De la 4kw la trifazat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Isleman
    Incepator
    • 14.sep.2009
    • 24

    De la 4kw la trifazat

    Pe contractul cu Electrica am trecut 4 kw.
    BMP este montat in curte pe stalp dar pentru ca urmatoarea etapa este realizarea instalatiei electrice ma gandeam ca odata cu mutarea BMP pe zidul casei sa cer si trecerea la trifazat posibil 10-12 KW.

    Cum este mai bine :
    1. Contactat Electrica si sa mute ei BMP odata cu trecerea la trifazat?
    2. Vorbit cu electrician/firma autorizata care sa se ocupe de tot ?
    Stie cineva ce preturi se mai practica si la ce sa ma atept financiar?
  • Codex
    Membru
    • 12.mai.2006
    • 253

    #2
    Re: De la 4kw la trifazat

    Postat în original de Isleman
    Pe contractul cu Electrica am trecut 4 kw.
    BMP este montat in curte pe stalp dar pentru ca urmatoarea etapa este realizarea instalatiei electrice ma gandeam ca odata cu mutarea BMP pe zidul casei sa cer si trecerea la trifazat posibil 10-12 KW.

    Cum este mai bine :
    1. Contactat Electrica si sa mute ei BMP odata cu trecerea la trifazat?
    2. Vorbit cu electrician/firma autorizata care sa se ocupe de tot ?
    Stie cineva ce preturi se mai practica si la ce sa ma atept financiar?
    Oricum ar fi pe la electrica tot trebuie ajuns, pentru ca se modifica tipul de alimentare, monofazat in trifazat, de la 4 kw la 12 kw

    Cu stima
    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

    Electrician autorizat IIA + IIB

    Comentariu

    • electricman
      Membru Marcant
      • 26.iul.2009
      • 691

      #3
      Re: De la 4kw la trifazat

      Postat în original de Isleman
      Pe contractul cu Electrica am trecut 4 kw.
      BMP este montat in curte pe stalp dar pentru ca urmatoarea etapa este realizarea instalatiei electrice ma gandeam ca odata cu mutarea BMP pe zidul casei sa cer si trecerea la trifazat posibil 10-12 KW.

      Cum este mai bine :
      1. Contactat Electrica si sa mute ei BMP odata cu trecerea la trifazat?
      2. Vorbit cu electrician/firma autorizata care sa se ocupe de tot ?
      Stie cineva ce preturi se mai practica si la ce sa ma atept financiar?
      S-ar putea ca si la trecera pe trifazat, bmpt sa fie montat tot pe stalp(normele spun ca contoarul trebuie sa fie citit fara ca persoana respectiva sa intre pe proprietatea ta).Mutarea bmp-ului acum este pierdere de timp si bani.Sfatul meu este sa vorbesti cu firma autorizata care sa se ocupe de tot,si in momentul in care realizeaza bransamentul trifazat,rezolva si cealalta .problema.Ce va eu ca nu se intelege este urmatoarul aspect:
      Rolul Enelului este sa dea solutia de racordare ,sa urmareasca executarea corecta a lui,montarea contoarului si sigilarea lui si a bmp(t),eliberarea contractului ,a bonului de miscare.Lucrarea propriuzisa
      se efectueaza de firma autorizata,cea care se ocupa si de depunerea dosarului.Preturile sunt in functie de solutia de racordare(distanta,putere,cablu,etc)
      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

      Comentariu

      • Isleman
        Incepator
        • 14.sep.2009
        • 24

        #4
        Re: De la 4kw la trifazat

        Postat în original de electricman
        S-ar putea ca si la trecera pe trifazat, bmpt sa fie montat tot pe stalp(normele spun ca contoarul trebuie sa fie citit fara ca persoana respectiva sa intre pe proprietatea ta).Mutarea bmp-ului acum este pierdere de timp si bani.Sfatul meu este sa vorbesti cu firma autorizata care sa se ocupe de tot,si in momentul in care realizeaza bransamentul trifazat,rezolva si cealalta .problema.Ce va eu ca nu se intelege este urmatoarul aspect:
        Rolul Enelului este sa dea solutia de racordare ,sa urmareasca executarea corecta a lui,montarea contoarului si sigilarea lui si a bmp(t),eliberarea contractului ,a bonului de miscare.Lucrarea propriuzisa
        se efectueaza de firma autorizata,cea care se ocupa si de depunerea dosarului.Preturile sunt in functie de solutia de racordare(distanta,putere,cablu,etc)
        Multumesc pentru clarificari . Oricum as mai avea de precizat ca stalpul este unul de lemn care a fost ridicat in faza de santier si pe care s-a montat BMP .
        Este destul de vechi si inestetic stalpul plus ca se afla in interiorul proprietatii cam aproape 6-7 metri si mai este si orientat cu fata catre casa.
        Din punctul asta de vedere cei de la Electrica nu au cum sa citeasca contorul decat daca intra pe proprietate sau ii cheama Ochila precum personajele din basme.
        Am atasat o poza mai veche ca sa vedeti cum arata situatia pe teren.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • electricman
          Membru Marcant
          • 26.iul.2009
          • 691

          #5
          Re: De la 4kw la trifazat

          [quote=Isleman]
          Postat în original de "electricman"[/quote
          Multumesc pentru clarificari . Oricum as mai avea de precizat ca stalpul este unul de lemn care a fost ridicat in faza de santier si pe care s-a montat BMP .
          Este destul de vechi si inestetic stalpul plus ca se afla in interiorul proprietatii cam aproape 6-7 metri si mai este si orientat cu fata catre casa.
          Din punctul asta de vedere cei de la Electrica nu au cum sa citeasca contorul decat daca intra pe proprietate sau ii cheama Ochila precum personajele din basme.
          Am atasat o poza mai veche ca sa vedeti cum arata situatia pe teren.
          E clar ca il va pune pe gard(nu sus pe)ca sa poata fi citit din drum.Sau nu ai drum
          Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

          Comentariu

          • Isleman
            Incepator
            • 14.sep.2009
            • 24

            #6
            Re: De la 4kw la trifazat

            [/quote]
            E clar ca il va pune pe gard(nu sus pe)ca sa poata fi citit din drum.Sau nu ai drum [/quote]

            Din pacate gardul e cam zdravan facut . Banuiesc ca o sa gasesc o solutie cu cei de la Electrica.
            Am vazut ca totusi vecinii au BMP pe casa asa ca pentru citire accesul se face numai din curte. Asta daca nu au modificat legea intre timp.
            Sincer sa spun nu prea imi vine sa fac o gaura in gardul ala
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • electricman
              Membru Marcant
              • 26.iul.2009
              • 691

              #7
              Re: De la 4kw la trifazat

              E clar ca il va pune pe gard(nu sus pe)ca sa poata fi citit din drum.Sau nu ai drum [/quote]

              Din pacate gardul e cam zdravan facut . Banuiesc ca o sa gasesc o solutie cu cei de la Electrica.
              Am vazut ca totusi vecinii au BMP pe casa asa ca pentru citire accesul se face numai din curte. Asta daca nu au modificat legea intre timp.
              Sincer sa spun nu prea imi vine sa fac o gaura in gardul ala [/quote]
              Legea e clara si de demult ,contoarul trebuie sa poata fi citit indiferent de acordul proprietarului.Sa nu ti-l puna pe stalpul din strada(nu e o gluma, vezi vizavi de IKEA,au bmp-urile in capul strazii)
              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

              Comentariu

              • anduvirgil
                Membru Marcant
                • 25.feb.2006
                • 527

                #8
                bransament nou trifazat aprox 2600 ron, putere contractata 10 kw, instalata pana la 15 kw.

                daca nu ma insel incapand cu aug 2008 montarea contoarelor se fac pe domeniul public, in cazul de fata pe stalpul de bransare.
                anda panda din ...

                Comentariu

                • Isleman
                  Incepator
                  • 14.sep.2009
                  • 24

                  #9
                  Postat în original de anduvirgil
                  bransament nou trifazat aprox 2600 ron, putere contractata 10 kw, instalata pana la 15 kw.

                  daca nu ma insel incapand cu aug 2008 montarea contoarelor se fac pe domeniul public, in cazul de fata pe stalpul de bransare.
                  Multumesc pentru precizari.Poate gasesc vre-un nene de la Electrica care sa faca un favor si sa il mute si sa il sigileze dupa care sa cer cresterea consumului.

                  Comentariu

                  Procesare...