Verticalitate perete zidit

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Negulescu Corneliu
    Membru Marcant
    • 27.iun.2004
    • 850

    Verticalitate perete zidit

    Va rog sa ma iertati ca intreb o ciudatenie (daca s-a mai scris pe aici rog indrumati-ma, am cautat si n-am gasit): Cum se asigura verticalitatea la construirea unui zid (din caramizi de pilda) ? Am tras cu ochiul la zidari si am vazut ca ei nu au nici-un ghidaj. Am intrebat pe unul si mi-a zis plin de el ca are asta in sange. Cum as face, ca amator, un zid perfect vertical ? Multumesc !
    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !
  • Negulescu Corneliu
    Membru Marcant
    • 27.iun.2004
    • 850

    #2
    Niciun zidar? Sau "zidar" ?
    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

    Comentariu

    • Negulescu Corneliu
      Membru Marcant
      • 27.iun.2004
      • 850

      #3
      Mai oamenu buni, vreau sa fac si eu un zid de cotineata la tara, nu va fur meseria !
      Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

      Comentariu

      • ombun
        Membru marcant
        • 12.feb.2007
        • 580

        #4
        ..cu bolobocul vertical, ...sau cu firul cu plumb
        vreau sa fac o casa !

        Comentariu

        • Negulescu Corneliu
          Membru Marcant
          • 27.iun.2004
          • 850

          #5
          Multumesc ! Iata un "om bun " ! Dar fiti va rog mai concret ! Cum se face concret si intr-un caz si in celalalt ! Adica, la boloboc, mai pun un rand-doua mai verific ? Iar la fir, sa-l suspend de o structura si sa verific in diverse puncte sau cum ?
          Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

          Comentariu

          • massy
            Membru Marcant
            • 01.oct.2005
            • 464

            #6
            Eu am făcut un zid despărţitor la o magazie dar cu BCU-uri.Am fixat prima dată un BCU la un capăt şi apoi încă unul la celălalt capăt. Am tras un fir pe orizontală pe muchia celor 2 BCU-uri si apoi puneam nivela pe fiecare BCU in parte(şi pe orizontal şi pe vertical).Mutam firul la fiecare rând. Verifici fiecare rând pe vertical cu rândul anterior.
            Cu cărămidă e mai complicat, dar cu rabdare iese.
            O parere in plus nu strica niciodata !

            Comentariu

            • ombun
              Membru marcant
              • 12.feb.2007
              • 580

              #7
              ar fi bine sa ai doua boloboace:
              -unul mic (40-50 cm lungime) pt verificat inclinatia caramizii atat in lungul zidului (fata-spate) cat si inclinatia fata de transversala pe lungimea zidului (stanga -dreapta , fata de longitudinala zidului);
              -unul mare ( cauta o nivela cu boloboc de cca 2m lungime, costa vreo 70 ron) pentru asigurarea verticalitatii fiecarei caramizi fata de restul zidului, dar si a planeitatii fiecarei caramizi din sirul orizontal construit)

              ...se mai poate si cu caramizi martor la capeta, dar tr sa ai "mana"...sau ochi :P

              ...nu sunt de meserie....dar..eu asa am facut si ...am avut greseli mici..
              vreau sa fac o casa !

              Comentariu

              Procesare...