Schema instalatie cazan pe lemne

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Neluc
    Membru
    • 14.sep.2009
    • 216

    Schema instalatie cazan pe lemne

    Deoarece am tot vorbit de o schema clasica de instalatie de incalzie,m-am gandit sa o postez,sper ca poate va foloseste.Succes.
    Fișiere Atașate
    citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!
  • gogoson
    Membru Marcant
    • 14.oct.2006
    • 621

    #2
    De la cineva care are o centrala pe lemne de cativa ani, eu recomand cu caldura utilizarea laddomatului, care pe langa ca asigura un amestec optim al apei la intrarea in centrala te mai scapa si de o pompa in plus !

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Postat în original de gogoson
      De la cineva care are o centrala pe lemne de cativa ani, eu recomand cu caldura utilizarea laddomatului, care pe langa ca asigura un amestec optim al apei la intrarea in centrala te mai scapa si de o pompa in plus !
      ...dar te scapa si de o mare suma de bani deoarece este de circa 10 ori mai scump decit o pompa si un termostat ....
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • gogoson
        Membru Marcant
        • 14.oct.2006
        • 621

        #4
        da, este mai scump dar nu de 10 ori.
        o pompa + termostat ajunge la aprox 400 lei, iar un laddomat ajunge la 1200 lei, deci de 3 ori, dar avantajele pe termen mediu si lung sunt net superioare, iar de la unul care chiar il foloseste spun ca se vede si la cum functioneaza centrala. ( se incalzeste mult mai repede iar cand incepe sa bage in caloriferenmu o face in hopuri)

        Comentariu

        • Neluc
          Membru
          • 14.sep.2009
          • 216

          #5
          scuze pt calitate!
          citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

          Comentariu

          • muncitor70
            Incepator
            • 12.oct.2009
            • 21

            #6
            sal am si eu o intrebare pt cineva care se pricepe, incerc sa anezez alaturi o schita si sa stiu daca boilerul si pufferul pot functiona prin termosifonare, daca sunt amplasate ca in schita. as scapa de problema supraincalziri centralei in caz ca se opreste curentul
            precizez ca distanta pe inaltime de la partea de sus a centralei pina sub puffer este de 40 cm. in plus as face si economie achizitionind doar o pompa, pentru calorifere
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • draku
              Membru marcant
              • 12.mar.2007
              • 343

              #7
              sesizeaza cineva ca postarile userului muncitor70 au aparut in toate topicurile din sectiunea caldura si climatizare?
              e normal?

              Comentariu

              • b30kdt
                Membru
                • 06.dec.2006
                • 244

                #8
                dar nu s-a obosit nimeni sa-i raspunda
                poate ca asteapta omu un raspuns de care are nevoie urgent

                parerea mea e ca e ok atata timp cat se folosesc niste tevi cu diametru mare pentru termosifon

                Comentariu

                • ggelu
                  Membru marcant
                  • 28.apr.2009
                  • 394

                  #9
                  Ar trebui ca circulatia prin termosifonare sa preia toata energia generata de cazan. Deoarece muncitor70 tot intreba dar nu da niste detalii ( racorduri, diametre si lungimi conducte, diferenta de nivel, putere cazan, geometrie trasee....tip cazan) nu cred ca sta cineva sa-i calculeze si sa-i dea un raspuns documentat. Daca e sa-i dau eu un raspuns ( sper de bun simt tehnic ) acela ar fi : nu ! nu-ti poate prelua prin termosifonare caldura generata de cazan !
                  Varianta :monteaza o pompa intre puffer si cazan , fa traseele la diametrul racordurilor cazanului si in caz de pana de curent iti poate prelua prin termosifonare o parte din caldura . Cat de multa nu cred ca va calcula cineva pe forum .

                  Comentariu

                  • marius_lmd
                    Membru Marcant
                    • 19.mar.2009
                    • 440

                    #10
                    caldura din centrala poate fi preluata si in intregime daca pufferul este suficient de mare pentru capacitatea centralei , sau mai bine zis pentru cea mai este de ars din centrala, iar daca centrala este plina atunci pufferul trebuie chiar ffff mare, in rest teava trebuie minim 1.5 " dar depinde iar de puterea centralei si iesirea din ea (cel putin o unitate (recomandat 2 unitati) peste iesirea din centrala....in rest bafta la munca si cald la iarna

                    dar mai bine un ups care face toata treaba si o pompa,......face toti b anii decat termosifon.......
                    o parere in plus nu strica niciodata,

                    Comentariu

                    • muncitor70
                      Incepator
                      • 12.oct.2009
                      • 21

                      #11
                      imi cer scuze daca am deranjat prin prea multe postari, dar vine frigul si imi trebuia un raspuns. multumesc celor care m-au ajutat

                      Comentariu

                      • a.sorin
                        Incepator
                        • 12.feb.2009
                        • 86

                        #12
                        Pufferul asta nu se poate monta ca un radiator la cazan (in paralel cu radiatoarele nu in tampon)? In felul asta acumuleaza energie si se foloseste doar o singura pompa.

                        Comentariu

                        • muncitor70
                          Incepator
                          • 12.oct.2009
                          • 21

                          #13
                          buna idee, asteptat sa vedem ce spun cei care se pricep

                          Comentariu

                          • a.sorin
                            Incepator
                            • 12.feb.2009
                            • 86

                            #14
                            Inca un aspet al problemei. Pufferul acumuleaza energie cand apa e rece. Daca se intrerupe curentul cand apa are 80-85 grade nu prea mai are unde inmagazina energie. Pt protectie la pana de curent termosifonarea ar trebui facuta catre radiatoare, daca exista posibilitatea (cazan la demisol, casa cu mansarda), daca nu atunci ups+acumulator auto pt alimentarea pompei.

                            Comentariu

                            • muncitor70
                              Incepator
                              • 12.oct.2009
                              • 21

                              #15
                              Postat în original de a.sorin
                              Inca un aspet al problemei. Pufferul acumuleaza energie cand apa e rece. Daca se intrerupe curentul cand apa are 80-85 grade nu prea mai are unde inmagazina energie. Pt protectie la pana de curent termosifonarea ar trebui facuta catre radiatoare, daca exista posibilitatea (cazan la demisol, casa cu mansarda), daca nu atunci ups+acumulator auto pt alimentarea pompei.
                              daca pun ups pt radiatoare am si caldura si imi si raceste apa din puffer, nu e bine? oricum am sa pun pompa la puffer dar eu ma refer strict la cazul cind se ia curentul si mai sunt lemne in cazan. va multumesc pt raspunsuri. inca o intrebare: un ups merge la doua pompe simultan?

                              Comentariu

                              Procesare...