Masina de gaurit cu percutie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bflorin
    Incepator
    • 01.mar.2008
    • 3

    Masina de gaurit cu percutie

    salutare tuturor... primul meu post aici, dar nu si ultimul...

    bun, sa incepem... Am o masina de gaurit cu percutie Bosch GBH 2-26 DRE ( link ) care vreau sa o folosesc pentru a face lacasiurile pentru doze si cutii de ramificatie pentru o instalatie electrica. Peretii pe care o sa lucrez sunt din BCA (in majoritate, este si ceva beton). As vrea sa folosesc petru acest scop carote SDS Max ( ceva de genu ). Intrebarea mea este pot sa folosesc asa ceva... din cate am vazut masina mea poate sa foloseasca SDS plus dar nu stiu daca pot sa folosesc SDS Max, de fapt nu stiu nici care este diferenta dintre SDS Plus si SDS Max, de aceea apelez la voi ceilati care poate stiti...

    THX anticipat!
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6452

    #2
    SDS MAX are diametrul mai mare decit SDS PLUS, deci sculele cu SDS MAX nu vor putea fi folosite in mandrinele SDS PLUS, si invers.
    Doar daca exista dispozitive de trecere de la SDS MAX la SDS PLUS...
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • bflorin
      Incepator
      • 01.mar.2008
      • 3

      #3
      si exista asa ceva? imi puteti recomanda ceva de genu?

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6452

        #4
        Postat în original de bflorin
        si exista asa ceva? [...]
        Nu cunosc nici eu, pentru ca altfel va spuneam.
        O alta problema ar fi ca masina pe care vreti sa o folositi, sa aiba puterea necesara pentru a putea lucra cu scula respectiva.

        Astept si eu raspunsurile colegilor de forum, ca sa ma lamuresc.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2398

          #5
          Exista adaptor care face trecerea de la SDS Max, la SDS Plus. Invers insa nu exista.

          Comentariu

          • ToolsMaster
            Membru
            • 11.iul.2007
            • 180

            #6
            Sistemul SDS plus este destinat ciocanelor rotopercutoare mai mici cum este si modelul ales de dvs. La aceste ciocane se pot utiliza mandrine rapide sau SDS plus. Sistemul SDS max este destinat rotopercutoarelor mari de la 5kg in sus. O scula gandita pentru SDS max in caz ca s-ar putea adapta la SDS plus ar suprasolicita masina, de aceea acest lucru nu este posibil.

            Accesoriul catre care ati dat link este un burghiu pentru strapungere. Pentru masina care o detineti va recomand sa folositi carote cu prindere SDS plus. Veti gauri cu ele pana la adancimea dorita, iar "miezul" il veti inlatura ulterior cu o dalta. Pentru GBH 2-26 DRE producatorul recomanda utilizarea carotelor in domeniul 40-68 mm.

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6452

              #7
              Postat în original de ToolsMaster
              [...] Pentru GBH 2-26 DRE producatorul recomanda utilizarea carotelor in domeniul 40-68 mm.
              La doi din distribuitorii B...H (cei mai cunoscuti si mai mari) din localitatea mea, nu am vazut astfel de carote. Ele exista si in realitate in Romania sau doar pe listele de recomandari?
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2398

                #8
                Se pot aduce pe baza de comanda, la dealerii Bosch.

                Comentariu

                • Helerea Nicolae
                  Membru Marcant
                  • 02.mar.2008
                  • 911

                  #9
                  o varianta convenabila ar fi sa cumparati un set de carote cu coroana diamantata aprox 100 lei. nu merg in beton dar merg foarte bine in caramida si bca.
                  lucrul, se mai face si cu capul

                  Comentariu

                  • rudy2007
                    Membru
                    • 07.oct.2007
                    • 112

                    #10
                    Postat în original de helerea nicolae
                    o varianta convenabila ar fi sa cumparati un set de carote cu coroana diamantata aprox 100 lei. nu merg in beton dar merg foarte bine in caramida si bca.
                    -salut!se mai poate face anume ,se poate comanda un adaptor pentru masina,normala de gaurit,fara percutie, DAR CU UN MOMENT RIDICAT DE TORSIUNE!!!!!,un set de 2 carote,de 68mm si de 82 mm(sau alte dimensiuni,dar nu mai mari decit poate sa duca masina,fara a se praji),o pompa de apa,de felul cum au zugravii ce sprituie in camera,accea pompa portabila,cu miner central,de a putea genera presiunea necesara,un furtun cu adaptor,intre acea pompa si sistemul adaptor,ce roteste carotele,in actiune si umezeste in acelsi timp ,cu doua scopuri principale:de a inlatura praful,ca un mic noroi,de a raci carota(de a proteja carota)----POTI SA GAURESTI SILENTIOS IN ORICE PERETE DORESTI,CARAMIDA,BCA,BETON VECHI-ARMAT,ETC! atentie,ceea ce am scris se refera la ADAPTAREA la orice masina de gaurit,cu mandrina normala,DAR CU O ANUMITA PUTERE,MAI MARE!-- nu e vorba de acele masini speciale pentru gaurit cu carote diamantata si atit.investitia este undeva pe un 300 euro,dar O SA LUCREZI LA MARE PRECIZIE! .....succes!
                    a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                    Comentariu

                    • ToolsMaster
                      Membru
                      • 11.iul.2007
                      • 180

                      #11
                      Si merita toata aceasta complicatie? Apa aceea risca sa curga pe masina de gaurit si sa se ajunga la electrocutare!

                      Comentariu

                      • profu
                        Incepator
                        • 27.sep.2008
                        • 2

                        #12
                        Bormasina, rotopercutor sau masina de gaurit ?

                        salutare,
                        am nevoie de putin ajutor. nu stiu ce sa aleg intre un rotopercutor, o masina de gaurit fara percutie si o bormasina. din ce am vazut eu toate fac acelasi lucru in aceleasi materiale, dar nu inteleg de ce una este rotopercutor, alta masina de gaurit simpla si alta masina de gaurit cu percutie (bormasina).
                        astept raspuns .....

                        Comentariu

                        • DanielF_67
                          Membru marcant
                          • 22.mar.2007
                          • 336

                          #13
                          Re: bormasina? rotopercutor? masina de gaurit?

                          Postat în original de profu
                          salutare,
                          am nevoie de putin ajutor. nu stiu ce sa aleg intre un rotopercutor, o masina de gaurit fara percutie si o bormasina. din ce am vazut eu toate fac acelasi lucru in aceleasi materiale, dar nu inteleg de ce una este rotopercutor, alta masina de gaurit simpla si alta masina de gaurit cu percutie (bormasina).
                          astept raspuns .....
                          Alegi in momentul in care stii la ce o folosesti

                          Comentariu

                          • raducu_ilie
                            Living Legend
                            • 10.apr.2008
                            • 1043

                            #14
                            Daca o sa optezi pentru bosch cu gbh 2-26 dfr sau makita cu 2470 atunci poti sa ai toate trei uneltele la un loc. Ambele au mandrine interschimbabile si poti sa faci cam tot ce ai nevoie pe langa casa.
                            Sanatate maxima si efort minim!

                            Comentariu

                            • ToolsMaster
                              Membru
                              • 11.iul.2007
                              • 180

                              #15
                              Exista masini de gaurit fara percutie, in special cele cu acumulator, folosite in special ca surubelnite electrice. O bormasina cu percutie este ceva mai puternica, este alimentata de la retea si ofera si posibilitatea comutarii pe percutie respectiv gaurire ocazionala in piatra beton etc. Un ciocan rotopercutor este mai robust, poate gauri normal, cu percutie sau poate fi comutat exclusiv pe percutie.

                              Unde doriti sa folositi masina respectiva ca sa stim ce sa va recomandam?

                              Comentariu

                              Procesare...