Montare becuri provizoriu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • teoliki
    Incepator
    • 28.oct.2008
    • 84

    Montare becuri provizoriu

    Deoarece nu am ajuns inca sa cumpar corpuri de iluminat in casa (mansarda), electricianul a montat niste becuri legate la firele lasate pentru asa ceva, ieri de exemplu am tinut mai mult timp becul aprins si a inceput sa miroase a plastic incalzit... cand am pus mina pe dulie (care era din plastic era fff calda si transmitea caldura pe fir , se poate ca, corpurile pe care le voi monta sa fie la fel in sensul ca s-ar putea incalzii firele si doamne fereste sa ia foc... sunt fff speriata mai ales ca firele trec prin pod de lemn exista dulii de portelan sau imi recomandati ceva???
    (La nivelul prizelor am tinut un calorifer electric, acela nu era cald la priza...)
    Cu stima...
    sos...
  • electricman
    Membru Marcant
    • 26.iul.2009
    • 691

    #2
    Re: Montare becuri provizoriu

    Postat în original de teoliki
    exista dulii de portelan sau imi recomandati ceva???
    Da,exista.Va sfatuiesc sa luati becuri economice,dau o lumina placuta,si fenomenul de incalzie excesiva a duliilor nu exista.
    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

    Comentariu

    • Codex
      Membru
      • 12.mai.2006
      • 253

      #3
      verificati ca dulia sa nu fie defecta. Dupa fenomenul pe care il explicati tind sa cred ca circuitul este bun, defectul fiind din dulie/bec.

      Cu stima
      Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

      Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

      Electrician autorizat IIA + IIB

      Comentariu

      • teoliki
        Incepator
        • 28.oct.2008
        • 84

        #4
        multumesc

        va multumesc pentru sfat, am schimbat becurile de 100 W cu becuri de 20-25 w cu lumina alba (provizoriu dupa care o sa iau galbene tot economice) si nu s-a ma incalzit dulia. Eu cred ca dulia s-a incalzit deoarece becurile erau becuri normale cu filament rotunde dar erau foarte mici.
        Ce fel de becuri pot cumpara atunci cand voi monta corpurile de ilumina dar fara lumina alba....va multumesc
        sos...

        Comentariu

        • iuliutz
          Membru Marcant
          • 11.nov.2007
          • 453

          #5
          Eu cred ca .....de fapt sunt aproape sigur, ca, conductorii pentru becuri sunt subdimensionati pentru consumul existent
          "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
          Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

          Comentariu

          • raducu_ilie
            Living Legend
            • 10.apr.2008
            • 1043

            #6
            La duliile de ebonita este normala acea incalzire. Sa nu uitam ca respectivele becuri elibereaza o cantitate mare de caldura. Un bec de 100 de wati merge linistit pana si pe 0,5 cupru. Asa ca...luati-va becuri economice cu lumina rece sau lumina calda.
            Sanatate maxima si efort minim!

            Comentariu

            • Codex
              Membru
              • 12.mai.2006
              • 253

              #7
              Re: multumesc

              Postat în original de teoliki
              va multumesc pentru sfat, am schimbat becurile de 100 W cu becuri de 20-25 w cu lumina alba (provizoriu dupa care o sa iau galbene tot economice) si nu s-a ma incalzit dulia. Eu cred ca dulia s-a incalzit deoarece becurile erau becuri normale cu filament rotunde dar erau foarte mici.
              Ce fel de becuri pot cumpara atunci cand voi monta corpurile de ilumina dar fara lumina alba....va multumesc
              Becurile incandescente functioneaza cu degajare de energie termica. In acest sens si dupa instalarea finala a corpului de iluminat in cazul utilizarii becurilor incandescente incalzirea, in anumite situatii, este normala.
              Ce conductor aveti instalat pe circuitul cu pricina?

              Cu stima
              Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

              Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

              Electrician autorizat IIA + IIB

              Comentariu

              • teoliki
                Incepator
                • 28.oct.2008
                • 84

                #8
                pret mare

                nu stiu inca ce conductori sint monati, o sa intreb electricianul.
                Azi am fost sa cumpar becuri economice pentru toata casa adica ar trebui cca 15 becuri si era sa pic jos cand am vz cat costa adica intre 20-40 de lei bucata... o sa le iau pe rand...
                sos...

                Comentariu

                • Bill
                  Membru marcant
                  • 05.dec.2006
                  • 419

                  #9
                  Cand luati becurile economice ganditi-va si ce corp de iluminat luati. Becurile astea economice au diferite marimi in functie de putere, si s-ar putea sa nu mai intre in corpul respectiv sau "sa nu dea bine", sa spun asa.
                  Cat priveste pretul, asta este, dar nu se ard asa repede ca alea chinezesti ieftine. Pe becurile de firma scrie si durata medie de viata.
                  Asta va fi viitorul corpurilor de iluminat. In privinta diametrului conductorului, nu va faceti probleme, la 15W nu se simte.
                  Calculati-va puterea becurilor in functie de suprafata de iluminat, sa nu fie prea mici cumva. Nu cumparati la intamplare, sau in functie de pret.
                  Sfatul meu, mergeti intr-un magazin mare de bricolage, acolo vedeti si becurile aprinse si corpurile de asemenea cu becuri in ele.

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Becuri economice foarte bune , cu lumina calda , la pret mai mult decit rezonabil , gasiti la ikea ...cine are prin preajma ....
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Bill
                      Membru marcant
                      • 05.dec.2006
                      • 419

                      #11
                      Postat în original de Mircea G
                      la pret mai mult decit rezonabil , gasiti la ikea ...
                      Osram sau Philips?

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Nu ! Sau nu stiu ! Becurile se vind sub numele lor ... Cert este ca eu am pus la toata casa de doi ani si n-au cedat . Iarasi este important ca se vind cu GARANTIE !!! Si mai important este ca la ei garantia si returnarea functioneaza , am testat cu alte produse...
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • electricman
                          Membru Marcant
                          • 26.iul.2009
                          • 691

                          #13
                          Postat în original de Bill
                          Postat în original de Mircea G
                          la pret mai mult decit rezonabil , gasiti la ikea ...
                          Osram sau Philips?
                          Din experienta proprie, Osram.
                          Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                          Comentariu

                          Procesare...