Instalatie electrica pt. apartament 3 camere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Foxem
    Incepator
    • 27.sep.2009
    • 30

    Instalatie electrica pt. apartament 3 camere

    Salut,

    Am intrat in posesia unui apartament de 3 camere, construit in anul 1983.
    M-am hotarat sa folosesc panouri iradiante cu infrarosu pentru incalzirea acestui apartament.
    Avand in vedere ca instalatia electrica este veche, va rog sa ma ajutati sa aleg tipul de abonament RENEL cat si cum ar trebui sa arate o instalatie electrica pentru:
    -incalzire cu panouri iradiante infrarosu 5 in total dintre care:
    - 1 X 900 w
    - 2 X 600 w
    - 4 X 350 w
    -3 calculatoare performante
    -plita electrica
    -cuptor electric
    -cuptor microunde
    -robot bucatarie
    -frigider
    -masina de spalat
    -1 sau 2 boilere electrice
    -3 televizoare
    -amplificator 6X 60w

    Am in plan sa nu fac contract pentru gaz si sa folosesc doar aparatura electrica.
    Apartamentul nu are imbunatatiri, arata ca si cum ar fi la rosu, deci sunt dispus sa dau gauri si canale, adica o sa fac tot ce este nevoie pentru a realiza o instalatie electrica adecvata pentru consumatorii amintiti mai sus.
  • electricman
    Membru Marcant
    • 26.iul.2009
    • 690

    #2
    Primul pas este acela de a-ti baga trifazat,fiindca din ceea ce scrii consumul va fi mare .Pt dimensionarea instalatiei electrice ,cheama-ti un electrician care va analiza ceea ce vrei sa faci!
    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

    Comentariu

    • Foxem
      Incepator
      • 27.sep.2009
      • 30

      #3
      Stii cumva daca este posibil sa trag trifazic la un apartament situat la etajul 1?
      Si daca este posibil te rog sa-mi spui cam ce costuri ar implica.

      Comentariu

      • Codex
        Membru
        • 12.mai.2006
        • 253

        #4
        Stimate domn,

        aveti multi consumatori. Daca ar fi sa adunam simplu intrati in plaja alimentarilor trifazate.

        Chemati un proiectant, electrician .... care sa va calculeze prin coeficientul de simultaneitate puterea absorbita din retea.

        Cu stima
        Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

        Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

        Electrician autorizat IIA + IIB

        Comentariu

        • Foxem
          Incepator
          • 27.sep.2009
          • 30

          #5
          Cat as putea sa fac eu si cat ar trebui sa faca un electrician autorizat din aceasta instalatie?
          Sunt de parere ca as putea sa-mi fac eu instalatia din apartament, iar pentru schimbare contor plus racordare contor la trifazic sa cotractez un electrician sugerat de RENEL.
          Vreau sa-mi fac personal instalatia electrica si totodata sa fie legal si sa nu inlcalc conditiile din contractul cu RENEL.

          Comentariu

          • electricman
            Membru Marcant
            • 26.iul.2009
            • 690

            #6
            Postat în original de Foxem
            Stii cumva daca este posibil sa trag trifazic la un apartament situat la etajul 1?
            Si daca este posibil te rog sa-mi spui cam ce costuri ar implica.
            in principiu se poate ,iar costurile sunt calculate in functie de solutia data(adica alimentare din tabloul de pe scara blocului care alimenteaza apartametul dumneavoastra,sau tabloul general al blocului) oricum trebuie vazut de un electrician autorizat de la dumneavoastra din localitate.
            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

            Comentariu

            • electricman
              Membru Marcant
              • 26.iul.2009
              • 690

              #7
              [quote="Foxe iar pentru schimbare contor plus racordare contor la trifazic sa cotractez un electrician sugerat de RENEL.
              Vreau sa-mi fac personal instalatia electrica si totodata sa fie legal si sa nu inlcalc conditiile din contractul cu RENEL.[/quote]


              Ca o opinie( vazand ceea ce vreti sa faceti) ar trebui sa va chemati un electrician pentru instalatia interioara,pentru ca impartirea cosumului pe faze,dimensionarea circuitelor si a sigurantelor nu e chiar simpla.Experimentul v-ar putea costa mult!
              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

              Comentariu

              • Foxem
                Incepator
                • 27.sep.2009
                • 30

                #8
                am facut un curs in facultate despre instalatii electrice si cred ca o sa ma descurc
                daca o sa mai primesc putin ajutor pe forum cred ca o sa duc proiectul la bun sfarsit cu succes
                vreau doar ca sa fie totul legal

                am o nelamurire
                ce e mai bun cupru litat sau cupru cablu ?

                Comentariu

                • Codex
                  Membru
                  • 12.mai.2006
                  • 253

                  #9
                  Postat în original de Foxem
                  ...
                  am o nelamurire
                  ce e mai bun cupru litat sau cupru cablu ?
                  Adica va intereseaza daca sa fie conductor monofilar sau multifilar?

                  Va recomand pentru instalatia din apartament sa folositi conductor multifilar.

                  Monofilarul este recomandat a se utiliza in tablourile electrice pentru usurinta pozarii aparatelor si a observarii circuitelor.

                  Pentru instalarea tabloului electric va recomand sa chemati un electrician autorizat.
                  Pentru instalatia din interiorul apartamentului aveti grija la echilibrarea consumului pe faze.

                  Cu stima
                  Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                  Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                  Electrician autorizat IIA + IIB

                  Comentariu

                  • Foxem
                    Incepator
                    • 27.sep.2009
                    • 30

                    #10
                    Am citit cate ceva dar nu m-am lamurit care sunt diferentele intre monofilar si multifilar.

                    Am gasit urmatoarele:
                    1- diferenta de pret
                    2- multifilar e maleabil si greu de lucrat cu el (de preferat papuci sau cositorit la capete)
                    3- monofilar rigid si e mai usor de legat in panouri, prize, contor, ... etc.

                    Poti sa-mi spui te rog de ce recomanzi multifilar?

                    Comentariu

                    • electricman
                      Membru Marcant
                      • 26.iul.2009
                      • 690

                      #11
                      [quote="Foxem"]Am citit cate ceva dar nu m-am lamurit care sunt diferentele intre monofilar si multifilar.

                      Am gasit urmatoarele:
                      1- diferenta de pret
                      2- multifilar e maleabil si greu de lucrat cu el (de preferat papuci sau cositorit la capete)
                      3- monofilar rigid si e mai usor de legat in panouri, prize, contor, ... etc.

                      Poti sa-mi spui te rog de ce recomanzi multifilar?[/quot

                      Eu iti recomand sa folosesti conductor brut(normativul I7) si daca vrei sa o faci singur pune un desen cu apartamentul si unde si ce amplasezi si o sa-ti dam niste sugestii.
                      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                      Comentariu

                      • Foxem
                        Incepator
                        • 27.sep.2009
                        • 30

                        #12
                        Nu am o schita a apartamentului, insa sper sa-mi gasesc timp sa o fac. Trebuie sa astept ca vechii propietari sa se mute din apartament ca apoi sa ma duc la fata locului si sa ma orientez asupra pozitiei pe care o vor ocupa consumatorii electrici. Cand o sa fie gata schita o sa o postez.
                        In acest moment pot sa aproximez consumatorii principali din fiecare camera insa nu si pozitia lor.

                        Comentariu

                        • electricman
                          Membru Marcant
                          • 26.iul.2009
                          • 690

                          #13
                          am o nelamurire
                          ce e mai bun cupru litat sau cupru cablu ?[/quote]

                          Instalatiile electrice fixe se fac numai cu conductor brut sau cu cablu format din conductori bruti.Numai bine
                          Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                          Comentariu

                          • raducu_ilie
                            Living Legend
                            • 10.apr.2008
                            • 1043

                            #14
                            Puteti sa o faceti cu ce considerati dvs ca va este mai usor sa lucrati. Nu exista nicio limitare in a folosi litat sau masiv. Cum spuneau si ceilalti forumisti, ar fi bine sa chemati pe cineva. Dupa ce proiectul este gata, puteti eventual sa faceti santurile in care veti poza tuburile Bergman, locasurile pentru doze de aparat si de derivatie si sa trageti conductoarele in tuburi. Mai departe..chemati pe cineva care se pricepe. Instalatia electrica se face o singura data si bine. Daca totusi credeti ca stapaniti destul de bine acest domeniu ( al instalatiilor electrice ), atunci puteti trece dvs la realizarea practica a circuitelor. Insa, macar pentru tablou chemati pe cineva. Sfaturile primite aici nu au nicio valoarea in cazul in care ceva o sa va iasa prost. In rest, numai bine!
                            Sanatate maxima si efort minim!

                            Comentariu

                            • Foxem
                              Incepator
                              • 27.sep.2009
                              • 30

                              #15
                              Camera 1
                              - 1 Televizor nu stiu inca modelul (LCD/Plasma/Led)
                              - 1 Calculator ce va fi conectat la amplificator si televizor(pentru muzica/filme/jocuri)
                              - 1 Amplificator 6x60w
                              Consumatorii de mai sus or sa fie amplasati la o priza de pe peretele comun cu holul

                              - 1 Panou iradiant infrarosu 900w(montat pe tavan)

                              Camera 2
                              - 2 Calculatoare
                              - 1 Sistem audio 5.1
                              - 1 Panou iradiant infrarosu 700w(montat pe tavan)
                              - 1 Televizor (LCD/Plasma/Led)

                              Camera 3
                              - 1 Calculator ( nu exista dar in viitor e posibil)
                              - 1 Panou iradiant infrarosu 700w(montat pe tavan)

                              Bucatarie
                              - 1 Panou iradiant infrarosu 350w(montat pe tavan)
                              - 1 Robot bucatarie
                              - 1 Plita electrica cu inductie
                              - 1 Cuptor electric
                              - 1 Cuptor microunde
                              - 1 Frigider
                              - 1 Posibil televizor mic

                              Baie 1
                              - 1 Panou iradiant infrarosu 350w(montat pe tavan)
                              - 1 Boiler 100L
                              - 1 Masina de spalat

                              Baie 2
                              - 1 Daca panoul de pe hol nu reuseste sa incalzeasca si baia, posibil 1 Panou iradiant infrarosu

                              Hol
                              - 1 Panou iradiant infrarosu 400w(montat pe tavan)

                              Acestia sunt consumatorii repartizati pe camere, la care se mai aduga comsumatori uzulai: aspirator.....etc.

                              Comentariu

                              Procesare...