Electrozi sudura

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • john1234
    Incepator
    • 21.iul.2009
    • 60

    Electrozi sudura

    Salutari.
    FIind satul sa tot umblu pe la unul sau altul sa ami sudeze doua bucati de fiare, acu cateva zile am cumparat un aparat de sudura de la un cunoscut. Aparatul e un transformator facut de cineva si cred ca cantareste vreo 50kg. Omul de la care l-am cumparat mi-a zis ca pot suda linistit cu electrod de 4mm. Intradevar dupa cum arata cred ca merge si de 10 daca exista asa ceva. Are vre-o 6 pozitii de unde cred ca poti mari puterea, dar nu au fost folosite decat primele 3. Intrebarea me e ce fel de electrozi ar trebui folosit la astfel de aparat. Stiu ca sant mai multe feluri( rutilici, bazici) dar nu prea ma stiu asa ca sper ca unul dintre voi se pricepe.

    RESPECT SI SPOR LA MUNCA.
  • dumitrescu
    Membru marcant
    • 14.sep.2008
    • 330

    #2
    cu un transformator de sudura nu poti sa sudezi cu electrozi bazici.
    foloseste supertit, favorit,........,

    Comentariu

    • john1234
      Incepator
      • 21.iul.2009
      • 60

      #3
      Totusi care e diferenta dintre electrozi? Compozitia invelisului?

      Comentariu

      • dumitrescu
        Membru marcant
        • 14.sep.2008
        • 330

        #4
        Pentru ce iti trebuie sa stii care este compozitia invelisului?

        Comentariu

        • da_n
          Banned
          - Exclus de pe forum -
          • 10.mai.2009
          • 1226

          #5
          Postat în original de john1234
          Totusi care e diferenta dintre electrozi? Compozitia invelisului?
          supertit, bazic, cred ca se refera la aliajul sarmei, ca aia conteaza si ramane in fond la sudura, invelisul este "zgura", rolul invelisului este sa stinga/controleze arcul electric, ajuta sa faci un cordon ordonat, sa-i spun asa, fiabil din punct de vedere tehnologic, va rog scuzati-ma si corectati-ma daca gresesc

          Comentariu

          • john1234
            Incepator
            • 21.iul.2009
            • 60

            #6
            Pai nu am nevoie sa stiu compozitia invelisului. Vroiam sa stiu care e diferenta intre electrozi. Asa ca si cultura generala.

            Comentariu

            • da_n
              Banned
              - Exclus de pe forum -
              • 10.mai.2009
              • 1226

              #7
              Postat în original de john1234
              Pai nu am nevoie sa stiu compozitia invelisului. Vroiam sa stiu care e diferenta intre electrozi. Asa ca si cultura generala.
              electrozii bazici au aliajul sarmei superior ca rezistenta electrozilor supertit, de aceea se folosesc mai mult industrial, de altfel necesita c c pentru a face o lucrare buna, probabil se poate monta o punte redresoare pe transformatorul tau sa sudezi cu mai multe tipuri de electrod, daca nu e bun si supertit (pe vremuri aveau capatul vopsit verde), un transformator ca al tau trebuie sa sudeze bine cu electrod de 2,50 ori 3,25, acasa nici nu-ti trebuie mai mult
              sa te tina aparatul si sa faci lucrari bune!

              Comentariu

              • john1234
                Incepator
                • 21.iul.2009
                • 60

                #8
                Nu cred ca o sa ma apuc acuma sa modific aparatul ca sa pot suda cu acei electrozi bazici. Nu prea am de sudat cine stie ce vapoare sau reactoare nucleare care sa necesite o sudura perfecta din toate punctele de vedere. Ok va multumesc pentru informatii. O sa incerc supertit 3,25 sa vad ce iese.

                Comentariu

                Procesare...