+ Răspuns la subiect
Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 43

Subiect: Suport saltea: somiera versus placa de pal

Deja ati inceput sa discutati sa somierele se strica ! Asta inseamna - ( minus ) , inseamna ca nu sint eterne ....
    N-ati spus de ce ar trebui aleasa somiera , chiar si cu acest minus ....., ce aduce ea in plus !

Probabil curenti de aer pe dedesubt
    Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

Citat Postat în original de Inginerul_bv

Off-topic. N-ar trebui sa le permiti nici la o pensiune. No offense.
    Aveti dreptate. Dar ma refer la un fapt general, uitati-va cum arata bunurile comune (sa zicem lifturile sau mijlocele de transport in comun).
    In mod normal o somiera pentru pensiune/hotel ar trebui sa fie foarte rezistenta si sa reziste acestor socuri extreme. Varianta de somiera, la care se urmareste costul de productie cat mai scazut in detrimentul calitatii produsului finit va avea soarta celor descrise de Mina.
    Cu toate ca discutam despre faptul ca somierele se pot rupe (nu se strica, se rup lamele) nu putem spune ca somiera are un minus in acest sens. La fel putem spune despre un stilou, daca il apasati tare si ii indoiti penita, nu ii va aduce acestuia un minus si va face din el un produs mai putin bun.

Placa de pal este doar o alternativa pentru somiera, una din cele mai ieftine, dar cu siguranta cea mai comoda pentru un producator de mobilier care foloseste ca materie prima palul. Este o solutie "ieftina".

Un minus major al palului este ca se deformeaza in timp si se va lasa, patul ajungand ca o groapa... Foarte putine paturi se produc cu sustineri multiple pentru coala de pal (vorbim depre cele care exista in comert si la producatorii de mobilier la comanda). Iar in cazul in care il facem mai bine sustinut cu cadre metalice, sau diverse traverse din pal sau alte materiale, apar costuri suplimetare cu materia prima, cu debitarea, timpul executie marit si iata ca nu mai este chiar asa ieftina o somiera facuta dintr-o coala de pal. Cred ca fiecare lucru isi are destinatia lui, cu ciocanul de batut cuie nu poti face o sculptura de lemn, iar cu dalta nu se bat cuie, bineinteles ca un bricolator va putea folosi aceste scule si in modul descris mai sus, dar asta nu ii va aduce nici un avantaj ciocanului pentru simplul fapt ca este mai ieftin sau ca este mai teapan prins de coada...

Citat Postat în original de driver®
    Varianta de somiera, la care se urmareste costul de productie cat mai scazut in detrimentul calitatii produsului finit va avea soarta celor descrise de Mina.
    Adica dvs. spuneti ca eu am ales un cost de productie scazut cand am cumparat o somiera de 120 ron ( 800x2000) ????? in detrimentul calitatii???? pai eu am luat ceva mai scump si teoretic garantat mai mult si eu am vrut cost scazut?? da....
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	suport_saltea_164.jpg‎ 
Afișări:	6462 
Mărime:	25,9 KB
ID:		45000  

[Placa de pal este doar o alternativa pentru somiera, una din cele mai ieftine, dar cu siguranta cea mai comoda pentru un producator de mobilier care foloseste ca materie prima palul. Este o solutie "ieftina".
    Un minus major al palului este ca se deformeaza in timp si se va lasa, patul ajungand ca o groapa... Foarte putine paturi se produc cu sustineri multiple pentru coala de pal (vorbim depre cele care exista in comert si la producatorii de mobilier la comanda). Iar in cazul in care il facem mai bine sustinut cu cadre metalice, sau diverse traverse din pal sau alte materiale, apar costuri suplimetare cu materia prima, cu debitarea, timpul executie marit si iata ca nu mai este chiar asa ieftina o somiera facuta dintr-o coala de pal.
    devine distractiv ...se poate muta topicul la relaxare !

Citat Postat în original de Mircea G
    Poate va si explicati... remarcile in 2 peri nu ma incanta deloc si nu cred ca isi au rostul...

[Placa de pal este doar o alternativa pentru somiera, una din cele mai ieftine, dar cu siguranta cea mai comoda pentru un producator de mobilier care foloseste ca materie prima palul. Este o solutie "ieftina".
    Un minus major al palului este ca se deformeaza in timp si se va lasa, patul ajungand ca o groapa... Foarte putine paturi se produc cu sustineri multiple pentru coala de pal (vorbim depre cele care exista in comert si la producatorii de mobilier la comanda). Iar in cazul in care il facem mai bine sustinut cu cadre metalice, sau diverse traverse din pal sau alte materiale, apar costuri suplimetare cu materia prima, cu debitarea, timpul executie marit si iata ca nu mai este chiar asa ieftina o somiera facuta dintr-o coala de pal.
    Daca vreti si explicatii ....
    Spuneti ca placa de pal este o solutie ieftina si comoda pt producator ... Corect ! asta inseamna si un pret mai bun pt cumparator .( este PFL si nu PAL )
    Spuneti ca se deformeaza .... Credeti ? Credeti ca se risca cineva sa puna o placa de 1,6x2 m fara un sprijin ??? Eu nu cred . Traversele se fac in mare majoritate a cazurilor din resturi ( PFL , PAL ) tehnologice .
    Si dupa toate aceste spuneti ca pretul la suportul pt saltea facut din PFL este mai mare , evident ! de parca somiera este bonus si nu costa nimic ....

Pe mine ma amuza ...

Ps. Patul meu este comandat dar proiectat de mine . Suportul este din PFL dur si are traverse de sprijin intre care se incadreaza si un sertar . Ce-mi place la el ? Este rigid , nu se misca nimic , deci nu ma streseaza + are inaltimea pe care mi-a placut mie ...( paturile stas sint mai joase ...) .
    Dvs vindeti somiere ?????
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	placa_suport_saltea_din_pfl_746.jpg‎ 
Afișări:	5363 
Mărime:	45,8 KB
ID:		45049  

Vad ca ati gasit o interpretare proprie la ce am scris eu si imi rastalmaciti cuvintele prin scoatere din context.

Spuneti ca placa de pal este o solutie ieftina si comoda pt producator ... Corect ! asta inseamna si un pret mai bun pt cumparator .( este PFL si nu PAL )
    Placa de pal este doar o alternativa pentru somiera, una din cele mai ieftine, dar cu siguranta cea mai comoda pentru un producator de mobilier care foloseste ca materie prima palul. Este o solutie "ieftina".
    Intradevar este corect citatul dar numai in parte, nu am spus “solutie comoda” ci “cea mai comoda si solutie "ieftina"” , iar acest fapt nu inseamna un pret mai bun pentru cumparator, uneori chiar din contra, eu ma consider prea sarac sa cumpar lucruri ieftine si de calitate indoielnica. Cumparatorii care inghit toate gogosile si cumpara produse cu ochii inchisi isi merita soarta. Sau nu ati vazut inca “dormitoare” complete din PAL (sifonier generos, pat 160x200, 2 noptiere si o comoda “draguta” ) ) in marile lanturi de bricolaj la doar 800 de roni?...
    Spuneti ca se deformeaza .... Credeti ? Credeti ca se risca cineva sa puna o placa de 1,6x2 m fara un sprijin ??? Eu nu cred . Traversele se fac in mare majoritate a cazurilor din resturi ( PFL , PAL ) tehnologice .
    Da, PAL-ul se deformeaza, nu are calitatile OSB-ului, iar un singur sprijin la asemenea dimensiuni este undeva spre foarte putin. Iar resturile tehnologice nu prea au dimensiunile necesare unei traverse de sprijin, deci este exclus ca aceste traverse sa fie resturi de material.
    Si dupa toate aceste spuneti ca pretul la suportul pt saltea facut din PFL este mai mare , evident ! de parca somiera este bonus si nu costa nimic ....
    ...in cazul in care il facem mai bine sustinut cu cadre metalice, sau diverse traverse din pal sau alte materiale, apar costuri suplimetare cu materia prima, cu debitarea, timpul executie marit si iata ca nu mai este chiar asa ieftina o somiera facuta dintr-o coala de pal.
    Corect si incorect in acelasi timp. Sunteti cumva politician?... intoarceti asa simplu cuvintele. Eu nu am spus despre cost ca ar fi “mai mare” dupa cum sugerati dumneavoastra, am sugerat doar ca este mai ridicat prin costul “accesoriilor” suplimentare necesare, diverse traverse metalice sau din materialele pe care le numiti resturi tehnologice, si a timpului necesar confectionarii acestora. Nicidecum nu am spus ca acest cost poate depasi pretul unei somiere. Dar daca este din PFL s-ar putea sa fie chiar si de cateva ori mai mare.
    ...( este PFL si nu PAL )...
    ... proiectat de mine . Suportul este din PFL dur si ....
    Si eu sunt foarte curios unde ati gasit dumneavoastra PFL dur cu o asemenea grosime, din poza nu reiese prea clar ce fel de material aveti acolo. Insa nu cred ca vorbim de lucruri diferite, producatorii de mobilier pun suport pentru saltea (in afara de cei care recomanda o somiera elastica), o placa de PAL(placi aglomerate din lemn), mai exact PAL brut sau simplu, cum vreti sai ii spuneti, nicidecum PFL (placi fibro-lemnoase), iar pana la proba contrarie cred ca si dumnevoastra aveti acelasi lucru sub saltea, adica PAL BRUT.
    PFL-ul se gaseste cu grosimi mai mici de 4 mm care abia va pot sustine salteaua....

Si nu, nu sunt vanzator de somiere, nu am nici un fel de legatura cu productia sau vanzarea acestora.

Frumos pat, PAL de 25... deci stabilitatea lui nu vine doar de placa de sustinere a saltelei

Haideti sa pastram un ton moderat al discutiei
    Tocmai mi s-a cerut de catre cumnatul meu sa reproduc cadrul metalic care l-am facut pentru patul meu, pe care l-am prezentat in topicul "Mobila facuta de mine". Ce imbunatatiri credeti ca ar trebui sa aduc proiectului, sau ce minisuri credeti ca are ? Sa folosesc la fel ca la mine o placa de PAL rigida sau scanduri de rasinoase cu spatii intre ele ca sa imit o somiera ?
    Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

de ce ai vrea sa imiti o somiera?
    pune domne placa intreaga de pal.
    de ce vreti voi sa faceti mai putine zone de portanta?

eu cred ca mai bine ii faci saltelei un strat complet, astfel incat toate arcurile si structura portanta sa nu fie solicitata anapoda.

eu am la salteaua mea 220 arcuri si are si o greutate infernala. eu unu nu pot decat sa o imping sau maxim ridic pe o parte. e nevoie de 2 persoane pt a o putea ridica.

la saltele de 20cm grosime nu e nevoie de somiera pt ca nu e nevoie de elasticitate suplimentara. cea interna saltelei ajunge.

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Lamele somiera
    De alin_mg în forumul Mobilier
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 06.01.2013, 21:58
  2. Lipire sau prelungire placa PAL
    De cyberman84 în forumul Mobilier
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 07.12.2012, 18:53
  3. Calcul dimensiuni placa PAL
    De andrei.mi în forumul Mobilier
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 27.07.2011, 09:22
  4. Somiera rabatabila
    De nickey1234 în forumul Mobilier
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 14.10.2010, 08:59
  5. Unde gasesc in Bucuresti placa suport contor gaze?
    De hicx în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 14.07.2009, 15:47

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii