Schema instalatie cazan pe lemne

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sorin.
    Incepator
    • 29.dec.2007
    • 32

    #16
    Daca se intrerupe curentul cand apa are 80-85 grade nu prea mai are unde inmagazina energie
    Depinde cat de mare este pufferul. Oricum peste o anumita temperatura focul arde mocnit(se inchide aerul catre focar)
    La exact acelasi sistem m-am gandit si eu. Am doua bazine de cate 600l (pt. inceput o sa folosesc unul). iar legatura cu cazanul o fac cu tevi de 2".
    Nu vad de ce sa nu mearga(traseul este foarte scurt intre cazan si puffer)

    Comentariu

    • muncitor70
      Incepator
      • 12.oct.2009
      • 21

      #17
      ce parere aveti de schema de montaj de la pct. 6 ? este fiabila?
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • muncitor70
        Incepator
        • 12.oct.2009
        • 21

        #18
        figura 6, nu pct. 6, scz

        Comentariu

        • Neluc
          Membru
          • 14.sep.2009
          • 216

          #19
          cu pompa circ pe tur ,aceasta va sta permanent in temp mare si i se va scurta durata de utilizare-parerea mea.
          citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

          Comentariu

          • muncitor70
            Incepator
            • 12.oct.2009
            • 21

            #20
            va rog sa-mi spuneti si mie ce se intimpla, concret, daca se supraincalzeste o centrala pe lemne din fonta(in cazul in care se ia curentul, de ex.) , crapa elementii?, se topesc garniturile? va multumesc

            Comentariu

            • a.sorin
              Incepator
              • 12.feb.2009
              • 86

              #21
              Cand creste temperatura:
              1 Se reduce tirajul si scade flacara.
              2 Se deschide vana de siguranta (sts) si introduce apa rece si mentine temperatura la 95 grade (presupunem ca nu se deschide)
              3 Creste temperatura peste 100 grade ceea ce duce la cresterea presiunii. Se deschid supapele de siguranta de 2,5 bari ce mentin presiunea constanta. Prin ele iese abur fierbinte ceea ce implica si pierdere de energie termica. Daca debitul de abur e suficient de mare prin ele se creaza un echilibru termic intre caldura primita de la jar si cea cedata prin supape. (aproximativ vas de expansiune deschis).
              4 Daca debitul de abur prin supape nu e destul de mare pt a se pierde destula caldura creste temperatura si presiunea.
              5 Cedeaza instalatia intr-un punct mai slab si rezulta mult abur. (cineva mi-a zis ca i-a iesit o teava din distribuitor si i-a umplut camera de abur. Iese abur pana se termina apa.
              6 Daca insisti cu pusul pe foc poti topi cazanul.

              p.s Punctul mai slab de la punctul 5 il poti crea tu.

              Comentariu

              • muncitor70
                Incepator
                • 12.oct.2009
                • 21

                #22
                multumesc pt explicatii, si pt. ideea din p.s.

                Comentariu

                • Simion_Iasi
                  Incepator
                  • 19.iul.2015
                  • 12

                  #23
                  Răspuns la: Schema instalatie cazan pe lemne

                  Buna ziua,

                  Referitor la schema postata de Neluc.
                  Am reatasat-o.

                  Vreau sa intreb cateva detalii:
                  1. am vazut in alte scheme ca pompa bypass este comandata de un termostat. La cat se seteaza acesta? Se monteaza pe retur?
                  2. cine comanda pompa de circulatie? Daca e tot cu termostat, unde se monteaza acesta si la cat se seteaza?
                  3. cine comanda pompa boiler?
                  4. cine declanseaza admisia de apa in serpentina de racire? (este apa pentru racirea focarului la supraincalzire sau altceva?)

                  Multumesc frumos.


                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schema.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	10,1 KB 
ID:	624996

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2295

                    #24
                    Răspuns la: Răspuns la: Schema instalatie cazan pe lemne

                    Postat în original de Simion_Iasi
                    Buna ziua,

                    Referitor la schema postata de Neluc.
                    Am reatasat-o.

                    Vreau sa intreb cateva detalii:
                    1. am vazut in alte scheme ca pompa bypass este comandata de un termostat. La cat se seteaza acesta? Se monteaza pe retur?
                    2. cine comanda pompa de circulatie? Daca e tot cu termostat, unde se monteaza acesta si la cat se seteaza?
                    3. cine comanda pompa boiler?
                    4. cine declanseaza admisia de apa in serpentina de racire? (este apa pentru racirea focarului la supraincalzire sau altceva?)

                    Multumesc frumos.


                    [ATTACH=CONFIG]93413[/ATTACH]
                    1. Termostat pe retur, setat la 55-65*C (depinde de aplicatie)
                    2. Termostat pe tur, setat la 40-50-60-70*C (depinde de aplicatie) sau o automatizare mai complexa (ex Euroster, Auraton, Salus, KG)
                    3. Acelasi termostat de pe tur, inseriat cu unul montat intr-un orificiu dedicat pe boiler (sau doar cel de pe tur, dar pompa va merge in permanenta), desi, mai recomandat ar fi un termostat diferential sau automatizarea mentionata anterior (daca scade temperatura in cazan, sa nu iti raceasca si boilerul).
                    4. Un dispozitiv special termo-hidraulic, se gaseste in comert ca si supapa termica de siguranta (STS), costa in jur de 200 ron.
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    Procesare...