Hidroizolare si termoizolare placa pod casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gabrielspp
    Incepator
    • 09.oct.2007
    • 31

    Hidroizolare si termoizolare placa pod casa

    vreau ca sa izolez in placa in pod cu polistiren extrudat de 3 si peste sa torn o sapa...vreu ca podul sa fie circulabil....
    daca torn sapa peste polistiren exista riscul ca apa sa se infiltreze in placa ? si apoi ca sa stau sa zugravesc nu prea vreau
    sau.... inainte de a pune polistirenul sa aplic carton cu smoala - pun polistirenul - torn sapa?

    cum ma sfatuiti sa fac si cum ar fii corect..
    acest lucru vreau sa-l fac pentru ca pe timp de iarna placa este foarte rece si se formeaza condens....am luat in calcul si vata minerala...dar as dori totusi sa merg pe varianta polistiren.

    Va multumesc
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Cantitatea de apa continuta de sapa nu este atat de mare incat sa se infiltreze prin placa de beton.
    Nu aveti de ce sa va faceti griji din acest punct de vedere.

    Comentariu

    • gabrielspp
      Incepator
      • 09.oct.2007
      • 31

      #3
      polistirenul mai este necesar sa il lipesc cu adeziv?

      Va multumesc pt raspuns

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Daca turnati sapa de egalizare peste polistiren nu este necesar sa il lipiti.
        Doar sa aveti grija sa fie montat fara rosturi si de preferat sa fie cu margini profilate.

        Comentariu

        • gabrielspp
          Incepator
          • 09.oct.2007
          • 31

          #5
          mai revin cu niste intrebari

          In urma discutiilor cu dvs vreau sa va spun ca am reusit sa scap de condensul de pe tavan dupa ce am pus carton in pod si l-am lipit cu smoala doar la imbinari...peste am pus polistiren extrudat de 3 cm cu falt...problema este urmatoarea :

          - vreau ca podul sa fie circulabil, avand in vedere ca mai sunt diferente de nivel de maxim 5 cm...cum ma sfatuiti sa torn sapa? sa torn sapa autonivelanta sau sapa normala (ciment+nisip) + plasa ?

          Polistirenul am facut tot posibilul ca sa fie cat mai imbinat. maine incerc sa atasez si poze

          Va multumesc.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Diferente de 5cm intre pe suprafata deja placata cu polistiren?
            Asteptam pozele si puteti lua in calcul variantele cu sapa de egalizare sau placarea cu OSB.

            Comentariu

            Procesare...