Aparat de sudura, invertor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dummy_
    Membru Marcant
    • 16.mai.2009
    • 670

    Aparat de sudura, invertor

    doresc achizitionarea unui aparat de sudura tip invertor model TELWIN Technology 220HD monofazat
    Recomandat pentru sudarea cu electrozi inveliti in curent continuu si TIG - DC cu amorsare prin contact.
    Sudeaza cu toate tipurile de electrozi.
    Gabarit redus, fiabile si robuste, usor de intretinut.
    Reglaj continuu al curentului de sudura.
    Protectie termica cu termostat.
    Domeniu de utilizare : Reparatii si intretinere, constructie metalica usoara.
    .
    tensiunea de alimentare : 230 V
    Curent absorbit : 24 A/60% - 41 A max
    Putere absorbita : 7 kW max
    Valoare siguranta fuzibila : 16 A
    Randament : 0,83
    Factor de putere : 0,7
    Tensiune in gol : 85 V
    Gama de curent : 5 - 200 A
    Curent la 60% durata activa : 150 A
    Curent maxim : 200A in 35% (3.5 minute din 10)
    Electrozi utilizabili : 1,6 - 4,0 mm
    Clasa de izolatie : H
    Grad de protectie : IP 23
    Gabarit mm ( LxlxH ) : 430 x 170 x 290
    Greutate : 9,5 kg
    Intrebarea este daca a lucrat cineva cu acest model sau cu modele similare , cum se conporta , sunt fiabile , si mai ales cum se conporta la sudura TIG ?se poate folosi si CO2 in loc de argon ? sau imi recomandati alt model ?
    Fișiere Atașate
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1226

    #2
    Re: Aparat de sudura, invertor

    Postat în original de dummy_
    doresc achizitionarea unui aparat de sudura tip invertor model TELWIN Technology 220HD monofazat
    Intrebarea este daca a lucrat cineva cu acest model sau cu modele similare , cum se conporta , sunt fiabile , si mai ales cum se conporta la sudura TIG ?se poate folosi si CO2 in loc de argon ? sau imi recomandati alt model ?
    am la lucru un aparat Castolin PowerMax, nu sunt sudor de meserie, dar am invatat de nevoie, lucrez cu el doar in lipsa sudorului, doar electric, nu pot sa spun nimic negativ despre el, sudeaza aluminiu, inox, sudeaza cu electrozi speciali (aliaj dur la scuturi de protectie), sudeaza in argon, din ce m-am informat se pare ca nu sudeaza in CO2 datorita proprietatilor diferite ale celor 2 gaze

    Comentariu

    • DYC
      Membru marcant
      • 28.iul.2008
      • 386

      #3
      Ca si marca Telwin sunt printre cela mai bune de pe piata, au retea de service extinsa si cu un importator serios.
      Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
      vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

      Comentariu

      • raduradu
        Incepator
        • 15.sep.2006
        • 18

        #4
        salutare

        salutare domnu dummy_ . Am vazut pe un forum din galati braila ca vinde cineva un astfel de aparat. Poate dansul va poate da mai multe detalii despre aparat, daca doriti sa il achizitionati. http://forum.anunturi-galati.ro/view...telwin#p431293.
        O zi buna

        Comentariu

        • vicentiu olaru
          Incepator
          • 18.oct.2009
          • 81

          #5
          Am folosit un astfel de aparat de care am fost f. multumit,pana cind un prost l-a spart ...Am achizitionat un altfel de aparat acum,SELCO,de care sunt mai multumit,in sesnsul ca e mai usor,mai "fluent"la lucru,chiar daca are limita superioara a amperajului mai mica.Mentionez ca nu ma pricep sa sudez,insa va prezint concluziile baietilor mei care-l folosesc.
          - SEMNATURA STEARSA DE ADMINISTRATOR -

          TE ROG SA CITESTI REGULAMENTUL FORUMULUI!

          Comentariu

          Procesare...