Hidroizolare demisol

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • biba
    Incepator
    • 05.nov.2009
    • 5

    Hidroizolare demisol

    buna ziua, am si eu o problema, locuiesc intr-un bloc de caramida la demisol si am un perete ce nu am acces in exteriorul lui sa-l hidroizolez deoarece e sub nivel, ce ma sfatuiti sa fac??? multumesc mult
    buna ziua, am si eu o problema, locuiesc intr-un bloc de caramida la demisol si am un perete ce nu am acces in exteriorul lui sa-l hidroizolez deoarece e sub nivel, ce ma sfatuiti sa fac?
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2501

    #2
    Ai infiltratii prin peretele respectiv?
    Cu respect.

    Comentariu

    • biba
      Incepator
      • 05.nov.2009
      • 5

      #3
      nu neaparat infiltratii, e pamant in spatele peretelui si probabil e umed k mi se umezeste de jos in sus vreo 20cm de la fundatie, acum am dat jos polistirenul si am vazut k da sa se usuce, probabil cum respira....
      buna ziua, am si eu o problema, locuiesc intr-un bloc de caramida la demisol si am un perete ce nu am acces in exteriorul lui sa-l hidroizolez deoarece e sub nivel, ce ma sfatuiti sa fac?

      Comentariu

      • tanasie
        Living Legend
        • 15.oct.2008
        • 2501

        #4
        Deci ai izolatie cu polistiren , ce fel de polistiren, ca daca este polistiren expandat ti se umezeste de la condens.
        Cu respect.

        Comentariu

        • biba
          Incepator
          • 05.nov.2009
          • 5

          #5
          exact expandat e, de 3cm plus k am şi centrală, e vreo soluţie? Multumesc mult
          buna ziua, am si eu o problema, locuiesc intr-un bloc de caramida la demisol si am un perete ce nu am acces in exteriorul lui sa-l hidroizolez deoarece e sub nivel, ce ma sfatuiti sa fac?

          Comentariu

          • tanasie
            Living Legend
            • 15.oct.2008
            • 2501

            #6
            Vaporii de apa trec prin polistirenul expandat si condenseaza pe suprafata peretelui in partea cea mai rece. Din pacate cu acest polistiren lasat asa o sa aveti tot timpul probleme.
            Solutii:
            1. Dati jos polistirenul , lasati sa se usuce peretele , faceti o hidroizolatie interioara si izolati din nou cu vata minerala , gips-carton si folie bariera de vapori pe profile metalice:
            2. Lasati asa cum este si faceti in asa fel incit sa uscati peretele, apoi faceti un schelet de profile metalice pe care aplicati folie bariera de vapori si placati cu gips-carton, intre polistiren si folie puteti pune si 5 cm de vata minerala.
            3. Incercati sa inlaturati sursele care produc vapori, puneti un dezumidificator (solutie temporara)

            Pardoseala are izolastie?
            Cu respect.

            Comentariu

            • biba
              Incepator
              • 05.nov.2009
              • 5

              #7
              pardoseala nu are izolatie, mi-a fost si ea umedă dar s-a uscat. Mi-a spus cineva să dau jos polistiren un metru în sus, sapă 20cm până la fundatie pune carton pt izolatie si urcă 60cm în sus si peste pune iar polistiren...
              buna ziua, am si eu o problema, locuiesc intr-un bloc de caramida la demisol si am un perete ce nu am acces in exteriorul lui sa-l hidroizolez deoarece e sub nivel, ce ma sfatuiti sa fac?

              Comentariu

              • biba
                Incepator
                • 05.nov.2009
                • 5

                #8
                buna ziua, dak fac varianta 1 sau 2 ce mi-ati spus dvs, nu voi mai avea probleme cu peretele respectiv??? garantat??? sau e bun doar o perioada de timp?? si in timp nu-mi mananca umezeala caramida pe exterior???
                multumesc mult
                buna ziua, am si eu o problema, locuiesc intr-un bloc de caramida la demisol si am un perete ce nu am acces in exteriorul lui sa-l hidroizolez deoarece e sub nivel, ce ma sfatuiti sa fac?

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  Postat în original de biba
                  pardoseala nu are izolatie, mi-a fost si ea umedă dar s-a uscat. Mi-a spus cineva să dau jos polistiren un metru în sus, sapă 20cm până la fundatie pune carton pt izolatie si urcă 60cm în sus si peste pune iar polistiren...
                  Este solutia potrivita insa spuneati ca nu aveti acces pe exterior. Se poate sapa atat cat este fundatia, usca zona, aplica membrana bituminoasa si apoi izolati cu extrudat pe fundatie si soclu.
                  Acest lucru se face in anotimpul cald.
                  Daca izoalti pe interior, evident ca zidaria care este expusa umiditatii excesive se degradeaza in timp.

                  Comentariu

                  Procesare...