Trecerea la trifazat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    Trecerea la trifazat

    Bun, vreau sa trec cu un apartament de-al meu la trifazat. Apartament care e pe tarfif normal, monom nu-stiu-cum, monofazat.

    Contorul si siguranta generala pe hol. la vreo 15 metri liniari (pe perete!) de usa apartamentului meu. Trebuie facut asa:
    • pus cablu nou pe cupru (15m intre usa mea si contor) intre apartament si cofret (15m de cablu 5*4mm2)
      schimbat contorul cu unul trifazic 10-40
      schimbat abonament cu unul pe 12kW (30A)
      schimbat coloane pana la parter eventual (desi e aluminiu destul de gros, de 16mm2) La cofret vin cele 3 faze si se impart la 8 apartamente. Un fir d-ala duce vreo 50-60 de amperi... In fine, de la cofret pana la parter mai sunt cca 12metri (3 etaje+cotituri etc)

    Am vorbit cu cineva de la Electrica si mi-a spus ca toate astea le face un electrician autorizat de ei. Nu trebuie decat sa fac proiect si apoi lucreaza omul cap-coada.
    • E vreo scapare?
      Cat m-ar costa treaba asta? De materiale am idee, dar manopera?
      Cat trebuie sa suporte impamantarea in cazul asta?
  • bassu
    Membru Marcant
    • 25.nov.2008
    • 475

    #2
    Pozarea cablului de la dvs la contor o puteti face si singur ca sa mai reduceti din costuri. Distributia in tabloul dvs banuiesc ca deja o aveti modificata ptr trifazat asa ca treaba ¨omului de la electrica¨ ar fi de la intrarea in contor pana la distributia generala. Acuma eu nu pricep de ce trebuie sa coborati pana la pàrter? Daca alimentarea care vine pe palierul dvs are 16 mm si banuiesc ca este Al atunci asta ar fi 10 mm Cu. Daca insa e mai putin atunci are logica. Teoretic ar trebui ptr schimbarea contorului, alimentare si resigilare sa fie ceva pana in 200 lei. Asta daca pozati dvs cablul de alimentare. Daca nu, cred ca o sa va mai i-a inca 150 de lei.

    Comentariu

    • electricman
      Membru Marcant
      • 26.iul.2009
      • 691

      #3
      Re: Trecerea la trifazat

      Postat în original de gogu_ologu
      Bun, vreau sa trec cu un apartament de-al meu la trifazat. Apartament care e pe tarfif normal, monom nu-stiu-cum, monofazat.

      Contorul si siguranta generala pe hol. la vreo 15 metri liniari (pe perete!) de usa apartamentului meu. Trebuie facut asa:
      • pus cablu nou pe cupru (15m intre usa mea si contor) intre apartament si cofret (15m de cablu 5*4mm2)
        schimbat contorul cu unul trifazic 10-40
        schimbat abonament cu unul pe 12kW (30A)
        schimbat coloane pana la parter eventual (desi e aluminiu destul de gros, de 16mm2) La cofret vin cele 3 faze si se impart la 8 apartamente. Un fir d-ala duce vreo 50-60 de amperi... In fine, de la cofret pana la parter mai sunt cca 12metri (3 etaje+cotituri etc)

      Am vorbit cu cineva de la Electrica si mi-a spus ca toate astea le face un electrician autorizat de ei. Nu trebuie decat sa fac proiect si apoi lucreaza omul cap-coada.
      • E vreo scapare?
        Cat m-ar costa treaba asta? De materiale am idee, dar manopera?
        Cat trebuie sa suporte impamantarea in cazul asta?
      Sfatul meu este sa te duci la o firma autorizata, pentru ca trebuie depus dosarul,si sunt niste proceduri de urmat.Pretul este in functie de solutia de racordare pe care ti-o da electrica(adica te racordeaza din tabloul de pe etajul tau sau de la parter) si de puterea ceruta.Cat priveste impamantarea,nu trebuie sa suporte nimic ,ea trebuie sa fie<4 ohmi si conductorul tau de impamantare sa fie de cupru brut si sa fie de la 2,5 mm2 in sus, in functie de ce conductori ai folosit in casa(minim la fel de gros ca cel mai gros din casa.EXEMPLU ,AI CIRCUITUL CU CONDUCTORI DE 4MM2 SI NULUL DE PROTECTIE LA FEL)Daca te alimenteaza de la tabloul general cu conductori de 6mm2 si nulul de protectie trebuie sa fie la fel.Numai bine
      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

      Comentariu

      • anduvirgil
        Membru Marcant
        • 25.feb.2006
        • 527

        #4
        pai acum in functie de distribuitorul de energie.
        oricum firma cu carese face noul bransament tre sa fie agreata de ei.
        mai bine mergeti la ei sa te indrume care o firma sau cel mai bine ar fi sa cunoasteti pe cineva de la o astfel de firma ca sa mearga treaba repede.
        lucrarile de bransament ce trebuiesc efectuate pentru abonati sunt scoase la licitatie (caz CEZ oltenia)
        proiectul il poate face orice electrician autorizat - schita inst electrica interioara.
        costul va fi de max 2700 ron

        apropo ce vreti sa faceti dvs este un nou bransament cu un nou contract
        anda panda din ...

        Comentariu

        Procesare...