Incalzire cu aer cald

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • john1234
    Incepator
    • 21.iul.2009
    • 60

    Incalzire cu aer cald

    Ce parere aveti de o centrala pe lemne cu aer cald. In loc de calorifere si tevi prin camera, ai doar o gura de ventilatie in tavan sau in pardoseala frumos acoperita cu un grilaj. Pareri pro si contra cineva?
  • Neluc
    Membru
    • 14.sep.2009
    • 216

    #2
    exista posibilitatea cu ajutorul ventiloconvectoarelor care,vara se pot racorda la un chiller si pe tubulaturi sa introduca aer rece in camere.Este o solutie care implica tavan dublu, tubulatura,masti grile ,electrovalve termostatate,implicit costuri mai mari.De asemenea ,semineele mai fac asta.
    citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

    Comentariu

    • john1234
      Incepator
      • 21.iul.2009
      • 60

      #3
      Nu cred ca costurile ar fi mai mari. In principiu ai nevoie de tubulatura care se poate realiza foarte usor din tabla de aluminiu, de un cuptor( centrala sau semineu sau cum io zice) in care se face focul pe lemne, care si el se poate realiza din metal si samota, si mai ai nevoie de o suflanta care sa bage aerul cald in casa. Desigur poti sa pui si tot felu de schimbatoare de caldura si termostaturi care desigur ar mari costurile.

      Comentariu

      • ecosit
        Membru
        • 18.aug.2008
        • 158

        #4
        pai daca nu folosesti un schimbator de caldura... ce aer bagi in camera? aerul cald provenit de unde? din cosul de fum

        Comentariu

        • tanasie
          Living Legend
          • 15.oct.2008
          • 2501

          #5
          Ideea asta nu ma incinta, toata ziua sa-mi bata vintul pe la urechi, sa-mi filfiie parul care-l mai am pe cap si sa ridice praful neaspirat de o saptamina.
          Cu respect.

          Comentariu

          • john1234
            Incepator
            • 21.iul.2009
            • 60

            #6
            Ei, aerul nu e suflat cu o asa mare putere incat sa ati zboare parul ramas. si ideea cu praful se poate rezolva punand un filtru de praf undeva pe tubulatura. Asa nu mai trebuie nici sa aspiri. Daca gasesti si o modalitate sa ati spele hainele si sa faca papa, adio nevasta

            Comentariu

            • DIY
              Living Legend
              • 07.sep.2007
              • 1736

              #7
              Re: Incalzire cu aer cald

              Postat în original de john1234
              Ce parere aveti de o centrala pe lemne cu aer cald. In loc de calorifere si tevi prin camera, ai doar o gura de ventilatie in tavan sau in pardoseala frumos acoperita cu un grilaj. Pareri pro si contra cineva?
              Hmmm....

              Incalzire cu aer cald = tubulatura si guri de refulare + tubulatura si guri de intoarcere, deci nu e vorba numai despre o "gura de ventilatie in tavan sau in pardoseala frumos acoperita cu un grilaj".
              Dup-aia urmeaza sa te gindesti la un fel de proces de umidificare, ceva, fiindca aerul cald devine foarte uscat si creeaza disconfort; mare!
              Dup-aia trebuie sa te gindesti la un termostat ceva care, fiindca discutam despre o centrala pe lemne, inseamna ca trebuie sa comande altceva decit centrala; deci vei adauga un schimbator de caldura sau macar o camera de amestec.
              Ca sa nu uitam de schimbatorul de caldura in care incalzesti aerul fiindca nu o sa ai ardere directa in jetul de aer, corect?
              Mai pune si filtre, atenuatoare de zgomot (nu vrei sa stii cum se propaga si genereaza zgomotul in tubulaturi de ventilatie, crede-ma!), piese de sustinere si ranforsare, furtun + vas cu preaplin pt. de eliminare surplus apa (adica aia de la umidificator) si incepi sa te apropii de realitate.

              Comentariu

              • DIY
                Living Legend
                • 07.sep.2007
                • 1736

                #8
                Postat în original de Neluc
                exista posibilitatea cu ajutorul ventiloconvectoarelor care,vara se pot racorda la un chiller si pe tubulaturi sa introduca aer rece in camere.Este o solutie care implica tavan dublu, tubulatura,masti grile ,electrovalve termostatate,implicit costuri mai mari.De asemenea ,semineele mai fac asta.
                Heeei!
                ventiloconvectoarele sint cu totul si cu totul alta mincare de peste!

                Comentariu

                • tanasie
                  Living Legend
                  • 15.oct.2008
                  • 2501

                  #9
                  Postat în original de john1234
                  ... Daca gasesti si o modalitate sa ati spele hainele si sa faca papa, adio nevasta
                  Cu respect.

                  Comentariu

                  • john1234
                    Incepator
                    • 21.iul.2009
                    • 60

                    #10
                    Ma rog or fi toate astea ce le spuneti voi, ca eu nu prea ma pricep. Da totusi nimic pozitiv despre acest sistem care este larg raspandit in State, din cate stiu eu? Nu or sti ei ceva ce noi nu stim?

                    Comentariu

                    • ami10
                      Incepator
                      • 08.apr.2007
                      • 23

                      #11
                      Sistemul se preteaza spatiilor foarte mari.
                      Am vazut acest sistem, chiar si montarea lui prin 2001 in germania.
                      Era atasat unei centrale pe motorina(imensa) pentru incalzirea unor sere in suprafata de aprox 2000 mp.
                      Ei foloseau un sistem de tubulatura de folie gaurita aleator, pusa pe un ventilator .
                      Cred ca nu este pretabil la o locuinta, nu vad cum scapi de curentii de aer , si o vad deasemenea inestetica.

                      Comentariu

                      • DIY
                        Living Legend
                        • 07.sep.2007
                        • 1736

                        #12
                        Postat în original de john1234
                        Ma rog or fi toate astea ce le spuneti voi, ca eu nu prea ma pricep. Da totusi nimic pozitiv despre acest sistem care este larg raspandit in State, din cate stiu eu? Nu or sti ei ceva ce noi nu stim?
                        Ieftineala! Asta-i motivul! Instalatii ieftine (ia in calcul ca in US racirea cu dezumidificare este obligatorie in 80% din teritoriu) care, prin aceeasi tubulatura ascunsa in pereti baga aer cald sau rece, dupa anotimp.

                        Ieftin, insa, inseamna ca nu are reglaj corespunzator al aerului in toate camerele (clapetele de reglaj sint fixe) . De asemeni, chiar daca nu se inregistreaza curenti de aer sesizabili, perdeaua tot se misca in permanenta. In plus zgomotul de la ventilator este deosebit de deranjant (amplificat de tubulatura de tabla). Daca vrei sa rezolvi toate acestea (posibil, de altfel), instalatia nu mai e ieftina deloc dar s-a format moda, asa ca lumea asta stie, aste vrea; in US, adica.
                        Sa nu uitam totusi ca americanii, campioni la construirea de case ieftine, sint si campioni absoluti la alergii si complicatii astmatice !!!! Personal, consider ca sistemul cu aer are un rol major in generarea si proliferarea bolilor de mai sus. Exista fel de fel de metode de curatare a tubulaturilor, care mai de care mai superficiala sau mai toxica ... la alegere

                        Personal, nu le agreez si nu le recomand; pe cat se poate.

                        Comentariu

                        • criistinik
                          Incepator
                          • 10.mar.2008
                          • 53

                          #13
                          am vazut la o pensiune o astfel de centrala, aerul provine de la o turbina care il introduce intrr-un cazan marisor care are diferite serpentine. problema e ca atat timp cat merge centrala tre sa sufle aerul cald (un ventilator baga aer rece, altu impinge aer cald din centrala), se raceste repede in camera si in plus ai un aer mai putin respirabil, ca sa nu vb de faptul ca daca ceva se intampla prin cazanu ala si reusesti sa bagi fum in camera pana a doua zi te-ai scos.

                          Comentariu

                          • john1234
                            Incepator
                            • 21.iul.2009
                            • 60

                            #14
                            Ei vad ca nu prea este agreat acest sistem. Si eu care ma gandeam sa incerc sa ami construiesc unul pentru casa mea care are vreo 120 MP....
                            Acuma imi dau seama ca este si putin periculos, ca daca se intampla ceva pe acolo prin centrala poti sa te si sufoci sau mai stiu eu ce. Oricum concluzia e ca daca vrei sa faci un sistem mai sigur, mai eficient si mai performant o sa cheltui mai multi bani. asa ca mai bine ne rezumam la ce stim. Oricum noua romanilor ne este cam teama de ce este nou

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              #15
                              Din preistoria sistemelor , un cazan mixt aer cald / apa calda ....
                              Se folosea combinatia aceasta deoarece transportul aerului cald pe distante lungi nu functioneaza ,asa ca pt zonele indepartate ale casei ( fata de cazan ) se foloseau calorifere !
                              Fișiere Atașate
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              Procesare...