Din ce si cum sa fac tavanul respectiv pardoseala?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • valicirnu
    Incepator
    • 15.nov.2005
    • 3

    Din ce si cum sa fac tavanul respectiv pardoseala?

    Salut
    In vara aceasta m-am apucat de o casa la tara, constructia este terminata la rosu, iar intre parter si mansarda nu am decat barnele. Va rog sa-mi spuneti ce materiale as putea folosi pentru a executa acest plafon intre cele doua nivele ( exclus betonul, acoperisul este deja facut, inclusiv tigla metalica este montata), pentru un confort termic si fonic.
    vali
  • cuciuch daniel
    Membru Marcant
    • 31.oct.2005
    • 358

    #2
    pui scandura in pod, apoi termoizolezi cu vata minerala, apoi plachezi cu rigips
    va multumesc de raspunsuri.

    Comentariu

    • valicirnu
      Incepator
      • 15.nov.2005
      • 3

      #3
      Postat în original de cuciuch daniel
      pui scandura in pod, apoi termoizolezi cu vata minerala, apoi plachezi cu rigips
      Merci, e un raspuns pe care multi il stim, dar cum se vor monta toate acestea ce fel de vata minerala, pe ce structura va fi ea montata, voi izola sau nu barnele din lemn , dk da cu ce?, pe ce structura voi monta rigipsul ce chit voi folosi.... etc.
      vali

      Comentariu

      • cuciuch daniel
        Membru Marcant
        • 31.oct.2005
        • 358

        #4
        vata minerala ROCKWOOL ,ori o vata minerala care are folie pe ea, se prinde cu capse de podea,o strapungi si intri in podea
        ai grija sa nu ramana locuri neizolate, barnele de lemn nu trebuiesc izolate, lemnul el insusi este4 un izolator bun
        poti face un schelet de lemn pe care- sa-l prinzi de barne pt a asigura o planeitate tavanului, peste schelet prinzi placile de rigips, finisezi si gata
        va multumesc de raspunsuri.

        Comentariu

        • valicirnu
          Incepator
          • 15.nov.2005
          • 3

          #5
          Multumesc mult
          vali

          Comentariu

          Procesare...