Igrasie demisol - posibil de la canalizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Robert State
    Incepator
    • 13.oct.2009
    • 2

    Igrasie demisol - posibil de la canalizare

    Buna ziua,
    Sunt nou pe acest forum, motiv pentru care imi cer scuze anticipat pentru eventualele erori de postare.

    Locuiesc intr-o vila d+p+1+m construita cam prin 1950 si de ceva timp ma confrunt cu igrasie permanenta la demisol...indiferent de mesterii care au aplicat cate-o zugraveala, igrasia recidiveaza.
    Acum, pe peretele exterior al fundatiei (pe partea care face igrasie) se gaseste o canalizare, probabil la fel de veche ca si casa, banuiala mea fiind ca teava de beton a aceastei canalizari are crapaturi, pori sau ceva de acest gen, apa infiltrandu-se pe peretele de pe acea parte....fiind practic nevoie de re-izolarea respectivei tevi de canalizare.

    Daca cineva ma poate ajuta cu un sfat sau daca imi puteti recomanda o firma specializata pe genul acesta de probleme, care sa nu ia si pielea de pe mine, va raman profund indatorat

    O alta rugaminte se refere la recomandarea unui meserias care sa-mi poata monta un burlan
    La fel de haios a sunat pentru toate firmele specializate la care am sunat si care mi-au raspuns ca nu se deranjeaza pentru un singur burlan, problema este ca de 2-3 luni de cand respectivul burlan a fost daramat de caderea unui pom, apa se scurge pe fatada casei si daca pe timp de vara nu era o "nebunie, risca sa devina o problema acuta o data cu apropierea iernii.

    Va multumesc anticipat!
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Astazi am fost sa vad o casa construita chiar mai devreme , ca an , cu probleme la demisol . Dupa ce am vazut in demisol tencuiala cazuta pina la caramida si pe inaltimea podea -putin peste nivelul solului , tencuiala din var -nisip , am tras concluzia ca de vina este proasta hidroizolatie a demisolului ... M-am dus si la etaj sa vad cum este tencuiala ( tot var-nisip ) , era ok ....
    Concluzia a ramas clara : proasta hidroizolatie a demisolului care trebuie refacuta , un sistem de colectare si dirijare a apei de ploaie , trotuare ....
    Dupa ce mai pe ocolite , sa nu se sperie persoana de amploarea operatiunii , i-am spus cam cum si ce trebuie facut , s-a luminat la fata ! si mi-a relatat ca acum multi ani a incercat o asemenea operatiune dar pe atunci nu existau materiale performante si s-a limitat la o simpla smolire a zidurilor . Acum ce s-a facut concret , cine mai stie ....
    Ce-am relatat mai sus este valabil si pt dvs , mai mult ca sigur ! Este o operatiune complicata , trebuie sapat in jurul cladirii , facuta hidroizolatie , reparata canalizarea , probabil si teava de apa ....
    Pt burlan nu aveti si dvs un " preten " ???
    Macar scrieti orasul , poate va ajuta careva !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Robert State
      Incepator
      • 13.oct.2009
      • 2

      #3
      De loc sunt din Bucuresti.

      Nu e vorba de izolatia demisolului...pt ca peretele care face igrasie este perete comun cu casa lipita de noi (sunt case in coglinda), singura sursa de umezeala fiind aceasta canalizare care leaga canalizarea a doua stradute si care trece chiar pe sub casa...adica chiar pe aceea parte a casei...igrasia formandu-se exclusiv pe respectivul perete, nu si in alte zone ale demisolului.
      Pt acest motiv cred ca-i vorba de canalizare si va ceream parerea sa ajutorul profesional, in vederea izolarii respectivei conducte de canalizare.

      In privinta burlanului
      Nu e vorba ca nu am un prieten, problema e ca trebuie o scara destul de inalta pt a aplica prinderile de peretele casei (scara de care n-am reusit sa fac rost) si tinand cont ca e vorba de vre-o 7-8m inaltime, nu vreau sa ma joc aiurea si sa cada burlanu-n capul cuiva.

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Tot de casa in oglinda vorbeam si eu , mai precis de cele tip , zise la vremea lor economice. Am studiat si peretele comun cu vecinul , normal , si arata identic deoarece umezeala " a tras " plus ca nu pot sti ce are vecinul in demisol !
        Ce spuneti dvs , ca aveti umezeala numai pe peretele comun..... Eu zic sa vedeti si pe la vecin ce are pe acolo , tevi de apa , canalizare , ceva defect , deoarece nu prea pot crede sa aveti o canalizare care sa traverseze pe sub casa ....
        In cazul ca ar fi asa ceva , nu exista izolatie ci o mare lucrare. Asta ar insemna sapat prin curte ( cred ca teava este undeva la mai mult de -2m ! ) si schimbata toata teava de la canalizare , apoi prin casa , si iarasi afara pina unde merge .... Reparatii si hidroizolatii ulterior . Totusi inclin sa cred ca nu exista canalizare acolo . La acest tip de case canalizarea este independenta si fiecare vecin are teava lui care intra in cladire prin partea opusa zidului comun , undeva in zona de sub scara ce duce la demisol ...
        Deci dvs nu aveti teava de canalizare sub casa . Garantat ! Trebuie sa fie alta problema .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        Procesare...