Suport saltea: somiera versus placa de pal

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ionutdriver
    Membru
    • 04.oct.2009
    • 112

    Suport saltea: somiera versus placa de pal

    Am initiat acest topic in urma discutiilor purtate in contradictoriu pe aceasta tema cu diversi colegi forumisti.

    Sunt pro somiera si am avut ocazia sa ma intint pe mai mai multe paturi cu diverse modele de saltele si somiere.
    Consider ca aerul care circula pe suprafata de jos a saltelei are un efect benefic asupra ei.
    Elasticitatea somierei este identica sau asemanatoare cu cea a saltelelor, au zone supuse unor presiuni mai mari care pot fi "intarite" in functie de greutatea corporala,cum ar fi zona mediana a corpului, precum si zone cu puncte slabe de presiune cum ar fi zona capului sau a picioarelor.
    Bineinteles ca exista si somiere de calitate indoielnica la fel ca la orice gama de produse, sau tentative de somiere gen o duzina de scanduri de scanduri legate de 2 ate... Totusi daca aducem ca argument pretul, atunci prefer duzina de scanduri si 2 benzi de material textil, si tot consider ca am facut o alegere buna si chiar practica.[/b]
    Fișiere Atașate
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Banuiesc ca asteptati un raspuns .
    Eu sint contra somierei .
    N-am nevoie de un pat " bitiitor " prefer o structura fixa .
    N-am nevoie sa bata vintul prin saltea , ca-i face bine !
    Din tot ce-am mai citit , n-am gasit nicaieri scris ca inaintasii foloseau paturi " cu aerisire " !

    Deci : structura rigida , fara aerisire, deoarece nu simt nevoia sa bata vintul " prin " pat .Despre salteaua care " se simte bine " batuta de vint ....putin imi pasa deoarece dupa mine o saltea nu se poate tine mai mult de 5-7 ani . Ca unii zic 25 de ani ...sa fie sanatosi . La max 7 ani este destul de uzata si jegarita indiferent de cum o intrebuintam , ce huse punem si cita atentie avem ...
    Igienic este sa fie schimbata cit mai des .

    Ca o paranteza ...dupa citi ani se considera o masina uzata ??? faceti comparatia cu o saltea....
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #3
      Dle Mircea G, chiar nu vă înţeleg înverşunarea! Un pat poate să aibă somieră şi totuşi să fie ne-"bîţîitor". Care ar fi problema?
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Postat în original de RaduCA
        Dle Mircea G, chiar nu vă înţeleg înverşunarea! Un pat poate să aibă somieră şi totuşi să fie ne-"bîţîitor". Care ar fi problema?
        Eu inversunat ? Deloc ! Mie nu-mi place si nu inteleg rostul .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          Postat în original de Mircea G
          [...] nu inteleg rostul.
          Nici eu nu înţeleg cum se poate respinge/nega ceva ce nu a fost înţeles.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Postat în original de RaduCA
            Postat în original de Mircea G
            [...] nu inteleg rostul.
            Nici eu nu înţeleg cum se poate respinge/nega ceva ce nu a fost înţeles.
            Pe la mine se spune : " o dam in diverse ..." ! Normal ca pot respinge ideea atita timp cit din punctul meu de vedere , suportul fix , in speta , bucata de pal , este ideala ! Nu inteleg de ce trebuie somiera si nu pot vedea avantaje la folosirea ei ...
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • tanasie
              Living Legend
              • 15.oct.2008
              • 2501

              #7
              Eu am preferat scindura de rasinoase, deci un suport fix.
              Cu respect.

              Comentariu

              • Inginerul_bv
                Membru
                • 18.oct.2009
                • 129

                #8
                Cred ca e cel mai simplu sa alegi o saltea cu aerisiri in lateral. Marginile exterioare ale patului sa nu le faci mai inalte de 5 cm si ai rezolvat problema aerisirii. Si eu am preferat un suport fix, o placa de pal de 18 mm. Sau daca vrei sa se aeriseasca salteaua, cred ca poti folosi scanduri late de 8-12 cm cu spatiu de 1-2 cm intre ele. Totusi o structura foarte rigida a patului este recomandata.
                Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

                Comentariu

                • ionutdriver
                  Membru
                  • 04.oct.2009
                  • 112

                  #9
                  Postat în original de Mina
                  Lamelele sunt ok, dar daca sunt de calitate (se aereaza salteaua, flexeaza pt. ca lamelele sunt arcuite.....o gramada de plusuri), minusuri?? o somiera adevarata cu lamele care nu se deformeaza dupa un an de folosinta.....costa (si aici nu discutam de 40 ron cum spune driver-ul nostru), iar la cele ieftine (120 ron, adica.....nu tocmai ieftin).....lamelele se deformeaza (chiar rup), salteaua se deformeaza si ea....super, exact ce-ti doreai dupa un an-doi de folosinta. La cadru metalic si placa de PAL.....cost ok, salteaua sta bine, oricum garantia te obliga sa o aerisesti si doar oricum se aeriseste ea suficient.
                  Caz concret: pensiune mobilata acum 3 ani, nici o reclamatie (cardu metalic+placa PAL), pensiune dotata anul trecut (cadru metalic cu suport lamelar) , 6 (din 14) paturi au lamele rupte si deformate, nu-i bine? si plus cateva saltele s-au agatat in lamele rupte. Asa ca......
                  Eu votez pt. PAL
                  Cred ca este normal sa cedeze lamelele, dar asta se intampla doar in cazul in care sunt supuse unor sarcini extreme, spre exemplu calci pe pat si o greutate de 50-80 kg sau mai mult apasa pe o singura lamela. Mai este foarte cunoscuta dorinta copiilor de sari pe pat. Acasa eu nu le permit copiilor sa imi sara pe pat dar la o pensiune i-as lasa cu placere , deci nu e de mirare ca ajung rupte.

                  Tentativa de somiera inseamna cele cateva scandurele prinse cu o banda de material textil, care credeti-ma ca nu costa mai mult de 40 de lei, spre exemplu puteti verifica ikea. Am cumparat si lamele flexibile prinse intre ele cu material textil la doar 15 euro. O somiera cat de cat, cu cadru rigid, lamele flexibile fixate in tampoane de cauciuc se gasete de la 30 de euro (90/200).
                  Din pacate oferta nu este prea variata la noi, iar nefiind concurenta prea mare pe acest sector, apar tot felul de distribuitori cu preturi care mai de care mai fabuloase iar pe langa ei o sama de mici producatori cu produse care mai de care mai proaste.

                  Totodata nu pot sa nu observ ca pentru comoditate, producatorii opteaza pentru placa de pal, in schimbul unui "somn mai linistit" si un cost cat mai redus al produselor.

                  Somierele cu cadru metalic pe margine produse prin capete de tara, intra in categoria celor "care mai de care" ... Stie cineva care este costul de productie al acestora?... hmmm

                  Comentariu

                  • Inginerul_bv
                    Membru
                    • 18.oct.2009
                    • 129

                    #10
                    "Mai este foarte cunoscuta dorinta copiilor de sari pe pat. Acasa eu nu le permit copiilor sa imi sara pe pat dar la o pensiune i-as lasa cu placere , deci nu e de mirare ca ajung rupte."

                    Off-topic. N-ar trebui sa le permiti nici la o pensiune. No offense.
                    Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #11
                      Deja ati inceput sa discutati sa somierele se strica ! Asta inseamna - ( minus ) , inseamna ca nu sint eterne ....
                      N-ati spus de ce ar trebui aleasa somiera , chiar si cu acest minus ....., ce aduce ea in plus !
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Inginerul_bv
                        Membru
                        • 18.oct.2009
                        • 129

                        #12
                        Probabil curenti de aer pe dedesubt
                        Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

                        Comentariu

                        • ionutdriver
                          Membru
                          • 04.oct.2009
                          • 112

                          #13
                          Postat în original de Inginerul_bv

                          Off-topic. N-ar trebui sa le permiti nici la o pensiune. No offense.
                          Aveti dreptate. Dar ma refer la un fapt general, uitati-va cum arata bunurile comune (sa zicem lifturile sau mijlocele de transport in comun).
                          In mod normal o somiera pentru pensiune/hotel ar trebui sa fie foarte rezistenta si sa reziste acestor socuri extreme. Varianta de somiera, la care se urmareste costul de productie cat mai scazut in detrimentul calitatii produsului finit va avea soarta celor descrise de Mina.
                          Cu toate ca discutam despre faptul ca somierele se pot rupe (nu se strica, se rup lamele) nu putem spune ca somiera are un minus in acest sens. La fel putem spune despre un stilou, daca il apasati tare si ii indoiti penita, nu ii va aduce acestuia un minus si va face din el un produs mai putin bun.

                          Placa de pal este doar o alternativa pentru somiera, una din cele mai ieftine, dar cu siguranta cea mai comoda pentru un producator de mobilier care foloseste ca materie prima palul. Este o solutie "ieftina".

                          Un minus major al palului este ca se deformeaza in timp si se va lasa, patul ajungand ca o groapa... Foarte putine paturi se produc cu sustineri multiple pentru coala de pal (vorbim depre cele care exista in comert si la producatorii de mobilier la comanda). Iar in cazul in care il facem mai bine sustinut cu cadre metalice, sau diverse traverse din pal sau alte materiale, apar costuri suplimetare cu materia prima, cu debitarea, timpul executie marit si iata ca nu mai este chiar asa ieftina o somiera facuta dintr-o coala de pal. Cred ca fiecare lucru isi are destinatia lui, cu ciocanul de batut cuie nu poti face o sculptura de lemn, iar cu dalta nu se bat cuie, bineinteles ca un bricolator va putea folosi aceste scule si in modul descris mai sus, dar asta nu ii va aduce nici un avantaj ciocanului pentru simplul fapt ca este mai ieftin sau ca este mai teapan prins de coada...

                          Comentariu

                          • Mina
                            Living Legend
                            • 24.iun.2006
                            • 1106

                            #14
                            Postat în original de driver®
                            Varianta de somiera, la care se urmareste costul de productie cat mai scazut in detrimentul calitatii produsului finit va avea soarta celor descrise de Mina.
                            Adica dvs. spuneti ca eu am ales un cost de productie scazut cand am cumparat o somiera de 120 ron ( 800x2000) ????? in detrimentul calitatii???? pai eu am luat ceva mai scump si teoretic garantat mai mult si eu am vrut cost scazut?? da....
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              #15
                              Postat în original de driver®
                              [Placa de pal este doar o alternativa pentru somiera, una din cele mai ieftine, dar cu siguranta cea mai comoda pentru un producator de mobilier care foloseste ca materie prima palul. Este o solutie "ieftina".
                              Un minus major al palului este ca se deformeaza in timp si se va lasa, patul ajungand ca o groapa... Foarte putine paturi se produc cu sustineri multiple pentru coala de pal (vorbim depre cele care exista in comert si la producatorii de mobilier la comanda). Iar in cazul in care il facem mai bine sustinut cu cadre metalice, sau diverse traverse din pal sau alte materiale, apar costuri suplimetare cu materia prima, cu debitarea, timpul executie marit si iata ca nu mai este chiar asa ieftina o somiera facuta dintr-o coala de pal.
                              devine distractiv ...se poate muta topicul la relaxare !
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              Procesare...