Solutie antimucegai

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • titel12
    Incepator
    • 31.ian.2010
    • 12

    #16
    este un risc maxim sa faceti asm bronsic sau pneomonie. folositi solutie pe baza de biocid cu concentratie de 2,5%.

    Comentariu

    • flansa
      Incepator
      • 01.feb.2010
      • 1

      #17
      Eu am cumparat Ceresit CT99 dar in format cu pulverizator de la un magazin de profil si este bunicel.se recomanda sa se stearga intai suprafata de mucegai si apoi sa se aplice Ceresit CT99 la un interval de 2 ore.
      Prietena mea a avut si ea probleme cu mucegaiul dar a folosit clor si a dat rezultate bune.in general acolo unde nu se mai doreste mucegai trebuie sa se faca aerisire periodica si sa fie o temperatura de 22-24 grade.
      O alta solutie pt cei care doresc sa-si izoleze casa pe dinauntru si sa nu mai aiba mucegai, exista o folie antimucegai la Dedeman si am auzit ca este foarte buna, iar daca doriti sa cumparati asa ceva nu uitati sa intrebati care parte din folie se aseaza spre interior si care spre exterior.

      Comentariu

      • piancada
        Membru
        • 01.feb.2010
        • 199

        #18
        expert in mucegai



        Ca EXPERT in mucegai (deoarece traiesc in Italia) va pot spune ca singurele metode de a scapa de mucegai este de a pulveriza sau inmuia peretele cu clor (ACE sau altceva de genul acesta pentru rufe) pana cand petele dispar cu totul.
        Se pulverizeaza, se lasa sa atace mucegaiul, eventual se freaca cu un buerte aspru sau cu peria, se da din nou cu clor ..s.a.m.d.... apoi se da cu pictura transpirante, nu lavabila.
        Sunt tot felul de firme care promit fel de fel de picturi isolante sau contra mucegaiului Acelea nu fac altceva decat sa faca o bariera iar mucegaiul de va dezvolta intre perete si pictura.
        Ca sa nu se mai dezvolte mucegaiul trebuie ca in camera sa fie o atmosfera calda(22°-24°) si cu umiditate scazuta (30-45%) In Romania nu e f greu sa tii in casa o umiditate scazuta datorita climei.
        In schimb pentru a mentine casa calda dar fara a cheltui f mult pe gas ar fi bine sa se izoleze exterior casa (blocul).
        E mult mai bine sa se izoleze cu material transpirant si nu cu polistirol care devine o bariera in calea vaporilor si care creaza conditii de mucegai si intre perete (partea exterioara) si polistirol. Daca faceti izolatia nu o faceti mai mica de 10 cm.
        E pacat sa cheltuiti banii fara a avea rezultatul dorit.

        Comentariu

        • macaz2006
          Incepator
          • 02.feb.2011
          • 11

          #19
          poate veti reusi sa eliminati mucegaiul dar nu si condensul. Puntea termica functioneaza cam asa: unde se unesc doua medii, unul cald si celalalt rece se produce condens pe partea mai clada. Deci pe interiorul peretelui. Nu o sa scapati de mucegai cu o solutie creata si mai ales denumita ca sa va ia ochii. La atat e buna. Daca totusi, prin absurd sa zicem ca respectiva solutie isi va face treaba aveti grija sa o pensulati/pulverizati pe intreg peretele exterior respectiv tavan. Sporii de mucegai au aparut acolo unde le-a fost mai convenabil, unde suprafata era cel mai rece, la imbinarea dintre perete si tavan, dar se vor multumi sa apara si pe mijlocul tavanului daca tratamentul cu antimucegai isi va face datoria.
          Ca un ultim sfat: dupa mine, singura modalitate de a indeparta mucegaiul este un perete uscat - si asta nu se poate face decat daca il izolati exterior. Se spune ca o pata iese numai cu foarfeca - asa e si cu mucegaiul.
          Bine, daca aveati acolo o pata de 0,2 mp, o pata mica, atunci puteati sa va ganditi la solutii antimucegai; dar asa...
          Daca vrei sa-i cunosti caracterul unui om, ofera-i putere

          Comentariu

          • Dragosh75
            Incepator
            • 09.feb.2011
            • 10

            #20
            Re: expert in mucegai

            Postat în original de piancada


            Ca EXPERT in mucegai (deoarece traiesc in Italia) va pot spune ca singurele metode de a scapa de mucegai este de a pulveriza sau inmuia peretele cu clor (ACE sau altceva de genul acesta pentru rufe) pana cand petele dispar cu totul.
            Se pulverizeaza, se lasa sa atace mucegaiul, eventual se freaca cu un buerte aspru sau cu peria, se da din nou cu clor ..s.a.m.d.... apoi se da cu pictura transpirante, nu lavabila.
            Sunt tot felul de firme care promit fel de fel de picturi isolante sau contra mucegaiului Acelea nu fac altceva decat sa faca o bariera iar mucegaiul de va dezvolta intre perete si pictura.
            Ca sa nu se mai dezvolte mucegaiul trebuie ca in camera sa fie o atmosfera calda(22°-24°) si cu umiditate scazuta (30-45%) In Romania nu e f greu sa tii in casa o umiditate scazuta datorita climei.
            In schimb pentru a mentine casa calda dar fara a cheltui f mult pe gas ar fi bine sa se izoleze exterior casa (blocul).
            E mult mai bine sa se izoleze cu material transpirant si nu cu polistirol care devine o bariera in calea vaporilor si care creaza conditii de mucegai si intre perete (partea exterioara) si polistirol. Daca faceti izolatia nu o faceti mai mica de 10 cm.
            E pacat sa cheltuiti banii fara a avea rezultatul dorit.
            stiu pe cineva care sta la bloc izolat, toate conditiile etc.da cu clor cred ca o data la 2 saptamani si tot are mucegai.

            Comentariu

            • Shaq
              Living Legend
              • 06.mar.2005
              • 1309

              #21
              mucegaiul de pe osb se poate inlatura cu apa si var? daca da in ce concentratie? am aceasta pb aparuta in pod pe calcane si mi-e frica sa nu se extinda. A migrat aerul cald din casa prin chepeng, pb s-a rezolvat cu aerul cald, ramane mucegaiul.
              mai bine intreaba daca nu cunosti

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15125

                #22
                In principiu nu este necesara decat ventilarea spatiului si uscarea zonelor afectate avand in vedere ca mucegaiul nu este unul foarte dezvoltat astfel incat sa afecteze masiv lemnul acoperisului.

                Comentariu

                • Shaq
                  Living Legend
                  • 06.mar.2005
                  • 1309

                  #23
                  am dat cu solutie antimucegai de la Ceresit dar nu sunt sigur ca am stopat mucegaiul, varul are vreun efect asupra acestuia? Multumesc
                  mai bine intreaba daca nu cunosti

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15125

                    #24
                    Nu va ajuta varul in aceasta problema, nu va avea efect pozitiv asupra lemnului afectat.

                    Comentariu

                    • Shaq
                      Living Legend
                      • 06.mar.2005
                      • 1309

                      #25
                      multumesc de raspuns, am actionat cu ceresit antimucegai dar am o senzatie ca in anumite zone nu l-am stopat cu toate ca am pulverizat uniform peste tot. Cu ce alta solutie as putea sa dau? Hipocloritul e ok? Daca da de unde as putea achizitiona si ce concentratie de clor?
                      mai bine intreaba daca nu cunosti

                      Comentariu

                      • cosmintr
                        Membru Marcant
                        • 30.iul.2006
                        • 569

                        #26
                        Aerisiti, incalziti, si veti rezolva prob cand ve-ti izola blocul pe dinafara. E ok orice solutie cu clor. Banuiesc ca la coltul respectiv poate aveti si o fisura, sau zidarie neuniforma, prob la legarea placilor de beton, si mucegaiul va reaparea. Sigur nu e pus mortar uniform intre cei doi pereti de beton. Reduceti umiditatea din locuinta, nu uscati rufe in casa. gasiti la Magazine de chimicale mucegai stop, care e clor cu apa de fapt si miros de lamie sau altceva.

                        Comentariu

                        • Shaq
                          Living Legend
                          • 06.mar.2005
                          • 1309

                          #27
                          de fapt mucegaiul respectiv e in pod pe calcanele din osb. Acest osb a fost placat la exterior cu lambriu pvc in mod gresit, direct pe el fara caroiaj iar prin chepengul podului a migrat caldura din casa in pod, a intalnit aerul rece de pe osb si a facut condens, de aici sigur a aparut mucegaiul.
                          Am dat jos acel lambriu si am dat osb-ul cu solutii antimucegai. Acum sa ma astept ca in vara acest mucegai sa nu mai fie deloc? Pot dupa sau in timpul verii sa replachez cu un lambriu siding? (pe caroiaj)
                          mai bine intreaba daca nu cunosti

                          Comentariu

                          • g3orge
                            Incepator
                            • 25.feb.2012
                            • 1

                            #28
                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	inainte de sol.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	466,5 KB 
ID:	600413Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dupa sol.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	487,0 KB 
ID:	600414

                            Si eu doresc sa va impartasesc experienta mea cu mucegaiul daca pot spune asa in iarna asta chiar dupa ce a trecut gerul puternic m-am trezit cu pata care se vede in imagine cineva mi-a spus sa dau cu SAVO anitimucegai si rezultatul se vede tot in imagine mentionez ca pereti sint exteriori si camera este incalzita

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15125

                              #29
                              Postat în original de Shaq
                              de fapt mucegaiul respectiv e in pod pe calcanele din osb. Acest osb a fost placat la exterior cu lambriu pvc in mod gresit, direct pe el fara caroiaj iar prin chepengul podului a migrat caldura din casa in pod, a intalnit aerul rece de pe osb si a facut condens, de aici sigur a aparut mucegaiul.
                              Am dat jos acel lambriu si am dat osb-ul cu solutii antimucegai. Acum sa ma astept ca in vara acest mucegai sa nu mai fie deloc? Pot dupa sau in timpul verii sa replachez cu un lambriu siding? (pe caroiaj)
                              Odata cu incalzirea exterioara si aerisirea zonei se va elimina umiditatea din lemn si apoi se poate curata resturile daca vor mai exista. Dat fiind ca ati aplicat o solutie antimucegai este putin probabil sa mai aveti vreo urma de mucegai la primavara.
                              La primavara puteti aborda si problema placarii zonelor mentionate lasand acel spatiu de ventilatie sub lambriu, asa cum ati spus si aveti in vedere aerisirea naturala a podului pentru a preintampina orice acumulare de umiditate si aparitia condensului.

                              Postat în original de g3orge
                              [ATTACH=CONFIG]63536[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]63537[/ATTACH]

                              Si eu doresc sa va impartasesc experienta mea cu mucegaiul daca pot spune asa in iarna asta chiar dupa ce a trecut gerul puternic m-am trezit cu pata care se vede in imagine cineva mi-a spus sa dau cu SAVO anitimucegai si rezultatul se vede tot in imagine mentionez ca pereti sint exteriori si camera este incalzita
                              Observam ca a cazut stratul de lavabila cu tot cu glet. Nu este de vina solutia antimucegai ci problemele de aderenta ale gletului si eventual combinate cu punctul slab al acelui colt. Se poate repara usor zona prin aplicarea stratului de glet si apoi vopsirea peretilor respectivi in caz ca se observa diferenta de nuanta fata de vopseaua veche.

                              Comentariu

                              • Shaq
                                Living Legend
                                • 06.mar.2005
                                • 1309

                                #30
                                multumesc pentru raspuns, de fapt aceasta pb a a parut iarna trecuta si in vara am dat cu solutii antimucegai. OSB-ul a ramas cu N pete negre, seamana cu arsuri de tigara. Tocmai azi am urcat in pod sa redeschid geamurile pentru ventilatie, asa ca s-a incalzit afara si nu mai e viscol, si parca mirosul acela puternic a mai disparut. Dar osb-ul este foarte patat de acele urme negre. Voi urca zilele viitoare din nou si voi face si poze.
                                mai bine intreaba daca nu cunosti

                                Comentariu

                                Procesare...