Debara - compartimentare - rafturi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • flocampean
    Incepator
    • 19.oct.2009
    • 90

    Debara - compartimentare - rafturi

    Buna ziua, revin cu alta chestiune in care am nevoie de sfaturi pentru a face treaba buna
    Pe scurt, se doreste obtinerea unei debarale, cam pe locul unde fostul proprietar a desfintat-o .
    Este nevoie de un perete lateral si pentru partea frontala usi.
    In principiu am renuntat la usi culisante/glisante in favoarea celor clasice, si din considerente financiare .
    Peretele lateral, l-as face daca se poate tot din pal, si eventual pe el sa pun o oglinda la exterior , apoi vin usile, in principiu dimensiunea ar fii cam 1.9 m latime pe 2.4-2.6 m inaltime,usile cred ca cel mai bine ar s-a imparti in 3 pe 2 nivele .
    La partea de interior, rafturi m-am gandit la o structura metalica, pe care s apot pune rafturile.
    Daca puteti sa-mi dati ceva sfaturi legate de ceea ce doresc, eventual corectii , cum ar fii mai bine v-as fi recunoscator.
    Cele bune
  • iuliutz
    Membru Marcant
    • 11.nov.2007
    • 453

    #2
    Puneti o poza cu locul respectiv.
    Puteti opta pentru sistemul de compartimentare cu gips-carton pe profile metalice.
    Daca nu, faceti ceva gen dulap, iar usile le puteti face glisante, din pal.
    Nu este un cost mai mare daca puneti usa din pal, fata de cum ar fi o usa glisanta.
    Eu mi-am construit in balcon o camara, din rigips, pe profil metalic, si usa am facuta din pal, gen acordeon. (se rupe in doua si se trage spre dreapta-in cazul meu)
    Daca nu ati inteles sistemul, pot pune o poza.
    "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
    Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

    Comentariu

    • flocampean
      Incepator
      • 19.oct.2009
      • 90

      #3
      o sa pun si o poza cat de curand,
      cat despre compartimentarea interioara, ideea e ca deja am pal-ul pt rafturile interioare, deci as prefera numai cadru metalic pt sustinere.
      M-as bucura daca a-ti putea pune o poza cu usile dumneavoastra.
      Va multumesc.

      Comentariu

      • iuliutz
        Membru Marcant
        • 11.nov.2007
        • 453

        #4





        "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
        Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

        Comentariu

        • ddaas
          Incepator
          • 03.dec.2009
          • 2

          #5
          Ma intereseaza si pe mine subiectul. Sunt in renovare generala cu apartamentul, am scos toate usile de la debarale si acum nu stiu cum sa fac.

          Am 3 debarale, toate inaltime 2.5m, una de 130cm latime si 2 de 70cm latime.

          Ma gandeam asa:
          - intr-o debara mica pun masina de spalat. Acolo cred ca voi folosi o usa armonica de pvc. am inteles ca nu sunt prea bune, dar nu stiu ce solutie sa folosesc. Ar fi si problema ca nu vreau sa pierd spatiul de sus (usa armonica nu are 2.5m). Ce ma sfatuiti?
          - pt. celelalte debarale pot folosi usi clasice din pal, usi glisante sau armonice din pal (ce in pozele de mai sus).

          Cum ati facut voi? Dar cel mai important cum ati face acum?

          Multumesc

          Comentariu

          • iuliutz
            Membru Marcant
            • 11.nov.2007
            • 453

            #6
            avand in vedere si costurile unei usi din pal comparativ cu altele tot la sulutia asta as apela.
            Poti face si cu usa armonica, dar trebuie sa iei in considerare ca spatiul unde se pliaza usa nu il poti folosi pentru a scoate, sau introduce ceva mai masiv in camara.......nu stiu daca m-am exprimat pe intelesul tau dar sper sa ma fi inteles.
            "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
            Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

            Comentariu

            • valiu
              Membru
              • 02.mar.2009
              • 253

              #7
              Postat în original de ddaas

              Ma gandeam asa:
              - intr-o debara mica pun masina de spalat. Acolo cred ca voi folosi o usa armonica de pvc. am inteles ca nu sunt prea bune, dar nu stiu ce solutie sa folosesc. Ar fi si problema ca nu vreau sa pierd spatiul de sus (usa armonica nu are 2.5m). Ce ma sfatuiti?
              - pt. celelalte debarale pot folosi usi clasice din pal, usi glisante sau armonice din pal (ce in pozele de mai sus).

              Cum ati facut voi? Dar cel mai important cum ati face acum?

              Multumesc
              In sectiunea "Tamplarie,usi lemn masiv la int "am postat o poza cu solutia aleasa de mine.Tu poti sa le faci din pal melaminat.
              Poate te ajuta sa-ti faci o idee
              Mereu avem ceva de invatat, chiar si de la cei pe care-i subestimam!

              Comentariu

              Procesare...