+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 11 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 103

Subiect: Panta acoperis

cipi
    Guest

Panta acoperis

SALUT. am si eu cateva intrebari: 1) Cat de mic poate fi unghiul de inclinatie al acoperisului? astfel incat sa nu am probleme cu greutatea zapezii.2)ce ma sfatuiti in privinta acoperirii:tigla sau tabla? 3)ptr ferestrele VELUX are vreo importanta tipul de invelitoare folosit?
    VA MULTUMESC.

Stimate vizitator,
    Unghiul de inclinare al acoperisului pentru zona climatica a Bucurestiului, pe care il recomand, este intre 30 si 40 gr. dar incarcarea din zapada se ia oricum in calcul la dimensionarea structurii podului.
    In privinta invelitorii, tabla are avantajul greutatii proprii mici si implicit dimensiuni pentru strucrura podului mai reduse, insa o rezistenta in timp mai mica. Pentru tigla lucrurile stau invers.
    Ferestrele Velux se pot monta pe orice fel de invelitoare.

Unghi minim acoperis

Buna ziua !
    Am nevoie de un sfat . Am o casa - parter BCA , mansarda pe barne de 10*15 din 50 in 50 , cu capriori de sustinere de 10*10 din 75 in 75. ( parter BCA / manasarda lemn ) . Precizez ca unghiul de inclinare al acoerisului este de ~ 4- 5 grade . As vrea sa pun tabla zincata de 4 de Galati .
    Vreau sa stiu daca pot aparea probleme pe timp de iarna - in urma depunerilor de zapada - datorita unghiului de inclinare al acoperisului . Acoperisul este realizat intr-o singura apa.
    Orice sfat este binevenit .
    Va multumesc !

Aveti o panta mica a acoperisului. Incercati sa mariti panta la cel putin 8%.

Buna ziua !

Ce solutii as putea aborda ptr a mari panta pana la 8 % ?

( am recalculat - unghiul este de 6.5 grade )

Orice sfat este binevenit !

Va multumesc frumos !

Va rog sa atasati o schita ori oimagine a acoperisului.

la 6.5 grade nici tabla cutata cu o cuta mare nu cred ca se poate pune .
    pentru a mari panta este necesar sa va mai ridicati la partea de coama cu ceva centimetri .
    dati-ne niste dimensiuni !
    Nu imi plac prostii , hotii si c.....e !!! Si cand spun c...e ma refer la cei care pentru 5 euro vorbesc aiurea !!!

Citat Postat în original de razvan voicu
    la 6.5 grade nici tabla cutata cu o cuta mare nu cred ca se poate pune. [...]
    Există măcar o variantă de tablă care se poate pune la o pantă de minim de 5°.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

in afara de tabla plana dublu faltuita nu cunosc un alt sistem .
    si cind spun tabla plana dublu faltuita ma gandesc la un sistem cum este artline de la lindab .
    adica foaia de tabla este lunga cit distanta de la streasina la coama .
    astfel nu exista falturi decit pe laterale .
    acest sistem insa este relativ scump .
    in 2001 cred cind am participat si eu la realizarea acoperisului cladirii bcr de pe lipscani ( a fost una dintre primele lucrari la care am participat ) am vazut cum se monteaza acest sistem de invelitoare .
    la vremea respectiva costa dublu decit lindab clasic .
    Nu imi plac prostii , hotii si c.....e !!! Si cand spun c...e ma refer la cei care pentru 5 euro vorbesc aiurea !!!

daca exista alt sistem va rog sa imi spuneti si mie pentru ca omul cit traieste invata .
    cu stima .

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Casa in panta
    De adryanoo_boy în forumul Corp cladire
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 12.06.2011, 22:30
  2. Panta jgheaburi
    De geta37 în forumul Invelitori si Acoperisuri
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 27.07.2010, 12:41
  3. Sapa de panta
    De enverhoxha în forumul Invelitori si Acoperisuri
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 01.07.2010, 21:02
  4. Ajustare panta
    De bmx în forumul Instalatii canalizare, statii de epurare ape uzate menajere, colectare ape pluviale
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 18.01.2010, 10:56
  5. Panta calorifer
    De starchim01 în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 30.12.2008, 14:25

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii