Izolarea podului

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dragos.a.vilcu
    Incepator
    • 19.oct.2009
    • 9

    Izolarea podului

    Buna ziua,

    am o intrebare referitor la izolarea podului.

    Imi construieste casa o firma. in pod , deasupra planseului de beton, trebuie sa-mi puna vata minerala de 10 cm, intre capriori (si acoperit cu podea de scanduri). cand am verificat erau cam 5-6 cm. explicatia lor : vata s-a tasat in timp....
    ce parere aveti ? sta in picioare explicatia lor ?

    in plus, vata se vede printre scanduri, direct, nu are nicio folie deasupra, nimic. este o folie doar intre planseul de beton si vata.

    multumesc
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15140

    #2
    Nu am inteles legatura intre planseul de beton si vata, capriori si scandura?

    Descrieti exact cum aveti acel planseu, de lemn sau de beton si care sunt starturile aplicate intr-o anumita ordine.
    Cat timp a trecut de la aplicarea stratului de vata pana la constatarea dvs?
    Sunteti sigur ca a fost aplicat un strat de vata de 10cm si nu unul de 5cm?

    Comentariu

    • georgeflorin
      Membru marcant
      • 15.sep.2009
      • 306

      #3
      De la 10 nu se taseaza la 5 , vata minerala de 10 se desface foarte usor in doua , deci cu pret de jumate au facut totul , in loc de 9 mp cu vata de 10 au facut 18 mp cu vata de 5.

      "s-a tasat " auzi! Nici un copil de 5 ani nu cred ca inghitea pastila.

      Comentariu

      • dragos.a.vilcu
        Incepator
        • 19.oct.2009
        • 9

        #4
        deci in ordine am : planseu de beton, folie, vata minerala, podea de scanduri.
        din cate inteleg de la voi e trasa de par chestia cu "tasarea".
        in contract scrie clar : 10 cm. cu toate astea are cam 5-6 cm
        vata s-a pus acum 4-5 luni

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15140

          #5
          Puneti baieti sa va desfaca un sul de vata de 10 cm grosime si observati la ce grosime finala se destinde.
          Daca nu a fost umezita si nu s-a furat din vata atunci este imnposibil ca in 4 luni sa se taseze la jumatate din grosimea initiala.

          Comentariu

          • georgeflorin
            Membru marcant
            • 15.sep.2009
            • 306

            #6
            Auziti "in contract scrie clar : 10 cm. cu toate astea are cam 5-6 cm "
            Tot respectul pentru dumneavoastra , se pare ca sunte-ti un om cinstit , problema este ca nu a-ti dat de oameni asemanatori d-voastre.
            Un contract nu valoreaza absolut nici cit hirtia pe care este tiparit, nu stiti ce inseamna o firma in romania ? SRL -societate cu raspundere limitata, se poate vinde cu datorii cu tot pe un pret de 1200 lei + 500 de lei cat ia un amarat sa ii fie trecuta pe nume, asa ca nu cumva sa va ganditi sa apelati la tribunal.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Ca idee, uite cum arata o vata tocmai desfacuta din ambalaj.
              Este sortiment Rio Twin 10/5. De remarcat ca separarea celor doua straturi (se vede in poza) nu este tocmai la jumatate.
              Fișiere Atașate
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15140

                #8
                Sugestiva poza.

                Comentariu

                Procesare...