Izolatie fundatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • claudiu12
    Incepator
    • 08.oct.2009
    • 1

    Izolatie fundatie

    am o problema foarte grava cu fundatia unei case.vreu sa o izolez si nu stiu cum.am nevoie sa izolez prima data pe exterior si apoi pe interior.ca sa ma intelegeti mai bine parterul este c-am 0.5 m in pamant ca un demisol dar pana la un loc este caramida.va dati seama ca pe interior de fiecare data imi cade zugraveala pina la nivelul la care tine umezeala,c-am 1 m.dar mai intai as vrea sa izolez pe exterior. am trotuare care va trebui sa le sparg de jur imprejur sa sap si dupa aia nu stiu ce este mai bun. ma puteti ajuta va rog pentru ca as vrea sa ma apuc in toamna asta daca mai apuc.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15154

    #2
    Spargere trotuare, dezvelire fundatie/perete, curatare, aplicare hidroizolatie, aplicare termoizolatie, turnare trotuare.

    Hidroizolatia cumembrana bituminoasa iar termoizolatia cu polistiren extrudat.

    Comentariu

    • Shaq
      Living Legend
      • 06.mar.2005
      • 1319

      #3
      in loc de hidroizolatie bituminoasa nu e mai buna cea din plastic gen guttabeta sau teraplast?
      mai bine intreaba daca nu cunosti

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15154

        #4
        Membrana cu crampoane nu are aceeasi destinatie cu membrana bituminoasa.
        Evident in unele cazuri, acolo unde nu sunt solicitari semnificative, membrana cu crampoane face fata insa in acest caz, tot asa de bine, ar merge treaba si fara ea.

        Comentariu

        • Shaq
          Living Legend
          • 06.mar.2005
          • 1319

          #5
          multzam de informatii
          mai bine intreaba daca nu cunosti

          Comentariu

          • mariusmihai0174
            Incepator
            • 17.oct.2009
            • 30

            #6
            buna ziua !as dori sa stiu cum trebuie sa procedez pt. a hidro-termo izola o fundatie a unei case, care nu este din beton ci doar din piatra ? casa nu are fisuri sau umezeala evidenta la int. dar la ext. zidul (60-65cmgrosime) este cam afectat pe o inaltime de aprox.80cm. va multumesc! incerc sa atasez foto
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15154

              #7
              Nu aveti si alte poze sau detalii despre fundatie, tip pereti, zone afectate, amplasare in zona etc.?

              Comentariu

              • mariusmihai0174
                Incepator
                • 17.oct.2009
                • 30

                #8
                este o casa construita in '70(mangalia) din piatra ,nu are o fundatie prea adanca (40cm),care este tot din piatra fara beton ,cred ca efectiv zidita si sigur nu are acel carton de bitum pt capilaritate iar peretele (latura de vest)cel mai afectat deocamdata doar la ext.este in curtea vecinului,care este in intregime cimentuita fara a vea vreun sifon poate chiar putina panta spre peretele meu. nu am peretele umed sau mecegai la interior

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15154

                  #9
                  Prima lucrare ar trebui sa aiba in vedere schimbarea pantei pentru a nu mai aduce apa spre fundatie/perete.

                  Ulterior se poate termoizola iar pentru hidroizolatie nu cred ca este cazul sa faceti ceva atat timp cat nu sunt alte probleme.

                  Termoizolatia se poate face atat pe soclu cat si pe fatada, soclu cu extrudat, fatada cu expandat.

                  Comentariu

                  • mariusmihai0174
                    Incepator
                    • 17.oct.2009
                    • 30

                    #10
                    si totusi preventiv pentru ca tot umblu la perete si nu-i pot impune vecinului prea multe cel mult sa torn un trotuar mai inalt

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15154

                      #11
                      Sa inteleg ca spatiul acela betonat, de langa perete este in curtea vecinului?

                      Daca apa de la vecin vine spre fundati acasei dvs. este si obligatia lui sa repare aceasta stare de fapt.
                      Ce straturi exista pe acea zona de perete afectata?

                      Ar trebui eliminata tencuiala cu probleme (degradata, neaderenta), spart o zona de 20-30 cm din betonul turnat langa perete, dezvelit 20-30 cm sub nivelul solului, asteptat sa se usuce zona, reparatie zona si aplicare hidroizolatie pana la un nivel de 30-40 cm deasupra solului, aplicare polistiren extrudat, spalcuit si finisat, turnat beton cu dop de bitum si panta de 1-2% pentru a nu mai aduce apa la fundatie. Peste nivelul soclului izolat si finisat se poate aplica termosistem cu expandat.

                      Comentariu

                      • mariusmihai0174
                        Incepator
                        • 17.oct.2009
                        • 30

                        #12
                        multumesc pt raspunsuri ! ar mai fi ceva de care nu sunt sigur:cu ce material repar fundatia sub nivelul o ? tencuiala clasica cu var sau exista ceva special?

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15154

                          #13
                          Stiti cum arata efectiv sub cota 0 ?

                          Comentariu

                          • Shaq
                            Living Legend
                            • 06.mar.2005
                            • 1319

                            #14
                            pt mucegai exista o solutie bison, recipient rosu cu pulverizator, e eficienta?
                            mai bine intreaba daca nu cunosti

                            Comentariu

                            • mariusmihai0174
                              Incepator
                              • 17.oct.2009
                              • 30

                              #15
                              banuiesc ca este piatra zidita efectiv sau ceva genul dar sigur are imperfectiuni nu pot aplica membrana bituminoasa pe ea si trebuie banuiesc indreptata(finisata)

                              Comentariu

                              Procesare...