Calcul dimensiuni mobila: corpuri, usi, sertare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raigas
    Incepator
    • 21.oct.2009
    • 16

    Calcul dimensiuni mobila: corpuri, usi, sertare

    Sunt incepator si vreau sa-mi fac singur mobila de bucatarie. Deocamdata calculez dimensiunile la care trebuie taiate placile de PAL dar , pentru fiecare element, ma trezesc ca trebuie sa tin cont de diversi factori: canturi, lufturi ....
    Pentru un expert, probabil ca sunt lucruri banale. Nu mi se pare foarte complicat, dar mi se pare foarte simplu sa faci erori de calcul daca nu stii clar toti factorii de care trebuie sa tii cont. Cred ca ar fi bine ca aceste date sa fie adunate intr-un singur loc, sa nu trebuiasca sa cautam pentru fiecare amanunt in alta parte.
    Am aflat de la klaus cum trebuie sa-mi calculez usile:
    Postat în original de klaus
    Sa nu uitati cand taiati usile ca latimea PAL-ului e data de grosimea cantului pe 2 laturi (verticale) la fiecare usa si de luftul dintre usi.
    De ex. la un dulap de 800 mm cu 2 usi latimea unei usi de pal vine la:
    [800 - 4 (canturi la o usa) - 4 (canturi la cealalta usa) - 2(luft intre usi)] / 2 = 790/2 = 395.
    Cantul fiind din ABS merge si 394 (mai ramane o margine si pe partea cu balamalele) pentru ca la cantul de 2 mm finisajul e usor racordat si nu e asa deranjanta o distanta mai mare intre fronturile de usi de la dulapuri alaturate.
    Insa eu le-as taia la 395 ca arata ceva mai bine daca-s chiar din margine.
    Am vazut ca pentru montat balamale, manere pe mobila este mai usor de lucrat cu sabloane. Merita sa ne facem singuri sabloanele sau e mai rentabil sa le cumparam?

    As vrea sa aflu de ce trebuie sa tin cont cand calculez dimensiunile pentru:
    3 sertare montate intr-un corp de 800mm latime si 710 mm inaltime: 1 pentru tacamuri cu frontul de 110 mm inaltime si 2 mai mari (egale).
  • iuliutz
    Membru Marcant
    • 11.nov.2007
    • 453

    #2
    am vazu la o firma ce mi-a facut mobila de bucatarie o scula speciala pentru dat gaurile pentru balamale. Nu trebuia decat sa masoare disanta de la partea inferioara si superioara, pana la mijlocul balamalei.
    Sistemul avea reglajul adancimii gaurii automat, astfel incat nu trebuia sa iti faci griji ca o sa strapungi palul.
    Pentru balamale folositi acelasi nivel comparatbil cu nivelul dat primei usi din corpul de mobila.
    Bafta!
    "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
    Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

    Comentariu

    • raigas
      Incepator
      • 21.oct.2009
      • 16

      #3
      Cred ca se poate stabili pozitia balamalelor cu un sablon de tipul celui din imagine. Cu un ciocan se loveste usor capul surubului pentru a marca locul in care vor fi prinse suruburile. Asa se poate marca si pozitia pentru frezare la usi (cred ca distanta difera). Cred ca se poate adapta si un limitator de lungime, asa toate balamalele vor fi asezate la aceeasi distanta de marginea usii, fara alte masuratori.
      Sistemul asta il stiu din auzite, s-ar putea sa fi facut vreo greseala sau sa il fi prezentat incomplet.
      Pentru placutele de pe corp d=37mm? Pentru usa la ce distanta se frezeaza?
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • raigas
        Incepator
        • 21.oct.2009
        • 16

        #4
        Re: Cum calculez dimensiunile mobilei mele:corpuri, usi, ser

        Postat în original de raigas
        As vrea sa aflu de ce trebuie sa tin cont cand calculez dimensiunile pentru:
        3 sertare montate intr-un corp de 800mm latime si 710 mm inaltime: 1 pentru tacamuri cu frontul de 110 mm inaltime si 2 mai mari (egale).
        Vad ca nu stie nimeni. Eu mi-am calculat singur ceva de genul:
        710-110=600
        600/2=300 pentru fiecare sertar mare
        la fiecare sertar scad cate 3 mm atat pt inaltime cat si pentru latime
        Adica pentru un corp de 800X710 voi avea 3 sertare cu urmatoarele dimensiuni
        107X797
        297x797
        297x797
        Poate cineva sa verifice corectitudinea calculelor mele?

        Comentariu

        • klaus
          Membru Marcant
          • 24.iun.2005
          • 960

          #5
          Si anume 710x800 sunt care dimensiuni? Exterioare sau interioare ale corpului?
          Ca daca-s exterioare, atunci interiorul este de fapt 674x764.
          Daca pui sertare, in primul rand sertarele trebuie sa fie mai inguste decat interiorul corpului cu 12,5 mm pe fiecare parte de sarnier, deci per total 25 mm mai mic decat latimea interioara a corpurilor.
          Inaltimea sertarelor se face astfel incat sa se lase cel putin 16 mmpana la corpul superior lui (fie blat, fie sertarul de deasupra) pentru a se putea baga/scoate sertarul.

          Daca dimensiunile corpului pe care le-ai dat sunt exterioare, atunci sertarul de 110 mm se transforma intr-un sertar interior de cel mult 76 mm inaltime (eu as pune cca. 70-72) si cu latime de 739.
          Ai si distante intre fronturile de sertare, deci acolo sunt 3 mm x 2 =6 mm
          Cantul autoadeziv are 0.6 mm. Se pune la 1 mm
          Fiecare sertar are 2 canturi sus-jos => 3 sertare x 2 canturi = 6 canturi x 1 mm = 6 mm.
          Deci per total 12 mm din distante si cant. din 710 => util 698 mm.
          primul sertar 108 => celelalte de 295 (ca fronturi de sertar, inaltimi).

          Parerea mea. Din categoria celor care "nu stie nimeni"...
          Viata e complexa si are multe aspecte...

          Comentariu

          • raigas
            Incepator
            • 21.oct.2009
            • 16

            #6
            Postat în original de klaus
            Si anume 710x800 sunt care dimensiuni? Exterioare sau interioare ale corpului?
            Parerea mea. Din categoria celor care "nu stie nimeni"...
            Multumesc pentru ajutor klaus. Nu esti din categoria celor care "nu stie nimeni", ma gandeam doar ca, aia care vad cu ce imi bat capul nu stiu sa imi raspunda, iar cei care stiu nu se uita pe forum .............intrebasem de vreo 3 zile http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...1100&start=105
            710X800 sunt intr-adevar dimensiuni exterioare.
            Mi se pare destul de clar acum.
            Complicat, in cazul meu, este ca, in Arad (unde locuiesc), nu am gasit depozit de PAL care sa monteze cant ABS, asa cum as vrea pentru fronturi .Va trebui sa le iau din Timisoara si nu prea imi permit sa gresesc la dimensiuni. Pentru fronturi ma gandesc si la varianta cu MDF infoliat dar cea mai apropiata firma despre care am aflat ca lucreaza cu asa ceva este in Cluj (poate stie cineva in Arad sau Timisoara si ma salveaza).
            Am ramas cu o mica nelamurire: sertarul se monteaza chiar de la baza frontului? Sau in cei 16 mm intra si spatiul asta? Mie glisiera imi va intra putin si sub sertar.
            Calculele mele erau pentru fronturi si nu am tinut cont de cant, in ideea ca poate gasesc unde sa comand fronturi MDF. Daca pun ABS de 2 trebuie sa scad 2x2x3=12mm canturi?
            Deja am comandat rama de aluminiu si mi-au lasat distante de 3 mm. Daca merg peste tot cu 3 mm o sa arate rau?
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • klaus
              Membru Marcant
              • 24.iun.2005
              • 960

              #7
              Eu as fi mai atent la dimensiunea sertarului superior, pentru ca e imediat sub blat.
              Din acest motiv frontul sertarului, daca se pune exact la fata corpului s-ar putea sa frece de blat.
              Eu as lasa cel putin 3 mm intre blat si primul front de sertar.

              Recomand o plimbare prin magazine, pentru a vedea niste dimensiuni si metode de prindere a componentelor inainte de a te apuca de lucru.

              La montaj distanta egala intre fronturile sertarelor se mentine introducand un straif de placaj/mdf (de pus pe spatele corpurilor)
              Viata e complexa si are multe aspecte...

              Comentariu

              • raigas
                Incepator
                • 21.oct.2009
                • 16

                #8
                Postat în original de klaus
                Eu as fi mai atent la dimensiunea sertarului superior, pentru ca e imediat sub blat.
                Din acest motiv frontul sertarului, daca se pune exact la fata corpului s-ar putea sa frece de blat.
                Eu as lasa cel putin 3 mm intre blat si primul front de sertar.
                La montaj distanta egala intre fronturile sertarelor se mentine introducand un straif de placaj/mdf (de pus pe spatele corpurilor)
                O sa verific si pe la vecini . Trebuie sa tin cont si ca fronturile de la sertare fie aliniate cu usile de la celelalte corpuri. In ce ordine voi monta fronturile ca sa iasa alinierile cat mai bine?

                Comentariu

                • klaus
                  Membru Marcant
                  • 24.iun.2005
                  • 960

                  #9
                  De principiu de jos in sus, ca e mai usor apoi sa se monteze restul fetelor de sertar
                  Viata e complexa si are multe aspecte...

                  Comentariu

                  • uforom89
                    Incepator
                    • 11.nov.2009
                    • 68

                    #10
                    stiu eu un depozit foarte bine echipat cu tot ce trebuie in Arad ... in cazul in care mai ai nevoie
                    daca te mai intereseaza da un tel. la 0744374764

                    spor la treaba

                    Comentariu

                    • al3xisos
                      Incepator
                      • 21.feb.2013
                      • 23

                      #11
                      Am cantuit gresit niste placi de pal.
                      Cum pot scoate cantul abs de pe placi?
                      Se strica latura cantuita deja?

                      Comentariu

                      • asecrier
                        Incepator
                        • 03.nov.2019
                        • 1

                        #12
                        Asa arata prima mea bucatarie proiectata in autocad.
                        Iar asa arata calculele https://www.youtube.com/watch?v=35aEjP2f-wI

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #13
                          Postat în original de asecrier
                          Asa arata prima mea bucatarie proiectata in autocad.
                          Iar asa arata calculele https://www.youtube.com/watch?v=35aEjP2f-wI
                          Realizezi ca nu este ok ?
                          Acolo ai niste dimensiuni intre axele corpurilor .
                          Ex , unde ai " corpul " de 15 cm , daca pastrezi axa asta , deschiderea ramine aproape 13 cm .. si tot asa ...
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          Procesare...