Cazan lemne fara serpentina de racire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • a.sorin
    Incepator
    • 12.feb.2009
    • 86

    Cazan lemne fara serpentina de racire

    Am cumparat un cazan pe lemne Legno de 30 kw si am constatat ca nu are serpentina de racire. Asta inseamna ca trebuie sa renunt la supapa de descarcare termica?
    Se realizaza protectia la supraincalzire in alt mod?
  • Neluc
    Membru
    • 14.sep.2009
    • 216

    #2
    Daca e cazan cu elementi de fonta nu e prevazut cu ventil de racire ,functia asta o au de obicei cazanele de otel care nu se fisureaza in cazul unei contractii bruste in momentul cand este incarcat cu apa rece si este in temperatura . Supape de siguranta (de obicei 3 bari )sunt blligatorii pe tur cazan.
    citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

    Comentariu

    • a.sorin
      Incepator
      • 12.feb.2009
      • 86

      #3
      Ma intereseaza modul de conectare a ventilului de descarcare termica (STS) la aceasta centrala (neprevazuta cu serpentina racire).

      Comentariu

      • Neluc
        Membru
        • 14.sep.2009
        • 216

        #4
        daca acest cazan nu are serpentina de racire ,singura descarcare termica raman supapele de sig,daca montati o electrovana comandata termic sa deschida alim apa rece nu faceti decat sa se sparga elementii cazanului.
        citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

        Comentariu

        • marius_lmd
          Membru Marcant
          • 19.mar.2009
          • 440

          #5
          serpentina de racire are efect doar asupra elementelor electrice ale cazanului, iar ventilul de descarcare termica functioneaza doar la temperaturi foarte mari ale cazanului, care nu au legatura cu supapele ce asctioneaza la presiuni (in general la presiuni de peste 2,5 bar in cazul centralelor pe lemne)...
          o parere in plus nu strica niciodata,

          Comentariu

          • Neluc
            Membru
            • 14.sep.2009
            • 216

            #6
            cazanele pe lemne din otel ,in marea lor majoritate ,mai ales cele cu gazeificare au o serpentina de racire conectata la reteaua curenta de apa rece.In cazul depasirii temperaturi 95 grade,ventilul termic de la intrarea in serpentina se deschide,apa rece patrunde in serpentina racind cazanul.La un cazan care nu are aceasta protectie ,supapele de siguranta de 3 bari ,care nu sunt construite sa reziste la abur(la 100 grade apa se transforma in abur) sunt din cauciuc si se distrug.Intotdeauna odata cu temp creste si presiunea.
            citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

            Comentariu

            • muncitor70
              Incepator
              • 12.oct.2009
              • 21

              #7
              sal am si eu o intrebare pt cineva care se pricepe, incerc sa anezez alaturi o schita si sa stiu daca boilerul si pufferul pot functiona prin termosifonare, daca sunt amplasate ca in schita. as scapa de problema supraincalziri centralei in caz ca se opreste curentul
              precizez ca distanta pe inaltime de la partea de sus a centralei pina sub puffer este de 40 cm. in plus as face si economie achizitionind doar o pompa, pentru calorifere
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              Procesare...