Tevile din PPR

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ionutdriver
    Membru
    • 04.oct.2009
    • 112

    Tevile din PPR

    Recent am inlocuit o teava sparta de la un calorifer cu o bucata de teava PPR cu insertie de aluminiu. Costul relativ scazut si usurinta cu care consider ca se monteaza ma impinge sa inlocuiesc intreaga instalatie de incalzire (in ultimul timp am avut probleme cu tevi crapate sau strapunse din pexal ordinar). Tevile sunt ingropate in pereti si in sapa in toate camerele.
    Am observat ca teava inlocuita se dilata extrem de mult in momentul in care trece apa calda prin ea. As vrea sa stiu cateva pareri in legatura cu aceste tevi si posibilitatea ingroparii acestora. Fitingurile lipite nu sunt supuse unor forte prea mari in momentul in care teava se dilata?, dilatarea este mai mult liniara si ma tem sa cedeze coturile lipite prin pereti. Care sunt dezavantajele acestui tip de material, si care este modalitatea corecta de instalare a acestora?
  • ionutdriver
    Membru
    • 04.oct.2009
    • 112

    #2
    Re: Tevile din PPR

    Postat în original de driver®
    Am observat ca teava ... se dilata extrem de mult in momentul in care trece apa calda prin ea. As vrea sa stiu cateva pareri in legatura cu aceste tevi si posibilitatea ingroparii acestora.

    Fitingurile lipite nu sunt supuse unor forte prea mari in momentul in care teava se dilata?, dilatarea este mai mult liniara si ma tem sa cedeze coturile lipite prin pereti.

    Care sunt dezavantajele acestui tip de material, si care este modalitatea corecta de instalare a acestora?
    Nu stie nimeni?...

    Comentariu

    • faraonu
      Membru
      • 23.oct.2005
      • 208

      #3
      plasticul nu oboseste in aceeasi masura ca metalul atunci cand se dilata/contracta.

      la metal apar fisuri. the so called " metal fatigue".

      eu cred ca le poti ingropa in pereti insa nu pe lungimi extrem de mari.
      adica nu ingropa o teava de 10m intr-un perete/podea.
      pt a dormi linistit noaptea iti recomand sa nu le pui in contact direct cu cimentul ci sa le protejezi cu termoizolant.

      termoizolantul va avea grija ca structura de ciment sa nu ia din caldura tevilor si in acelasi timp va oferi ceva loc de miscare pt dilatare.

      poti masura coeficientul de dilatare.
      masori unul dintre segmentele pe care le ai, unul cat mai lung.. in timp ce nu circula apa prin el (e la temperatura camerei) si apoi il mai masori inc-o data la 3-4 minute dupa ce ai dat drumul la apa fierbinte la chiuveta.

      folosesti matematica elementara si vezi coeficientul de dilatare.
      cu ajutorul lui vezi cat de mult vor vrea sa se dilate noile tale tevi.

      daca o teava o vei baga in ciment, in mod evident, nu va avea aceeasi dilatare. parte din cauza absorbiei de temperatura si parte din cauza faptului ca locul ramas nu ii permite( vor apare forte interne ce vor impinge in ciment. la ppr insa, daca e montat cum trebuie nu se va intampla nimic

      Comentariu

      • ionutdriver
        Membru
        • 04.oct.2009
        • 112

        #4
        Distanta este destul de mare, ~7 m in linie dreapta, conductele trebuie sa treaca prin 2 camere prin sol, intrebarea mea este daca rezista coturile si capetele lipite la presiunile la care sunt expuse prin dilatare, adica teava se lungeste si ma gandesc ca cele mai mari presiuni vor fi asupra coturilor. Polifuziunea asta cat e de rezistenta?

        Comentariu

        • teosteffi
          Incepator
          • 27.aug.2009
          • 7

          #5
          Postat în original de driver®
          Distanta este destul de mare, ~7 m in linie dreapta, conductele trebuie sa treaca prin 2 camere prin sol, intrebarea mea este daca rezista coturile si capetele lipite la presiunile la care sunt expuse prin dilatare, adica teava se lungeste si ma gandesc ca cele mai mari presiuni vor fi asupra coturilor. Polifuziunea asta cat e de rezistenta?
          Si eu am facut instalatia in casa cu ppr. Instalatorii au laudat materialul. Cel putin, la capitolul inghet. Ziceau ca nu se sparge. In alta ordine de idei, eu am facut finisajele peretilor cu gips carton, asa ca tevile trec libere printre zidarie si gips carton. Asta la etaj. La demisol, vreau sa le trec prin plafon, acolo unde e nevoie sa strabat spatiile in plan orizontal. Cum plafonul va fi finisat tot cu gips-carton... am scapat de problema spatiului de dilatare.

          Comentariu

          • Ranettius
            Membru Marcant
            • 18.oct.2005
            • 592

            #6
            Instalatorii mei au folosit teava PPR alba simpla, fara insertie, pentru apa rece/calda. Pentru calorifere nu.

            Si eu ma gandeam la dilatarea tevii pentru apa calda, mai ales ca le-au ingropat in perete, si tencuit peste ele. Insa mi-au spus ca apa calda oricum nu depaseste temperatura de 50- 60gr si mi ar fi dilatarea asa mare. De aceea nici nu au pus burete de izolatie pe ele...

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Postat în original de teosteffi
              Cum plafonul va fi finisat tot cu gips-carton... am scapat de problema spatiului de dilatare...........
              Ati scapat dar mare atentie ca este posibil sa dati de zgomot !
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • ionutdriver
                Membru
                • 04.oct.2009
                • 112

                #8
                Ce am observat eu, teava lasata libera se dilata enorm pe distanta de 3 m, iar cea care am prins-o in cleme din 80 in 80 de cm are procentul de dilatare considerabil mai mic desi are mai mult de 4 ml lungime

                Comentariu

                • marius_lmd
                  Membru Marcant
                  • 19.mar.2009
                  • 440

                  #9
                  teava din ppr are dilatari destul de mari, chiar si cea cu insertie, mai putin cea compozita, dar numai la temperaturi minim 60 grade, la temperaturi mai mici de 60 grade deformatiile sunt minore
                  o parere in plus nu strica niciodata,

                  Comentariu

                  • Dan_Daniel
                    Living Legend
                    • 20.nov.2009
                    • 1134

                    #10
                    CALDURA

                    Postat în original de Ranettius
                    Instalatorii mei au folosit teava PPR alba simpla, fara insertie, pentru apa rece/calda. Pentru calorifere nu.

                    Si eu ma gandeam la dilatarea tevii pentru apa calda, mai ales ca le-au ingropat in perete, si tencuit peste ele. Insa mi-au spus ca apa calda oricum nu depaseste temperatura de 50- 60gr si mi ar fi dilatarea asa mare. De aceea nici nu au pus burete de izolatie pe ele...
                    I-ati intrebat pe instalatorii astia daca si la instalatia lor de acasa tot asa au procedat.
                    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                    Comentariu

                    • marius_lmd
                      Membru Marcant
                      • 19.mar.2009
                      • 440

                      #11
                      daca da, au facut-o din necunostinta de cauza, adica din lipsa de cunostinte tehnice, daca nu inseamna ca v-au mintit pentru o lua lucrarea la un pret putin mai mic decat altcineva mai cunoscator in domeniu
                      o parere in plus nu strica niciodata,

                      Comentariu

                      • Ranettius
                        Membru Marcant
                        • 18.oct.2005
                        • 592

                        #12
                        Deci sa inteleg ca era imperios necesar sa se puna burete. Ce altceva mai trebuia sa se faca? Pentru apa rece oricum nu avea sens sa puna burete. Centrala mea face apa calda la 60 gr (Ariston Genus 35), si am inteles din alt topic de aici ca sub 60 gr deformarile sunt mici.

                        Casa nu e inca terminata, centrala nu e montata si de aceea nu am avut cum sa vad cu ochii mei. Am facut doar proba cu apa rece sa se vada daca sunt lipiturile ok.
                        Camerele sunt insa tencuite.

                        Comentariu

                        • marius_lmd
                          Membru Marcant
                          • 19.mar.2009
                          • 440

                          #13
                          de condens ai auzit? apa rece condenseaza .....deci era cam nevoie si acolo
                          o parere in plus nu strica niciodata,

                          Comentariu

                          • marius_d
                            Incepator
                            • 31.iul.2009
                            • 4

                            #14
                            se pot monta si sub sapa aceste tevi de ppr cu insertie de fibre compozite ?

                            Comentariu

                            • marius_lmd
                              Membru Marcant
                              • 19.mar.2009
                              • 440

                              #15
                              dar, dar recomand imbracate in izolatie
                              o parere in plus nu strica niciodata,

                              Comentariu

                              Procesare...