Montare clapa actionare intrerupator

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gabimok
    Incepator
    • 02.feb.2008
    • 67

    Montare clapa actionare intrerupator

    Cum e corect sa se aprinda becul la apasarea in partea de sus a clapitei intrerupatorului sau invers-jos?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Mie mi se pare normal sa se aprinda becul atunci cand clapa este apasata in partea de jos.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      S-a mai discutat problema aceasta si concluzia topicului la vremea aceea era ca fiecare poate monta intreruptorul cum considera mai usor de utilizat.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Bill
        Membru marcant
        • 05.dec.2006
        • 419

        #4
        Si eu am o fixatie in legatura cu montarea clapetei.
        Le pun idem ca si @VYS.

        Comentariu

        • Bill
          Membru marcant
          • 05.dec.2006
          • 419

          #5
          Sa va spun ce am vazut undeva si mi s-a parut interesanta ideea.
          Dupa cum stiti, este o moda cu montarea intrerupatoarelor la semiinaltime.
          Bine, astea pe langa faptul ca erau montate la semiinaltime mai erau inclinate la 45 grade, sau mai bine spus cu partea de sus orientata spre usa.
          Pare f. ergonomica asezarea in felul acesta, cand intri in camera, intinzi mana inspre intrerupator orientata la 45 grd fata de corp., la fel si la iesire.

          Comentariu

          • komy
            Membru Marcant
            • 22.iul.2008
            • 442

            #6
            Asta chiar mi se pare o idee foarte tare... sa stii ca mi-ar fi placut niste poze.

            Numai bine.
            Imi place lumina!

            Comentariu

            • Codex
              Membru
              • 12.mai.2006
              • 253

              #7
              Re: Montare clapa actionare intrerupator

              Postat în original de gabimok
              Cum e corect sa se aprinda becul la apasarea in partea de sus a clapitei intrerupatorului sau invers-jos?
              Prin normative din cunostintele mele nu se prevad astfel de restrictii, dar tinand cont ca moda aplasarii intrerupatoarelor este la nivelul mainii, si mai lunad in calcul ca la aceasta inaltime poate ajunge si un copil, cred ca este mai corect aplasarea intrerupatorului astfel incat in pozitia aprins sa fi apasata partea de sus a "clapitei" intrerupatorului. la urma urmei un copil mai degraba apasa partea de jos decat cea de sus.

              Oricum e o parere!

              Cu stima
              Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

              Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

              Electrician autorizat IIA + IIB

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Dar cu cat sunt mai inclinate ies mai inafara peretelui si risti sa le lovesti cu ceva, sa se smulga din perete.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                Procesare...