneavoastra ce recomandati?

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1554

          #34
          Răspuns la: Filtre anticalcar

          Postat în original de Mircea G
          Eu am un filtru cu polifosfat la care n-am umblat din 2004 , si nici n-am de gind ...
          Si la ce va mai foloseste?

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1554

            #35
            Răspuns la: Filtre anticalcar

            Postat în original de djmanianfs
            Stiu ca rezultatul a fost ca am duritatea apei de 20 de grade. Asa mi-au spus. Acum, dumneavoastra ce recomandati?
            Cifra duritatii nu este intradevar mica si poate justifica instalarea unei statii de dedurizare.
            Doar pentru anumite electrocasnice, de genul masina spalat, chiar si la aceasta valoare a duritatii este acceptabila utilizarea solutiilor de gen calgon.

            Comentariu

            • djmanianfs
              Membru
              • 13.iun.2011
              • 122

              #36
              Răspuns la: Filtre anticalcar

              Si m-ar interesa ca la bucatarie sa montez o statie de osmoza inversa din comert (~900 de lei) pentru a avea si apa pentru baut\mancare\samd. La aceasta duritate de 20 de grade mai renteaza acea statie? E posibil ca membrana principala care este cea mai scumpa (200 de lei) sa trebuiasca schimbata foarte des? In mod normal, producatorul statie de osmoza spune ca trebuie schimbata membrana principala la 2 ani si filtrele pentru sedimente si carbunele activ odata pe an... Oare se vor mai respecta aceste intervale si apa sa aiba sa fie de calitate\potabila 100%? Multumesc!

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1554

                #37
                Răspuns la: Filtre anticalcar

                Nu aveti nevoie neaparat de o instalatie cu osmoza pentru a avea apa potabila. Acest proces presupune indepartarea celei mai mari parti a substantelor din apa si corpul uman nu are nevoie de o apa extrem de purificata. E doar o parere.
                O statie de acest gen cuprinde mai multe tipuri de filtre: filtre pentru sedimente, filtre cu carbon si membrana. Pentru fiecare tip de filtru exista o perioada la care se schimba insa aceasta va riaza in functie de debitul de apa filtrat. Statistic, pentu sedimente se defineste o perioada de 3-6 luni, cel cu carbune la 6-12 luni si membrana la 18-24 luni.
                Evident fiecare producator va face recomandari specifice tipului de filtre din dotarea statiei de filtrare.

                Comentariu

                • sforicel
                  Incepator
                  • 17.apr.2007
                  • 2

                  #38
                  Răspuns la: Filtre anticalcar

                  Salutare tuturor!
                  As dori sa stiu ce filtre recomandati pentru o apa care are duritatea de 12,64 grade germane (cf analiza Apa Nova).
                  In afara duritatii este potabila 100%.
                  Pot sa o folosesc ca apa potabila ca atare?
                  Ce filtru ar trebui pentru masina de spalat? Merge unul margnetic?
                  Multumesc mult pentru orice raspuns.

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1554

                    #39
                    Răspuns la: Filtre anticalcar

                    Se poate utiliza si un filtru magnetic pentru masina de spalat. Puteti utiliza calgon sau produse similare avand in vedere ca duritatea apei dvs. este una medie si nu una ridicata. Se poate utiliza ca apa potabila fara probleme.

                    Comentariu

                    • rhaduqu
                      Incepator
                      • 15.aug.2016
                      • 20

                      #40
                      Răspuns la: Filtre anticalcar

                      Salutare,

                      Sunt mai nou pe subiect/topic dar sunt in cautare de informatii
                      Recent m-am mutat in sectorul 4, pe Calea Vacaresti. Am constatat cu surprindere ca in cada, samponul si gelurile de dus au urme foarte evidente de calcar pe ele.
                      In acelasi timp, am constatat si un miros neplacut in masina de spalat rufe si faptul ca hainele nu prea ies spalate cum ar fi normal. (mai bine miros inainte de spalare, decat dupa spalare - si am schimbat de 2 ori detergentul)

                      Intreband in stanga si dreapta, mi s-a spus ca exista sanse sa fie din cauza duritatii apei - si ca daca nu sunt racordat direct la ApaNova, ci primesc apa dintr-un put de acumulare, este foarte probabil sa fie dura apa. (asta am inteles din ce mi-au explicat altii)

                      Mi s-a recomandat sa folosesc un filtru magnetic pentru masina de spalat rufe, insa pe net vad review-uri destul de neclare si mai degraba impotriva acestui produs.
                      La rufe utilizez calgon - la aproape fiecare spalare si mai nou am ajuns sa folosesc o solutie de curatare 1 data/luna.

                      Nu stiu duritatea apei si nici daca aceasta vina de la ApaNova - insa as spera sa imi puteti spune cum si ce pot face sa scap de petele de pe gelurile de dus si sa am apa potabila pe care sa o pot folosi fara probleme.
                      Stau la apartament, deci spatiul imi este foarte limitat pentru o statie de dedurizare.

                      Multumesc!

                      Comentariu

                      • emanu
                        Membru marcant
                        • 06.oct.2008
                        • 504

                        #41
                        Răspuns la: Filtre anticalcar

                        FILTRU CU POLIFOSFATI 3/4 PENTRU MASINA DE SPALAT

                        asa arata:
                        Ultima editare de emanu; 05.dec.2017, 08:14.

                        Comentariu

                        • rhaduqu
                          Incepator
                          • 15.aug.2016
                          • 20

                          #42
                          Răspuns la: Filtre anticalcar

                          Multumesc emanu!

                          Acum am aflat ceea ce banuia persoana cu mai multe cunostinte: nu sunt racordat la ApaNova - ci la un put de acumulare...
                          Pe langa calcarul de pe cada si de pe produsele de spalat pozitionate pe cada - si mirosul + lipsa de eficienta a masinii de spalat vase - pe perdeaua de baie mereu ramane o culoare rosiatica.

                          Paradoxul este ca la chiuveta din bucatarie + la masina de spalat vase din bucatarie, nu vad aceeasi problema, desi alimentarea cu apa in apt se face printr-o singura teava, de apa rece.

                          In acest caz - ramane valabila recomandarea pentru FILTRU CU POLIFOSFATI 3/4 PENTRU MASINA DE SPALAT?
                          Oare afecteaza negativ ceva daca pun atat un filtru magnetic cat si filtrul cu polifosfati?

                          Multumesc!

                          Comentariu

                          • draku
                            Membru marcant
                            • 12.mar.2007
                            • 343

                            #43
                            Răspuns la: Filtre anticalcar

                            nu afecteaza (decat la buzunar), dar nici nu prea te ajuta...
                            pentru aflarea duritatii, poti cumpara de la hornbach (zona acvarii) un set de testare a acesteia (aprox 25 lei)
                            mai interesant ar fi de aflat totusi ce este pe perdeaua de baie....

                            Comentariu

                            • rhaduqu
                              Incepator
                              • 15.aug.2016
                              • 20

                              #44
                              Răspuns la: Filtre anticalcar

                              Buna ziua,

                              Revin cu nouutati: asteptam formarea asociatiei de locatari - pentru a putea incheia contract-ul cu Apa Nova.
                              Intre timp un vecin a facut test si a spus ca "apa are duritate 20 grade germane (f dură) faţă de 5-6 cât ar fi normal."
                              La masina de spalat rufe am montat un filtru ca cel recomandat de emanu - FILTRU CU POLIFOSFATI 3/4 PENTRU MASINA DE SPALAT.
                              Am constat o ameliorare in ceea ce priveste mirosul care se forma in interiorul cuvei. Inca apar depuneri in lacasul de detergent - dar as tinde sa spun ca se vede o ameliorare. - Multumesc emanu

                              Am observat ca la chiuveta din bucatarie am inceput sa am probleme la baterie. Cuva este din piatra si o sterg dupa fiecare spalare, deci inca nu se vad depunerile de calcar.
                              Aici nu am loc sa pun filtru cu polifosfati, dar pot strecura un filtru mai mic.
                              Ma gandeam sa pun:
                              la baterie
                              filtrul @ 73 lei

                              si unui dintre urmatoarele 2 modele:
                              model 1 @ 55,92 lei
                              model 2 @ 63,92 lei

                              Credeti ca m-ar ajuta aceasta combinatie, sau mai bine stau si astept?

                              Multumesc pentru ajutorul vostru!

                              Comentariu

                              Procesare...