Control tensiune electrica curent continuu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mugurente
    Incepator
    • 21.sep.2009
    • 16

    Control tensiune electrica curent continuu

    Buna ziua.
    sunt nou pe forumul dumneavoastra desi sunt aproape habarnist in electro. si totusi...
    Doresc sa folosesc un invertor de 160 A pentru alimentarea unei bai de electroliza a cuprului. problema este ca la iesire rezulta 60 Volti iar eu am nevoie sa reglez cumva aceasta tensiune de iesire pina la minim adica aproape 1 volt. exista oare vreo solutie? daca folosesc un variator de tensiune inaintea primarului exista vreun risc? va multumesc si apreciez sincer orice sugestie.
  • cipcirip
    Incepator
    • 10.iul.2008
    • 15

    #2
    electroliza

    Buna ziua, cred ca nu veti putea utiliza un variator, deoarece puterea comandata ar fi prea mare (160 A X 60 V =9600 VA). Puteti incerca varianta utilizarii unui trafo de sudura ieftin, la care modificati secundarul; practic il inlocuiti cu o infasurare din bara de cupru, veti avea nevoie de 4-5 spire. Redresarea o faceti cu o punte de pe la vagoanele cfr sau de la tramvaie.

    Comentariu

    • mugurente
      Incepator
      • 21.sep.2009
      • 16

      #3
      multumesc frumos pentru raspuns.
      situatia este ca in avintul meu muncitoresc am achizitionat acest aparat de sudura in curent continuu in speranta ca il pot ajusta pentru ce am nevoie. numai ca, normal, dupa ce l-am luat am realizat ca e asa de sofisticat cu protectie la intare si iesire si etc incit nu vreau sa ma gindesc ce inseamna sa-l debobinez din secundar. mai ales ca nu ma pricep. de aia l-am si cumparat fara sa ma gindesc inainte. acuma ma intreb: o fi posibill sa-l modice careva sa scoata 1 sau 2 volti in loc de 60?

      Comentariu

      • mugurente
        Incepator
        • 21.sep.2009
        • 16

        #4
        si mai nou am dat de frate-meu care spre deosebire de mine are ceva studii de electro. el sustine ca pot folosi la iesirea din aparatul de sudura in curent continuu un convertor DC-DC care sa coboare tensiunea si care poate suporta amperajul de 160. ar fi corect?

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Si unde gasiti acest convertor DC-DC care sa fie reglabil pana spre un volt? La un volt nu se mai poate stabiliza mai nimic. Convertoarele DC-DC au in general cateva iesiri fixe de tensiune daca au!
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • mugurente
            Incepator
            • 21.sep.2009
            • 16

            #6
            corect. asta incerc sa caut acum. daca nu exista probabil, ca revin la primul dumneavoastra sfat.

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Cred ca pe undeva pe la 2,4V se poate ajunge, dar e foarte mare curentul, nu stiu daca exista ceva gata facut pe piata.

              In catalog se gaseste ceva cu alimentare 36-72V si 5V 60A in secundar.

              Ca fapt divers pe viitor va rog sa nu mai deschideti doua topicuri in care se discuta acelasi lucru!
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • mugurente
                Incepator
                • 21.sep.2009
                • 16

                #8
                aveti dreptate cu topicul si imi cer scuze. nu stiu cum sa-l inchid pe celalalt.
                despre ce catalog spuneti ? sau mai bine renunt, incerc sa-l dau(aparatul)si sa fac unu asa cum sunt sfatuit de ceilalti? nu vrea nimeni un aparat de sudura profi nou noutz?

                Comentariu

                • mugurente
                  Incepator
                  • 21.sep.2009
                  • 16

                  #9
                  Re: electroliza

                  Postat în original de cipcirip
                  Buna ziua, cred ca nu veti putea utiliza un variator, deoarece puterea comandata ar fi prea mare (160 A X 60 V =9600 VA). Puteti incerca varianta utilizarii unui trafo de sudura ieftin, la care modificati secundarul; practic il inlocuiti cu o infasurare din bara de cupru, veti avea nevoie de 4-5 spire. Redresarea o faceti cu o punte de pe la vagoanele cfr sau de la tramvaie.
                  Va multumesc tuturor. am hotarit.renunt la treaba ca ma depaseste.
                  finalmente am inteles ca asta e solutia:un transformator de sudura modificat cu iesiri la tensiunea de1,3,5,6 V in secundar + punte redresoare.
                  am gasit un aparat de sudura care scoate 130 A . ce diode imi recomandati sa folosesc pentru redresare?
                  am gasit ceva cu specificatia "Dioda 100A 2000V, D100R2000, B-42C" or fi bune pentru ce vreau eu?
                  si daca da exista pe undeva o schema simpla pentru unu ca mine?

                  Comentariu

                  • ear1976
                    Living Legend
                    • 09.aug.2007
                    • 1008

                    #10
                    Pentru 130 - 160 A o sa trebuiasca sa puneti cate 2 diode in paralel..deci va trebuie 8 bucati

                    E recomandat sa apelati la cineva de meserie sa va construiasca scula, la curentii aceia trebuiesc cabluri zdravene si legaturi serioase.

                    cam asa arata o schema clasica de redresor:
                    Fișiere Atașate
                    ratzele se trag din camioane

                    Comentariu

                    • mugurente
                      Incepator
                      • 21.sep.2009
                      • 16

                      #11
                      got it . multumesc frumos.
                      am agasat lumea destul. cum fac sa inchid subiectul?

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #12
                        Nu il inchidem ca poate pe viitor mai discutam pe aceasta tema. Eventual o sa unim cele doua topicuri.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • mugurente
                          Incepator
                          • 21.sep.2009
                          • 16

                          #13
                          pai in cazul asta pot continua.
                          un alt amic sustine ca o solutie posibila ar fi ordinea: autotransformator
                          +transformator sudura+punte redresoare. se regleaza tensiunea de intrare.
                          asa o fi?


                          p.s.electricitatea da dependenta. in doua zile am citit atitia termeni ca pot lejer sa fac pe desteptu' la orice magazin din coltu strazii

                          Comentariu

                          • cipcirip
                            Incepator
                            • 10.iul.2008
                            • 15

                            #14
                            electroliza

                            Buna ziua; intr`adevar, puteti folosi un autotransformator, dar trebuie sa fie de putere comparabila cu a transformatorului de sudura, deci relativ scump. Revin cu ideea de a folosi un secundar rebobinat la transformatorul de sudura, si reglajul curentului prin baia de electroliza sa`l faceti simplu prin deplasarea suntului magnetic din trafo de sudura. Cautati diode pe la depourile CFR, s`ar putea sa le gasiti cu tot cu radiatoarele aferente, si sunt de 355 A, uzual...

                            Comentariu

                            • mugurente
                              Incepator
                              • 21.sep.2009
                              • 16

                              #15
                              intr-adevar pare a fi solutia cea mai practica. multumesc frumos.
                              singura chestie e ca trebuie sa gasesc pe cineva sa ma ajute la rebobinare. aveti cumva vreo sugestie?

                              Comentariu

                              Procesare...