Suport saltea: somiera versus placa de pal

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ionutdriver
    Membru
    • 04.oct.2009
    • 112

    #16
    Postat în original de Mircea G
    devine distractiv ...se poate muta topicul la relaxare !
    Poate va si explicati... remarcile in 2 peri nu ma incanta deloc si nu cred ca isi au rostul...

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #17
      Postat în original de Mircea G
      Postat în original de driver®
      [Placa de pal este doar o alternativa pentru somiera, una din cele mai ieftine, dar cu siguranta cea mai comoda pentru un producator de mobilier care foloseste ca materie prima palul. Este o solutie "ieftina".
      Un minus major al palului este ca se deformeaza in timp si se va lasa, patul ajungand ca o groapa... Foarte putine paturi se produc cu sustineri multiple pentru coala de pal (vorbim depre cele care exista in comert si la producatorii de mobilier la comanda). Iar in cazul in care il facem mai bine sustinut cu cadre metalice, sau diverse traverse din pal sau alte materiale, apar costuri suplimetare cu materia prima, cu debitarea, timpul executie marit si iata ca nu mai este chiar asa ieftina o somiera facuta dintr-o coala de pal.
      devine distractiv ...se poate muta topicul la relaxare !
      Daca vreti si explicatii ....
      Spuneti ca placa de pal este o solutie ieftina si comoda pt producator ... Corect ! asta inseamna si un pret mai bun pt cumparator .( este PFL si nu PAL )
      Spuneti ca se deformeaza .... Credeti ? Credeti ca se risca cineva sa puna o placa de 1,6x2 m fara un sprijin ??? Eu nu cred . Traversele se fac in mare majoritate a cazurilor din resturi ( PFL , PAL ) tehnologice .
      Si dupa toate aceste spuneti ca pretul la suportul pt saltea facut din PFL este mai mare , evident ! de parca somiera este bonus si nu costa nimic ....

      Pe mine ma amuza ...

      Ps. Patul meu este comandat dar proiectat de mine . Suportul este din PFL dur si are traverse de sprijin intre care se incadreaza si un sertar . Ce-mi place la el ? Este rigid , nu se misca nimic , deci nu ma streseaza + are inaltimea pe care mi-a placut mie ...( paturile stas sint mai joase ...) .
      Dvs vindeti somiere ?????
      Fișiere Atașate
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • ionutdriver
        Membru
        • 04.oct.2009
        • 112

        #18
        Vad ca ati gasit o interpretare proprie la ce am scris eu si imi rastalmaciti cuvintele prin scoatere din context.

        Postat în original de Mircea G
        Spuneti ca placa de pal este o solutie ieftina si comoda pt producator ... Corect ! asta inseamna si un pret mai bun pt cumparator .( este PFL si nu PAL )
        Postat în original de driver®
        Placa de pal este doar o alternativa pentru somiera, una din cele mai ieftine, dar cu siguranta cea mai comoda pentru un producator de mobilier care foloseste ca materie prima palul. Este o solutie "ieftina".
        Intradevar este corect citatul dar numai in parte, nu am spus “solutie comoda” ci “cea mai comoda si solutie "ieftina"” , iar acest fapt nu inseamna un pret mai bun pentru cumparator, uneori chiar din contra, eu ma consider prea sarac sa cumpar lucruri ieftine si de calitate indoielnica. Cumparatorii care inghit toate gogosile si cumpara produse cu ochii inchisi isi merita soarta. Sau nu ati vazut inca “dormitoare” complete din PAL (sifonier generos, pat 160x200, 2 noptiere si o comoda “draguta” ) ) in marile lanturi de bricolaj la doar 800 de roni?...
        Postat în original de Mircea G
        Spuneti ca se deformeaza .... Credeti ? Credeti ca se risca cineva sa puna o placa de 1,6x2 m fara un sprijin ??? Eu nu cred . Traversele se fac in mare majoritate a cazurilor din resturi ( PFL , PAL ) tehnologice .
        Da, PAL-ul se deformeaza, nu are calitatile OSB-ului, iar un singur sprijin la asemenea dimensiuni este undeva spre foarte putin. Iar resturile tehnologice nu prea au dimensiunile necesare unei traverse de sprijin, deci este exclus ca aceste traverse sa fie resturi de material.
        Postat în original de Mircea G
        Si dupa toate aceste spuneti ca pretul la suportul pt saltea facut din PFL este mai mare , evident ! de parca somiera este bonus si nu costa nimic ....
        Postat în original de driver®
        ...in cazul in care il facem mai bine sustinut cu cadre metalice, sau diverse traverse din pal sau alte materiale, apar costuri suplimetare cu materia prima, cu debitarea, timpul executie marit si iata ca nu mai este chiar asa ieftina o somiera facuta dintr-o coala de pal.
        Corect si incorect in acelasi timp. Sunteti cumva politician?... intoarceti asa simplu cuvintele. Eu nu am spus despre cost ca ar fi “mai mare” dupa cum sugerati dumneavoastra, am sugerat doar ca este mai ridicat prin costul “accesoriilor” suplimentare necesare, diverse traverse metalice sau din materialele pe care le numiti resturi tehnologice, si a timpului necesar confectionarii acestora. Nicidecum nu am spus ca acest cost poate depasi pretul unei somiere. Dar daca este din PFL s-ar putea sa fie chiar si de cateva ori mai mare.
        Postat în original de Mircea G
        ...( este PFL si nu PAL )...
        ... proiectat de mine . Suportul este din PFL dur si ....
        Si eu sunt foarte curios unde ati gasit dumneavoastra PFL dur cu o asemenea grosime, din poza nu reiese prea clar ce fel de material aveti acolo. Insa nu cred ca vorbim de lucruri diferite, producatorii de mobilier pun suport pentru saltea (in afara de cei care recomanda o somiera elastica), o placa de PAL(placi aglomerate din lemn), mai exact PAL brut sau simplu, cum vreti sai ii spuneti, nicidecum PFL (placi fibro-lemnoase), iar pana la proba contrarie cred ca si dumnevoastra aveti acelasi lucru sub saltea, adica PAL BRUT.
        PFL-ul se gaseste cu grosimi mai mici de 4 mm care abia va pot sustine salteaua....

        Si nu, nu sunt vanzator de somiere, nu am nici un fel de legatura cu productia sau vanzarea acestora.


        Frumos pat, PAL de 25... deci stabilitatea lui nu vine doar de placa de sustinere a saltelei

        Comentariu

        • Inginerul_bv
          Membru
          • 18.oct.2009
          • 129

          #19
          Haideti sa pastram un ton moderat al discutiei
          Tocmai mi s-a cerut de catre cumnatul meu sa reproduc cadrul metalic care l-am facut pentru patul meu, pe care l-am prezentat in topicul "Mobila facuta de mine". Ce imbunatatiri credeti ca ar trebui sa aduc proiectului, sau ce minisuri credeti ca are ? Sa folosesc la fel ca la mine o placa de PAL rigida sau scanduri de rasinoase cu spatii intre ele ca sa imit o somiera ?
          Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

          Comentariu

          • faraonu
            Membru
            • 23.oct.2005
            • 208

            #20
            de ce ai vrea sa imiti o somiera?
            pune domne placa intreaga de pal.
            de ce vreti voi sa faceti mai putine zone de portanta?

            eu cred ca mai bine ii faci saltelei un strat complet, astfel incat toate arcurile si structura portanta sa nu fie solicitata anapoda.

            eu am la salteaua mea 220 arcuri si are si o greutate infernala. eu unu nu pot decat sa o imping sau maxim ridic pe o parte. e nevoie de 2 persoane pt a o putea ridica.

            la saltele de 20cm grosime nu e nevoie de somiera pt ca nu e nevoie de elasticitate suplimentara. cea interna saltelei ajunge.

            Comentariu

            • Seni
              Living Legend
              • 05.mar.2006
              • 3481

              #21
              Postat în original de Inginerul_bv
              ...Sa folosesc la fel ca la mine o placa de PAL rigida sau scanduri de rasinoase cu spatii intre ele ca sa imit o somiera ?
              mergi pe PAL!!

              Comentariu

              • ionutdriver
                Membru
                • 04.oct.2009
                • 112

                #22
                Postat în original de faraonu
                la saltele de 20cm grosime nu e nevoie de somiera pt ca nu e nevoie de elasticitate suplimentara. cea interna saltelei ajunge.
                O teorie interesanta.

                Comentariu

                • Inginerul_bv
                  Membru
                  • 18.oct.2009
                  • 129

                  #23
                  Multumesc de sfaturi. Traiam cu credinta ca este mai rigid un pat cu o placa de PAL in loc de somiera si ca ajung arcurile saltelei dar m-ati convins
                  O poza cu opera mea pe care trebuie s-o copiez.

                  Ceva observatii daca aveti de facut, imbunatatiri posibile..........
                  Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

                  Comentariu

                  • nemarc08
                    Incepator
                    • 06.sep.2007
                    • 22

                    #24
                    pfl???

                    Postat în original de Mircea G
                    Postat în original de Mircea G
                    Postat în original de driver®
                    [Placa de pal este doar o alternativa pentru somiera, una din cele mai ieftine, dar cu siguranta cea mai comoda pentru un producator de mobilier care foloseste ca materie prima palul. Este o solutie "ieftina".
                    Un minus major al palului este ca se deformeaza in timp si se va lasa, patul ajungand ca o groapa... Foarte putine paturi se produc cu sustineri multiple pentru coala de pal (vorbim depre cele care exista in comert si la producatorii de mobilier la comanda). Iar in cazul in care il facem mai bine sustinut cu cadre metalice, sau diverse traverse din pal sau alte materiale, apar costuri suplimetare cu materia prima, cu debitarea, timpul executie marit si iata ca nu mai este chiar asa ieftina o somiera facuta dintr-o coala de pal.
                    devine distractiv ...se poate muta topicul la relaxare !
                    Daca vreti si explicatii ....
                    Spuneti ca placa de pal este o solutie ieftina si comoda pt producator ... Corect ! asta inseamna si un pret mai bun pt cumparator .( este PFL si nu PAL )
                    Spuneti ca se deformeaza .... Credeti ? Credeti ca se risca cineva sa puna o placa de 1,6x2 m fara un sprijin ??? Eu nu cred . Traversele se fac in mare majoritate a cazurilor din resturi ( PFL , PAL ) tehnologice .
                    Si dupa toate aceste spuneti ca pretul la suportul pt saltea facut din PFL este mai mare , evident ! de parca somiera este bonus si nu costa nimic ....

                    Pe mine ma amuza ...

                    Ps. Patul meu este comandat dar proiectat de mine . Suportul este din PFL dur si are traverse de sprijin intre care se incadreaza si un sertar . Ce-mi place la el ? Este rigid , nu se misca nimic , deci nu ma streseaza + are inaltimea pe care mi-a placut mie ...( paturile stas sint mai joase ...) .
                    Dvs vindeti somiere ?????

                    nu cred ca puteti sustine (fara un grilaj serios de lemn) o saltea pe o foaie de pfl. sa nu confundam materialele pal-ul cu pfl-ul, cu hdf-ul si mdf-ul.

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #25
                      Intrebare ! Unde se gaseste somiera FARA picioare , care este cea mai buna si ce accesorii mai sint disponibile pt ea ????
                      Ce tip de balamale sint mai bune pentru o somiera ? ( este vorba de acele balamale care ridica somiera ! Dimensiuni 160x200
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Mina
                        Living Legend
                        • 24.iun.2006
                        • 1106

                        #26
                        Depinde, cam ce tip de pat vreti!?!
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #27
                          Cred ca poza 2 este cu ce-mi trebuie . Proiectul este asa : rama existenta a unui pat cu saltea 160x200 trebuie modificata si pusa o somiera cu balama . Ce-am vazut eu este ca in poza 2 , acele arcuri cu telescop care ridica rama . In pozitia " lasata " salteaua intra 1/3 cca ...in rama patului . Am vazut balamale cu telescop , in poze , inca n-am ajuns sa le vad in magazin . Acum caut ceva informatii despre acele balamale , sa stiu care sint mai " tepene " cit si despre o somiera ....
                          Daca stiti ca alt sistem de basculare este mai bun , sint deschis schimbarii ...

                          Ps , ...sa vedeti ce probleme naste un topic nascut din contradictii ....
                          Fișiere Atașate
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • Mina
                            Living Legend
                            • 24.iun.2006
                            • 1106

                            #28
                            Balamalele sunt ok, dar din punctul meu de vedere insuficiente.
                            Cei cu poza 2 si vand acel sistem (cica) www.wood-design.ro eu cred ca ceva este putred pe acolo si mai sunt unii http://www.domafon.ro/sisteme_de_ridicare--25/ dar sunt curioasa la ce greutate a saltelei este garantat sistemul.
                            A! Mai am o curiozitate: daca salteaua intra in rama de pat (5-7-10 cm) cum ajungi la suportul saltea sa-l ridici? (fara sa-ti freci degetele de laterara patului ) sau se pune o sfoara ca pe vremea bunicii???? Nu ca n-as fi vazut paturi care se ridica din telecomanda (dar nebuni d-astia am numai eu p-acas).

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              #29
                              Tocmai asta cautam , ceva informatii despre cit ridica si sustin . In definitiv nu este mare problema deoarece de ridicat se ridica rar ...
                              Cum se ajunge la rama pt ridicare ... Am vazut in magazin si am intrebat vinzatoarea ....se uita mirata , cu o privire aproape timpa ! Raspunsul : " bagati mina !" ...Normal ca nu acesta era raspunsul cistigator , asa ca eu vad montata o bucata de chinga . Sistemul este folosit si la unele canapele . Telecomanda ??? Nu ! Prefer manual !
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • tanasie
                                Living Legend
                                • 15.oct.2008
                                • 2501

                                #30
                                Postat în original de Mircea G
                                ... " bagati mina !" ...
                                Poate sarmana se gindea la altceva
                                Cu respect.

                                Comentariu

                                Procesare...